W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, planuje ona zbyć prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz budynki przekazane jej uprzednio po zakoń... - Interpretacja - 1472/SPC/436-23/05/PK

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.10.2005, sygn. 1472/SPC/436-23/05/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, planuje ona zbyć prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz budynki przekazane jej uprzednio po zakończeniu postępowania likwidacyjnego spółki zależnej. We wniosku Spółka przedstawiła stanowisko, iż czynność sprzedaży lub zamiany powyższych składników majątkowych będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym ma dojść do zawarcia umowy sprzedaży lub zamiany nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego gruntu. Zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dn. 10.10.2005r. nr 1472/RPP1/443-556/05/AW transakcja ta będzie zwolniona z podatku od towarów i usług. W związku z tym zwolnienie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało zastosowania, a więc przedmiotowa umowa sprzedaży lub zamiany prawa użytkowania wieczystego gruntu i nieruchomości będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "a" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy. Z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit "c" oraz ww. ustawy wynika, iż w przedmiotowej sytuacji podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa przedmiotu transakcji. Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 lit "a" stanowi, iż stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego wynosi 2%. W przypadku umowy zamiany podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit "b", będzie wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek.

Ponieważ zgodnie z art. 158 i art. 237 Kodeksu cywilnego przeniesienie użytkowania wieczystego oraz własności nieruchomości winno mieć ono formę aktu notarialnego, to zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych płatnikiem podatku będzie notariusz, który obliczy i pobierze podatek od tej transakcji przed jej dokonaniem.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie