Zgodnie z art. 551 Kodeksu Cywilnego, przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzen... - Interpretacja - US72/SPC/436/26/2004/BAP

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. US72/SPC/436/26/2004/BAP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 551 Kodeksu Cywilnego, przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmuje w szczególności oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część (nazwa przedsiębiorstwa).

Przedsiębiorstwo według wskazania tej definicji jest dobrem majątkowym - mieniem w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. W tej sytuacji należy przyjąć, że dobrami majątkowymi - składnikami mienia są również poszczególne składniki przedsiębiorstwa w tym jego nazwa (firma). Prawa stanowiące mienie mają charakter majątkowy przez co różnią się od praw i dóbr osobistych. Charakter majątkowy zależy od tego czy prawo ma wartość majątkową w obrocie. Taki charakter ma nazwa przedsiębiorstwa (firma), o czym rozstrzyga art. 552 Kodeksu Cywilnego, w myśl którego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego następuje zbycie jego wszystkich składników w tym także firmy. Tak więc firma jako składnik sprzedawanego przedsiębiorstwa w rozumieniu wyżej wymienionego przepisu jest prawem majątkowym. Tym samym, podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "a" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000 r., poz. 959 ze zm.).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie