Strony zawarły umowę sprzedaży samochodu osobowego, sprzedający będący osobą prowadzącą działalność gospodarczą użytkował ten samochód dłużej niż prz... - Interpretacja - MM-4360-PCC-3/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2005, sygn. MM-4360-PCC-3/05, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Strony zawarły umowę sprzedaży samochodu osobowego, sprzedający będący osobą prowadzącą działalność gospodarczą użytkował ten samochód dłużej niż przez okres 6 miesięcy i wpisał go do ewidencji środków trwałych. Nabycie tego samochodu przez sprzedającego nastąpiło przed 1 maja 2004 r .

W opisanym stanie faktycznym, według Podatnika zawarta umowa sprzedaży zwolniona jest od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług regulują przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm. ), zawierające katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej powyżej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Jednocześnie ustawodawca zastosował zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z zapisem art. 43 ust.1 pkt 2 cytowanej ustawy zwalnia się od opodatkowania dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem art. 43 ust.1 pkt 10 , pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane, o których mowa w art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się z kolei budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Jeżeli zatem przedstawione przez wnioskodawcę okoliczności dotyczące zbycia przedmiotu omawianej transakcji zgodne są ze stanem faktycznym, wówczas stanowi ono czynność zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Konsekwencją natomiast tego założenia jest wynikający ze wskazanego przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych brak obowiązku opodatkowania przedmiotowej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady