Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), Nacze... - Interpretacja - US.V/436-17/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2005, sygn. US.V/436-17/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 7 listopada 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych od wniesionych do spółki do nieodpłatnego używania prywatnych samochodów - uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 7 listopada 2005 r. zwrócili się Państwo, jako wspólnicy spółki cywilnej "V.", do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzieienie pisemnej interpretacji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych od wniesionych do spółki do nieodpłatnego używania prywatnych samochodów.

W przekonaniu Państwa z wyżej wymienioną czynnością będzie wiązała się zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych w związku ze zmianą umowy spółki w wysokości określonej w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. 1% podstawy opodatkowania, którą będzie 4% wartości rynkowej samochodu oddanego do nieodpłatnego używania za każdy rok.

W świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "k" ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 ze zm) umowy spółki (akty założycielskie) podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jak wynika z art. 1 ust. 1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy podatkowi podlegają również zmiany tych umówjeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (...).

Przy spółce osobowej za zmianę umowy spółki uważa się m.in. oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania - art. 1 ust. 3 pkt 1 powołanej ustawy.

Z dyspozycji art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. "e" przedmiotowej ustawy wynika, iż przy oddaniu spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania podstawę opodatkowania stanowi - roczna wartość nieodpłatnego używania,którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania. Z treści art. 6 ust 7 ustawy wynika,że w przypadku zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1 pkt 8 lit. "e", na czas nieokreślony,stosuje się do podstawy opodatkowania przepis zawarty w ust. 6, w myśl którego podstawę opodatkowania może stanowić zgodnie z oświadczeniem podatnika:

  1. wartość świadczeń za lat 10 albo
  2. wartość świadczeń należnych w miarę wykonywania umowy.

Stawka podatku, tak jak przy umowie spółki, wynosi 0,5% - art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Mając na uwadze wymienione wyżej przepisy, organ podatkowy nie podziela stanowiska Spółki co do stawki podatku ani co do przyjętego okresu świadczeń.Stanowisko to jest nieprawidłowe. Stawka podatkujak wyżej wskazano, wynosi 0,5%, a nie jak Państwo podają 1%. Wartość świadczeń natomiast, w przypadku jeśli umowę zawarto na czas nieokreślonyjak podano wyżej, albo za 10 lat albo w miarę wykonywania umowy.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast w myśl art. 14b § 2 tej ustawy wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej, właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt. Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z zapisem art. 222 wyżej cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa, winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Strona wnosząca zażalenie,stosownie do treści art. 169 § 2 Ordynacji podatkowej winna uiścić z góry opłatę skarbową, w kwocie 5.-zł na zażalenie oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09 września 2000 r. o opłacie skarbowej - jednolity tekst Dz.U. z 2004 r., nr 253, poz. 2532 ze zm.).

Urząd Skarbowy w Olsztynie