W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym zawarła ona umowę pożyczki, której zabezpieczeniem było przewłaszczenie prawa własności udziałów z za... - Interpretacja - 1472/SPC/436/6/2005/BAP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2005, sygn. 1472/SPC/436/6/2005/BAP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym zawarła ona umowę pożyczki, której zabezpieczeniem było przewłaszczenie prawa własności udziałów z zastrzeżeniem przeniesienia zwrotnego tych udziałów w przypadku, gdy pożyczka zostanie spłacona w terminie. Wartość udziałów pokrywała pełną kwotę pożyczki wraz z odsetkami. Pożyczka nie została spłacona w terminie i w wyniku nie spełnienia się warunku wskazanego powyżej - właścicielem udziałów pozostał pożyczkodawca. We wniosku Spółka przedstawiła stanowisko, iż ww. czynność przewłaszczenia udziałów na zabezpieczenie udzielonej pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, powołując się na fakt iż nie jest ona wymieniona w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000 r. poz. 959 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu. Przedstawiona we wniosku czynność przeniesienia własności udziałów na zabezpieczenie umowy pożyczki nie została zawarta w katalogu czynności objętych podatkiem, w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie