Dnia 12 kwietnia 2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło pismo podatnika Spółdzielni X z zapytaniem, czy sprzedaż nieruchomości wraz z prawe... - Interpretacja - ZM/436-4/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. ZM/436-4/05, Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dnia 12 kwietnia 2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło pismo podatnika Spółdzielni X z zapytaniem, czy sprzedaż nieruchomości wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu objęta zwolnieniem od VAT będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W złożonym piśmie podatnik zajął własne stanowisko w sprawie oraz oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa.

Pismem z dnia 18 kwietnia 2005r. tutejszy Organ wezwał stronę do usunięcia braków złożonego wniosku. W piśmie z dnia 25 kwietnia 2005r. podatnik oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym, uzupełnił opis stanu faktycznego oraz oświadczył, iż z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniony od podatku od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Krawiecka Spółdzielnia X zamierza sprzedać nieruchomość wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Miejscem położenia przedmiotu transakcji jest Poznań.

Spółdzielnia oświadcza, że jako sprzedający z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy umowy sprzedaży zwolnione z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 % wartości rynkowej. Obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego ciąży na notariuszu jako płatniku.

Stanowisko wnioskodawcy jest słuszne. Przepis art. 1ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399) stanowi, iż podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 2 pkt. 4 cytowanej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy są obowiązani bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklaracje w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Zgodnie z ust. 2 pkt. 1 płatnikami podatku są notariusze - od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. W myśl ust. 3 płatnicy obowiązani są uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku.

Zatem w przedmiotowej sprawie umowa sprzedaży nieruchomości wraz z prawem użytkowania wieczystego zwolniona z podatku od towarów i usług będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który to w myśl art. 10 ust. 1, 2 i 3 powinien zostać pobrany przez notariusza jako płatnika przy sporządzeniu aktu notarialnego umowy sprzedaży.

Powyższej interpretacji dokonano biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązującej na dzień jej dokonania.

Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście