W przypadku, gdy Organ podatkowy uzna, że do planowanej Transakcji nie znajdzie zastosowanie żadne z obligatoryjnych zwolnień z opodatkowania podatk... - Interpretacja - 0111-KDIB4.4014.317.2019.2.DK

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2019, sygn. 0111-KDIB4.4014.317.2019.2.DK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

W przypadku, gdy Organ podatkowy uzna, że do planowanej Transakcji nie znajdzie zastosowanie żadne z obligatoryjnych zwolnień z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, 9 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie Zainteresowani na podstawie art. 43 ust. 10 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania wchodzących w skład Nieruchomości Obiektów Budowlanych Ch., Obiektów Budowlanych L. i Obiektów Budowlanych S. (tj. sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji zostanie przez Spółkę A. opodatkowana w całości według stawki 23% podatku od towarów i usług) to, czy przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 20 września 2019 r. (data wpływu 23 września 2019 r.), uzupełnionym 5 listopada 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, prawa własności nieruchomości oraz prawa własności budynków i budowli &− jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, prawa własności nieruchomości oraz prawa własności budynków i budowli.

Wniosek uzupełniono samoistnie 5 listopada 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Sp. z o.o. (Spółka A., Zbywca),

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

Spółka B. (Nabywca),

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Spółka A. lub Zbywca) planuje dokonać sprzedaży nieruchomości położonych w Ch., L. oraz S. (dalej: Transakcja) na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (dalej: Spółka B., Nabywca) (Zbywca i Nabywca będą dalej zwani łącznie: Zainteresowanymi).

Spółka A. oraz Spółka B. są i będą w momencie zawarcia Transakcji zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Zainteresowani nie są i na moment zawarcia transakcji nie będą podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka A. jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym trzech nieruchomości położonych w Ch., L. oraz S. (dalej łącznie jako: Nieruchomości) mających być przedmiotem Transakcji, opisanych szczegółowo poniżej. Spółka A. nie prowadziła ani nie prowadzi działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nieruchomości nie były wykorzystywane przez Spółkę A. na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług ani też na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą Spółki A. Nieruchomości są obecnie przez Spółkę A. wynajmowane na rzecz najemcy należącego do tej samej grupy kapitałowej co Spółka A. (dalej: Najemca) w wykonaniu umów najmu podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Umowy te zostaną rozwiązane ze skutkiem na dzień zawarcia umowy przenoszącej własność oraz prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości.

Nieruchomości po ich nabyciu, będą wykorzystywane przez Nabywcę (Spółkę B.) w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w zakresie wynajmu. Przedmiotowy wynajem na cele komercyjne będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Nabyte Nieruchomości nie będą wykorzystywane przez Nabywcę w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na cele zwolnione z podatku od towarów i usług, czy też na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą Nabywcy. Nabywca planuje wynajmować Nieruchomości w oparciu o umowę, którą zamierza zawrzeć z Najemcą przed przeniesieniem prawa własności lub użytkowania wieczystego Nieruchomości, a która to umowa najmu wejdzie w życie pod warunkiem zawarcia umowy przenoszącej własność lub prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości.

Przedmiotem Transakcji będzie dostawa trzech Nieruchomości położonych w Ch. (dalej: Nieruchomość Ch.), w L. (dalej: Nieruchomość L.) oraz w S. (dalej: Nieruchomość S.) wraz z autorskimi prawami majątkowymi oraz prawem zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego, dotyczącymi dokumentacji projektowej dla Nieruchomości, w zakresie, w jakim prawa te zostały nabyte przez Spółkę A.

Nieruchomość Ch. obejmuje:

  • prawo użytkowania wieczystego działki gruntu o numerze ewidencyjnym () położonej w Ch., która to działka uległa podziałowi geodezyjnemu na działki nr: () na podstawie ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta z 21 sierpnia 2019 r. Przedmiotem Transakcji będzie wyłącznie działka o numerze ewidencyjnym () (dalej: Działka Ch.),
  • prawo własności budynków i budowli zlokalizowanych na Działce Ch. (dalej: Obiekty Budowlane Ch.), tj.: budynku obiektu handlowego (dalej: Budynek Ch.) wraz z infrastrukturą techniczną oraz budowlami służącymi funkcjonowaniu Budynku Ch. w skład których wchodzą m.in. totem reklamowy, miejsca parkingowe, drogi wewnętrzne (dalej: Budowle Ch.).

Budynek Ch. został wybudowany przez Spółkę A. 20 listopada 2017 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie Budynku Ch., a 6 grudnia 2017 r. nastąpiło oddanie Nieruchomości Ch. w najem na podstawie umowy najmu z 21 listopada 2017 r. Równocześnie Budowle Ch. były przyjmowane do użytkowania sukcesywnie do stycznia 2018 r. i oddawane w najem. W związku z nabywaniem towarów i usług związanych z budową Budynku Ch. oraz Budowli Ch. wykorzystywanych przez Spółkę A. do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, Spółce A. przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie tych towarów i usług.

W okresie od dnia oddania wyżej wymienionych Obiektów Budowlanych Ch. do użytkowania, do dnia złożenia wniosku, nie były dokonywane na Budynku/Budowlach Ch. ulepszenia w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka A. przewiduje również, iż do dnia Transakcji nie będzie ponosiła nakładów stanowiących więcej niż 30% wartości początkowej Budynku Ch. oraz Budowli Ch.

Na dzień składania wniosku (i również na dzień Transakcji) Działka Ch. będzie zatem zabudowana.

Nieruchomość L. obejmuje:

  • prawo użytkowania wieczystego działek gruntu o numerach ewidencyjnych () położonych w L. (dalej: Działki L.),
  • prawo własności budynków i budowli zlokalizowanych na Działkach L. (dalej: Obiekty Budowlane L.), tj. budynku obiektu handlowego (dalej: Budynek L.) wraz z infrastrukturą techniczną oraz budowlami służącymi funkcjonowaniu Budynku L. w skład których wchodzą m.in. totem reklamowy, miejsca parkingowe, drogi wewnętrzne (dalej: Budowle L.).

Budynek L. oraz Budowle L. zostały wzniesione przez Spółkę A. (przy czym Spółka A. wstąpiła w proces inwestycyjny rozpoczęty przez poprzedniego właściciela/użytkownika wieczystego na mocy decyzji o przeniesieniu pozwolenia na budowę z 20 czerwca 2012 roku). Decyzje o pozwoleniu na użytkowanie Budynku L. zostały wydane 18 i 23 lipca 2012 r., a od dnia 31 lipca 2012 r. Nieruchomość L. została oddana w najem na podstawie zawartej umowy z dnia 20 czerwca 2012 r. Równocześnie przyjęcie do użytkowania Budowli L. miało miejsce we wrześniu 2012 i zostały oddane w najem. W związku z nabywaniem towarów i usług związanych z budową Budynku L. oraz Budowli L. wykorzystywanych przez Spółkę A. do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, Spółce A. przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie tych towarów i usług.

W okresie od dnia oddania wyżej wymienionych Obiektów Budowlanych L. do użytkowania, do dnia sporządzenia wniosku, Budynek L. oraz Budowle L. nie były przedmiotem ulepszeń w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z którymi wartość poniesionych nakładów przekraczałaby 30% wartości początkowej Budynku L. oraz poszczególnych Budowli L. Spółka A przewiduje również, iż do dnia Transakcji nie będzie ponosiła nakładów stanowiących więcej niż 30% wartości początkowej Budynku L. oraz poszczególnych Budowli L.

Na dzień składania wniosku (i również na dzień Transakcji), Działki L. będą zatem zabudowane.

Nieruchomość S. obejmuje:

  • prawo własności działek gruntu o numerach ewidencyjnych: () (dalej: Działka S. nr () oraz nr () prawo użytkowania wieczystego działki gruntu o numerze ewidencyjnym () położonych w S. (dalej: Działki S.),
  • budynek i budowle zlokalizowane na Działkach S. (dalej: Obiekty Budowlane S.), tj. budynek obiektu handlowego (dalej: Budynek S.) wraz z infrastrukturą techniczną oraz budowlami służącymi funkcjonowaniu Budynku S. w skład których wchodzą m.in. totem reklamowy, miejsca parkingowe, drogi wewnętrzne (dalej: Budowle S.).

Budynek S. oraz Budowle S. zostały wzniesione przez Spółkę A., a ich przyjęcie do używania miało miejsce w sierpniu 2012 roku (z wyjątkiem układu drogowego, który został oddany do użytkowania w maju 2015 roku) i związane było z oddaniem Nieruchomości S. od 22 sierpnia 2012 r. w najem na podstawie umowy najmu z 6 czerwca 2012 r. W związku z nabywaniem towarów i usług związanych z budową Budynku S. oraz Budowli S. wykorzystywanych przez Spółkę A. do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie tych towarów i usług.

W okresie od dnia oddania wyżej wymienionych Obiektów Budowlanych S. do użytkowania, do dnia złożenia wniosku Budynek S. oraz Budowle S. nie były przedmiotem ulepszeń w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z którymi wartość poniesionych nakładów przekraczałaby 30% wartości początkowej Budynku S. oraz poszczególnych Budowli S. Spółka A. przewiduje również, iż do dnia Transakcji nie będzie ponosiła nakładów stanowiących więcej niż 30% wartości początkowej Budynku S. oraz poszczególnych Budowli S.

Na dzień składania wniosku (i również na dzień Transakcji), Działki S. będą zatem zabudowane, natomiast Działka S. o nr 9) będzie działką niezabudowaną. Zgodnie z ewidencją gruntów Działka S. nr 6 stanowi użytek BP zurbanizowane tereny niezabudowane i jest położona na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla Działki S. nr () oraz Działek S. została jednak wydana decyzja o warunkach zabudowy, zgodnie z którą wszystkie działki stanowiące Nieruchomość S. przeznaczono pod zabudowę.

Nieruchomość Ch., Nieruchomość L. i Nieruchomość S. nie są i nie będą wyodrębnione w sensie organizacyjnym, funkcjonalnym ani finansowym w strukturze Spółki A. Przede wszystkim, Nieruchomości nie zajmują w strukturze Spółki A. miejsca, które pozwalałoby traktować je jako zorganizowany i autonomiczny względem pozostałych aktywów Spółki A. zespół, nie stanowią one także wyodrębnionego oddziału, departamentu czy wydziału (ani na mocy umowy Spółki A. czy funkcjonujących w jej strukturze wewnętrznych zarządzeń, ani nawet w oderwaniu od jakiejkolwiek podstawy formalnej, de facto), nie są i nie będą dla nich również prowadzone odrębne księgi rachunkowe, bilans ani rachunek zysków i strat. Spółka A. jest właścicielem jeszcze innych nieruchomości, które są wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę A. działalności gospodarczej polegającej na wynajmie nieruchomości i Spółka A. będzie kontynuowała obecną działalność gospodarczą.

Przed przeprowadzeniem Transakcji, Spółka A. rozwiąże umowy najmu z Najemcą dotyczące Nieruchomości. Tym samym, na dzień Transakcji, Nieruchomości nie będą przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych podobnych umów. Nabywca nie wstąpi zatem w miejsce Zbywcy w prawa i obowiązki wynikające z umów najmu.

Równocześnie, przed zawarciem umowy przenoszącej własność lub użytkowanie wieczyste Nieruchomości zostaną zawarte umowy najmu pomiędzy Nabywcą a Najemcą, przy czym w umowie przenoszącej zostanie zastrzeżone, iż umowy najmu zaczną obowiązywać na dzień zawarcia umowy przenoszącej własność lub użytkowanie wieczyste Nieruchomości.

Jednocześnie, w ramach transakcji na Nabywcę nie zostaną przeniesione składniki materialne oraz niematerialne związane z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa Spółki A. Na Nabywcę nie przejdą w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące Spółkę A. (czyli firma Spółki A. w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego),
  • prawa własności ruchomości i wyposażenia związanego z funkcjonowaniem Nieruchomości (stanowi ono majątek Najemcy),
  • wierzytelności Spółki A.,
  • prawa i obowiązki z umów rachunków bankowych Spółki A. (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których dokonuje Spółka A. rozliczeń z Najemcą),
  • prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z bieżącą działalnością gospodarczą Spółki A., w tym związanych z Nieruchomościami,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów w zakresie zarządzania Nieruchomościami (property management) lub zarządzania aktywami (asset management) Spółka A. nie jest i na moment Transakcji nie będzie stroną takich umów dotyczących Nieruchomości,
  • środki pieniężne Spółki A. zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • zobowiązania kredytowe (Spółka A. nie posiada takich zobowiązań),
  • inne zobowiązania Spółki A.,
  • koncesje, licencje i zezwolenia wydane dla Spółki A., z zastrzeżeniem decyzji dotyczących Nieruchomości,
  • księgi rachunkowe Spółki A. i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Spółkę A. działalności gospodarczej,
  • pracownicy Spółki A.

W ramach transakcji na Nabywcę nie zostanie przeniesiony również zakład pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy.

Ponadto, w ramach Transakcji, Nabywca nie będzie nabywać od Zbywcy oznaczeń w postaci logo umieszczonych na Budynku Ch., Budynku L. i Budynku S. zostały one już przeniesione w ramach odrębnej transakcji sprzedaży realizowanej pomiędzy Spółką A., a Najemcą. W związku z Transakcją Zbywca przeniesie też na Nabywcę prawa i obowiązki wynikające z umowy o sposobie wykonywania służebności gruntowych dotyczącej Nieruchomości L. oraz prawa i obowiązki z umowy o zarządzanie układem drogowym dla Nieruchomości L. W przypadku Nieruchomości Ch., prawa i obowiązki z umowy o zarządzanie układem drogowym zostały już przeniesione na Najemcę.

W ramach Transakcji dojdzie jednak do przeniesienia przez Zbywcę na Nabywcę roszczeń z tytułu niektórych gwarancji jakości udzielonych Spółce A. przez wykonawców robót budowlanych wraz z zabezpieczeniami należytego wykonania takich umów, jak też ewentualnie też roszczeń z tytułu rękojmi za wady takich robót. Dodatkowo Zbywca w ramach Transakcji przeniesie na Nabywcę prawa autorskie do projektów budowlanych związanych z Nieruchomościami, oraz prawa zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego.

Przed dokonaniem Transakcji Zainteresowani planują złożyć wspólne oświadczenie (zgodnie z art. 43 ust. 10 i11 ustawy o podatku od towarów i usług) o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyborze opodatkowania dostawy Obiektów Budowlanych Ch., Obiektów Budowlanych L. i Obiektów Budowlanych S. podatkiem od towarów i usług.

Działalność Spółki A. i Spółki B. po dokonaniu planowanej Transakcji.

Po dokonaniu Transakcji Spółka A. będzie kontynuować swoją podstawową działalność (nie jest planowana likwidacja Spółki A.). Transakcja nie spowoduje zmian co do zakresu działalności Spółki A. należy podkreślić, że poza Nieruchomościami, Spółka A. jest właścicielem jeszcze innych nieruchomości, które są wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę A. działalności gospodarczej polegającej na wynajmie nieruchomości. Nieruchomości nie są zatem niezbędne dla kontynuowania przez Spółkę A. działalności po dokonaniu Transakcji.

Bezpośrednio po dokonaniu Transakcji, Spółka B. będzie wykorzystywać całość Nieruchomości wyłącznie do dokonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wynajmie powierzchni. Spółka B. planuje wynajmować Nieruchomości na rzecz Najemcy. Oznacza to, że Najemca pozostanie w zajmowanych obecnie pomieszczeniach, będzie tam nadal prowadził swoją działalność handlową, przy czym prawo do korzystania z Nieruchomości będzie wynikało z umów najmu zawartych przez Najemcę ze Spółką B. (dalej: Umowy najmu).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

W przypadku, gdy Organ podatkowy uzna, że do planowanej Transakcji nie znajdzie zastosowanie żadne z obligatoryjnych zwolnień z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, 9 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie Zainteresowani na podstawie art. 43 ust. 10 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania wchodzących w skład Nieruchomości Obiektów Budowlanych Ch., Obiektów Budowlanych L. i Obiektów Budowlanych S. (tj. sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji zostanie przez Spółkę A. opodatkowana w całości według stawki 23% podatku od towarów i usług) to, czy przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zdaniem Zainteresowanych, w przypadku, gdy Organ podatkowy uzna, że do planowanej Transakcji nie znajdzie zastosowania żadne z obligatoryjnych zwolnień z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, 9 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie Zainteresowani na podstawie art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania wchodzących w skład Nieruchomości Obiektów Budowlanych Ch., Obiektów Budowlanych L. i Obiektów Budowlanych S. (tj. sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji zostanie przez Spółkę A. opodatkowana w całości według stawki 23% podatku od towarów usług), to przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Równocześnie zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.

Jak wskazano powyżej zdaniem Zainteresowanych Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług obligatoryjnie bądź będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie, jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego Zainteresowani złożą przed Transakcją oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w związku z czym dostawa Nieruchomości będzie w całości (a nie tylko w odniesieniu do Działki S. (), która będzie obligatoryjnie podlegała opodatkowaniu) opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Tym samym, ponieważ w stosunku do planowanej Transakcji nie znajdzie zastosowanie żadne z obligatoryjnych zwolnień z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, 9 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie Zainteresowani na podstawie art. 43 ust. 10 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania wchodzących w skład Nieruchomości Obiektów Budowlanych Ch., Obiektów Budowlanych L. i Obiektów Budowlanych S. (tj. sprzedaż Nieruchomości w ramach transakcji zostanie przez Spółkę opodatkowana w całości według stawki 23% podatku od towarów i usług) przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, Organ przywołał powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja z 20 listopada 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.424.2019.2.KP.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka A. (Zbywca) zamierza sprzedać na rzecz Spółki B. (Nabywca) trzy Nieruchomości, położone w Ch., w L. oraz w S. Przedmiotem sprzedaży będzie prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz własność gruntu wraz z prawem własności budynków i budowli. Dodatkowo Zbywca w ramach Transakcji przeniesie na Nabywcę prawa autorskie do projektów budowlanych związanych z Nieruchomościami oraz prawa zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego.

Kwestią do rozstrzygnięcia jest fakt, czy planowana Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czy też sprzedaż będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z tym, że będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy sprzedaż Nieruchomości dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej wydanej 20 listopada 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.424. 2019.2.KP, dotyczącej podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

  • opisana transakcja sprzedaży nie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,
  • sprzedaż Budynku oraz Budowli Ch. będzie opodatkowana stawką 23% podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wówczas zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, dostawa gruntu będzie opodatkowana taka samą stawką podatku od towarów i usług,
  • sprzedaż Budynków i Budowli L. i S. będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jednakże, jeżeli obie strony transakcji spełnią warunki wynikające z art. 43 ust. 10 i art. 43 ust. 11 ustawy (możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku), to do dostawy Budynków i Budowli L. i S. można zastosować podstawową stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy; w takiej sytuacji również dostawa gruntu będzie opodatkowana taką samą stawką podatku od towarów i usług,
  • sprzedaż działki niezabudowanej S. będzie opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Skoro więc omawiana we wniosku Transakcja będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej (nie będzie z tego podatku zwolniona, bo w sytuacji zaistnienia prawa do zwolnienia strony złożą oświadczenie o rezygnacji z tego zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług), to do opisanej transakcji sprzedaży znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w treści art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej