POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO/436-12/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2005, sygn. PO/436-12/05, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 16.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
W dniu 18.01.2005 roku, wraz z dziewięcioma innymi osobami, podatnik nabył na współwłasność nieruchomość. Nieruchomość ta zabudowana jest budynkiem wielomieszkaniowym, w której znjdują się lokale mieszkalne oraz lokale użytkowe. Udział wynoszący 17181/100000 części w nieruchomości nabył jako osoba fizyczna, nieprowadząca żadnej działalności gospodarczej.
Przed zakupem nieruchomości współwłaściciele nie zawarli żadnego porozumienia dotyczącego jej przeznaczenia, toteż w wyniku sporów skorzystali z pomocy sądu polubownego. Wyrokiem sądu polubownego współwłaściciele zostali zobowiązani do zniesienia współwłasności nieruchomości poprzez ich sprzedaż. W tym celu w dniu 07.10.2005 r. została zawarta przed notariuszem umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokali oraz umowa sprzedaży jednego z wyodrębnionych lokali. Umową tą wyodrębniono 29 lokali; wnioskodawca posiada udziały w 22 lokalach, w tym w 17 lokalach mieszklanych i w 5 lokalach o przeznaczeniu innym niż mieszkalne.
Ze współwłasnością wyodrębnionych lokali związana jest współwłasność w częściach wspólnych budynku oraz w gruncie, na którym budynek jest postawiony.
Tą samą umową Pan sprzedał swój udział wynoszący 10/60 części we współwłasności jednego lokalu mieszkalnego nr .... W następstwie wyroku sądu polubownego znoszenie współwłasności poprzez sprzedaż udziałów we współwłasności lokali mieszkalnych i użytkowych będzie trwało nadal, prawdopodobnie prze okres krótszy niż 5 lat od daty nabycia tych udziałów.

W związku z powyższym stanem faktycznym podatnik zadał następujące pytania:
1. Jaki podatek powinien uiścić od zawartej umowy sprzedaży; podatek od czynności cywilnoprawnej czy podatek VAT?
2. Jaki podatek ?obrotowy? powinien uiszczać każdorazowo w wyniku zniesienia współwłasności lokali poprzez ich sprzedaż i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży pomiędzy współwłaścicieli stosownie do posiadanych udziałów? Podatek od czynności cywilnoprawnej czy podatek VAT?

Stanowisko podatnika:
Podatnik wyraża pogląd, że powinien uiszczać podatek od czynności cywilnoprawnych gdyż taki podatek płacił zakupując udziały we współwłasności i nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na zawodowym zbywaniu nieruchomości.

Ocena stanowiska pytającego:
Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) podatkowi podlegają między innymi następujące czynności cywilnoprawne:
- umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
- umowy o dział spadku oraz umowy zniesienia wspólwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
- orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione powyżej.
Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 2 pkt 4 ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Użyty przez ustawodawcę zwrot ?...jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona ...? oznacza, że w każdym konkretnym przypadku należy badać, czy dana czynność rodzi powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług wyłącznie w stosunku do strony dokonującej sprzedaży i tylko w zakresie danej czynności. Z treści pisma wynika, że nie prowadzi Pan żadnej działalności gospodarczej, a więc u Pana nie powstanie obowiązek w podatku od towarów i usług. Również nie powstanie u nabywcy z tytułu nabycia nieruchomości gdyż nie będzie on świadczył odpłatnej dostawy towaru.
Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3) i ciąży na stronach czynności cywilnoprawnych (art. 4). Obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej będących stronami czynności cywilnoprawnej (art. 5).
Reasumując przedstawione w stanie faktycznym przez wnioskodawcę umowy cywilnoprawne opisane poniżej:
a) zniesienia współwłasności nieruchomości - jeżeli pociągną za sobą konieczność wnoszenia dopłat,
b) sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości,
c) ewentualne orzeczenia sądów jeśli wywołałyby ww. skutkibędą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Nadmienia się, iż odpowiedzi w części dotyczącej zapytania w sprawie podatku VAT udzieli Dział Podatków Pośrednich wm.

POUCZENIE:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto