Na podstawie stanu sprawy przedstawionego we wniosku podatnika ustalono, że dnia 30.09.2004r. Spółka H. zawarła ze swoim wierzycielem A., umowę przen... - Interpretacja - ŁUS-IV-436/4.0/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.11.2004, sygn. ŁUS-IV-436/4.0/04, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie stanu sprawy przedstawionego we wniosku podatnika ustalono, że dnia 30.09.2004r. Spółka H. zawarła ze swoim wierzycielem A., umowę przeniesienia własności 4.046 udziałów spółki "K" w zamian za zwolnienie z długu w kwocie 2.023.000,00 zł. Umowa stanowi realizację warunków układu sądowego, zatwierdzonego przez Sąd Rejonowy.

Pytania Spółki brzmią następująco:

  1. Czy od zawartej umowy Spółka akcyjna ma obowiązek złożyć deklarację i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
  2. Według jakiej stawki spółka akcyjna ma obowiązek naliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych?

Spółka przedstawiła stanowisko, iż od załączonej umowy spółka nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych, argumentując iż czynność ta nie mieści się w zapisach art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 9.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.). Ponadto stosownie do art. 2 lit.i wyżej cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega podatkowi udzielenie pomocy na restrukturyzację.

Należy zgodzić się ze stanowiskiem podatnika, iż przedmiotowa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W niniejszej sprawie istotne znaczenie posiada przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem. Jeżeli czynność nie nosi kodeksowych znamion jakiejkolwiek czynności cywilnoprawnej spośród wymienionych w art. 1 ustawy, jej dokonanie nie wywoła obowiązku podatkowego na gruncie omawianego aktu.

Umowa zawiera konstrukcję prawną świadczenia w miejsce wypełnienia (datio in solutum). Zgodnie z art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 19, poz. 93, ze zm.), jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Taka umowa nie jest wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stąd dokonana czynność nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W związku z art. 1 ust. 1 pkt 3 cyt. wyżej ustawy, jeżeli orzeczenia sądów wywołują takie same skutki prawne, jak wymienione czynności cywilnoprawne wówczas podlegają podatkowi. W tym przypadku postanowienie o zatwierdzeniu układu wywołuje skutek w postaci zobowiązania stron do wykonania postanowień uzgodnionych w postępowaniu układowym, efektem czego jest zawarcie umowy, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jeśli chodzi o art. 2 pkt 1 lit.i ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach udzielania pomocy na ratowanie i restrukturyzację. W niniejszej sprawie, spółka akcyjna realizuje program restrukturyzacji ekonomiczno-finansowej w okresie od 01.07.2001r. do 30.06.2005r. Ze względu na brak bardziej szczegółowych danych dotyczących realizowanego programu restrukturyzacji, tj. brak informacji, czy firma korzysta z programów pomocowych, pomocy indywidualnej na restrukturyzację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30.04.2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 123, poz. 1291), nie można stwierdzić, że przedmiotowa czynność nie podlega opodatkowaniu na podstawie wymienionego wyżej przepisu.

Biorąc pod uwagę powyższe, w szczególności fakt, że w zakresie normy art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie mieści się przedmiotowe zdarzenie, należy potwierdzić stanowisko podatnika, że przedmiotowa czynność cywilnoprawna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Łódzki Urząd Skarbowy