Wspólnik ustępujący i wstępujący odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Tym samym opisana darowizna nie wyczerpuje dyspozycji art. 1 ust. 1 pk... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.380.2022.2.AD

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.380.2022.2.AD

Temat interpretacji

Wspólnik ustępujący i wstępujący odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Tym samym opisana darowizna nie wyczerpuje dyspozycji art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan  ...  jest jednoosobowym przedsiębiorcą prowadzącym od  ...  r. działalność gospodarczą pod firmą  ... (dalej zwane „Przedsiębiorstwem”), w ramach której zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności Gospodarczej zajmuje się m.in.: 46.34.A sprzedażą hurtową napojów alkoholowych, 46.34.B sprzedażą hurtową napojów bezalkoholowych, 46.35.Z sprzedażą hurtową wyrobów tytoniowych, 47.51.Z sprzedażą detaliczną wyrobów tekstylnych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, 47.52.Z sprzedażą detaliczną drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, 47.53.Z sprzedażą detaliczną dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, 47.54.Z sprzedażą detaliczną elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, 47.59.Z sprzedażą detaliczną mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, 47.78.Z sprzedażą detaliczną pozostałych nowych wyrobów prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach.

Przedsiębiorstwo składa się przede wszystkim z nieruchomości (budynki i grunty), wyposażenia biur (meble, sprzęt, elektroniczny, telekomunikacyjny, oprogramowanie), towary, pojazdy. W jego skład wchodzą również m.in. tajemnice przedsiębiorstwa,  know-how, kontakty handlowe, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pan  ...  jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz prowadzi księgi rachunkowe (pełna księgowość). Pan  ...  jest osobą żonatą, pozostającą w ustroju ustawowej wspólności majątkowej. Przedsiębiorstwo jest objęte tą wspólnością małżeńską. ...  jest jednocześnie wspólnikiem – komplementariuszem, nowo założonej (data zarejestrowania w KRS  ...  r.) spółki komandytowej pod firmą: ...  z siedzibą w  ..., wpisanej do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy  .... Drugim wspólnikiem – komandytariuszem, jest małżonka Wnioskodawcy – Pani  .... Zgodnie z umową spółki wspólnik  ...  ma prawo do udziału w 90% zysków spółki, zaś wspólnik  ...  ma prawo do udziału w 10% zysków spółki.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że przeniesienie na Pana rzecz przez wspólnika (komplementariusza) praw i obowiązków wspólnika w spółce komandytowej nastąpi w formie umowy darowizny w rozumieniu art. 888 ustawy Kodeks cywilny. W wyniku nieodpłatnego przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce nie dojdzie do przejęcia zobowiązań (długów) w rozumieniu art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy nieodpłatne przeniesienie przez wspólnika (komplementariusza) ...  praw i obowiązków w spółce  ...  spółka komandytowa, do której uprzednio został przez niego wniesiony wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanego w opisie zdarzenia przyszłego, na Pana rzecz, jako będącego zstępnym  ...  i niebędącego dotychczasowym wspólnikiem spółki, będzie podlegać opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, nieodpłatne przeniesienie przez wspólnika (komplementariusza) ...  praw i obowiązków w spółce  .... spółka komandytowa, do której uprzednio został przez niego wniesiony wkład niepieniężny w postaci ZCP, na rzecz swojego zstępnego – na Pana rzecz, jako niebędącego dotychczasowym wspólnikiem spółki, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bowiem nie będzie miał zastosowania art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Pan jako zstępny, na którego nieodpłatnie zostanie przeniesiony ogół praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika, otrzyma „udziały” bez długów.

Stosownie do treści art. 10 ust. 3 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki w charakterze wspólnika (komplementariusza). Zgodnie z powyższym nowy i dotychczasowy wspólnik ponoszą nadal odpowiedzialność solidarną za zobowiązania spółki. Tym samym nie zachodzi sytuacja, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która skutkowałaby „przejęciem” długów, ciężarów i zobowiązań darczyńcy.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Pana stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c)(uchylona),

d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e) umowy dożywocia,

f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g) (uchylona),

h) ustanowienie hipoteki,

i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j)umowy depozytu nieprawidłowego,

k)umowy spółki.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Z przedstawionego zdarzenia wynika, że I. A. jest wspólnikiem – komplementariuszem, nowo założonej spółki komandytowej. Drugim wspólnikiem – komandytariuszem, jest Pana małżonka. Zgodnie z umową spółki wspólnik I. A. ma prawo do udziału w 90% zysków spółki, zaś żona Wnioskodawcy ma prawo do udziału w 10% zysków spółki. W związku z przedstawionym zdarzeniem zadał Pan pytanie dotyczące skutków podatkowych nieodpłatnego przeniesienia na Pana praw i obowiązków wspólnika (komplementariusza) spółki komandytowej. Przeniesienie na Pana rzecz przez wspólnika (komplementariusza) praw i obowiązków wspólnika w spółce komandytowej nastąpi w formie umowy darowizny w rozumieniu art. 888 ustawy Kodeks cywilny. W wyniku nieodpłatnego przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce nie dojdzie do przejęcia zobowiązań (długów) w rozumieniu art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego.

Natomiast kwestię przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika reguluje art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1467).

W myśl art. 10 § 1– 3 ustawy Kodeks spółek handlowych:

Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi.

Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki.

Jak z powyższego wynika art. 10 Kodeksu spółek handlowych razem z odpowiednimi zapisami umowy spółki stanowi niezbędne minimum prawne umożliwiające zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika.

Należy jednak mieć na względzie, że przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej, o którym mowa w art. 10 Kodeksu spółek handlowych może zostać przeprowadzone w dowolnej formie prawnej (umowa nazwana, np. umowa sprzedaży, umowa darowizny lub umowa nienazwana), gdyż przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają rodzaju umowy w oparciu, o którą powinno dojść do przeniesienia członkostwa.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Wskazał Pan, że  przeniesienie ogółu praw i obowiązków spółki komandytowej nastąpi w formie umowy darowizny.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego osobie obdarowanej (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego)  i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane świadczenie. Istotą darowizny – jako czynności nieodpłatnej – jest więc brak po drugiej stronie ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego. Darowizna może polegać zarówno na przesunięciach do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych postaciach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Jednakże w przypadku, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań osoby darującej, to taka umowa darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Należy wskazać, że przedstawiona we wniosku darowizna nie będzie rodziła konsekwencji na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepis art. 10 § 3 ustawy Kodeks spółek handlowych jednoznacznie bowiem wskazuje, że wspólnik ustępujący i wstępujący odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Tym samym opisana darowizna nie wyczerpuje dyspozycji art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem w przedstawionym zdarzeniu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynnosci cywilnoprawnych nie ma zastosowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od spadków i darowizn zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna znak: ... .

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm., dalej jako: Ordynacja podatkowa). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.