Umowa pożyczki była wyłączona z podatku od czynności cywilnoprawnych w związku ze zwolnieniem z podatku od towarów i usług. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.277.2022.5.JS

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.277.2022.5.JS

Temat interpretacji

Umowa pożyczki była wyłączona z podatku od czynności cywilnoprawnych w związku ze zwolnieniem z podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

25 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 17 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 28 lipca 2022 r. (wpływ 1 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Pożyczkobiorca):

X. Sp. z o.o. Sp. k.

NIP: (…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Pożyczkodawca):

A.Sp. z o.o.

NIP: (…)

Opis stanu faktycznego

Zainteresowany będący stroną postępowania (zwany dalej również Pożyczkobiorcą) jest jednostką nieposiadającą osobowości prawnej (spółką komandytową) z siedzibą na terytorium RP, która jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne, które są komandytariuszami oraz osoba prawna, tj. Spółka z o.o. z siedzibą i zarządem na terytorium RP, która jest komplementariuszem.

Głównym przedmiotem działalności Zainteresowanego będącego stroną postępowania jest sprzedaż hurtowa i detaliczna (…).

Pożyczkodawcą jest Spółką z o.o. (dalej Pożyczkodawca), w której przedmiocie działalności figuruje udzielanie pożyczek (PKD 64.19.Z). Nie udziela ona pożyczek podmiotom niepowiązanym. Główną działalnością Pożyczkodawcy jest sprzedaż hurtowa i detaliczna (…).

Zainteresowany będący stroną postępowania zawarł umowę pożyczki z podmiotem powiązanym, tj. Spółką z o.o.

Dla zapewnienia realizacji wysokiej wartości transakcji zakupu samochodów Zainteresowany będący stroną postępowania zawarł z Pożyczkodawcą, z którym na moment zawierania umowy pożyczki był powiązany osobowo, pożyczkę na podstawie umowy pożyczki z 10 kwietnia 2022 r. na kwotę do 5 000 000 zł.

Środki pieniężne na udzielenie ww. pożyczki zostały przekazane ze środków obrotowych pożyczkodawcy. Działalność w zakresie udzielania pożyczek nie została w jakikolwiek sposób wyodrębniona w strukturze organizacyjnej i rachunkowości pożyczkodawcy. Pożyczkodawca nie prowadzi odrębnego rachunku do obsługi pożyczek, ani w tym celu nie założył oddzielnego funduszu. Pożyczka ma charakter odpłatny – postanowienia umowy przewidują rynkowe wynagrodzenie w postaci oprocentowania (odsetek), prowizji przygotowawczej i prowizji administracyjnej, jak również zabezpieczenie spłaty pożyczki w postaci weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową. Pożyczkobiorca nie jest obciążony kosztami ubezpieczenia (umowa pożyczki nie jest ubezpieczona). Pożyczkodawca podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a także jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Pożyczkodawca nie nabywał i nie dysponuje aktywami rzeczowymi wykorzystywanymi wyłącznie do działalności pożyczkowej. Zasoby rzeczowe i majątkowe nabyte przez Spółkę służą do realizacji podstawowej działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Na podstawową działalność Pożyczkodawcy składa się sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów i furgonetek, oraz pozostałych pojazdów samochodowych, ich konserwacja i naprawa, sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, wynajem samochodów osobowych i dostawczych, transport drogowy towarów, pośrednictwo w sprzedaży polis ubezpieczeniowych, kredytów, leasingów, wynajem nieruchomości.

Pożyczkodawca również nie posiada ani nie będzie posiadał dedykowanego zespołu zajmującego się przygotowywaniem, podpisywaniem oraz obsługą umów pożyczkowych (Pożyczkodawca nie wyodrębnił działalności w zakresie pośrednictwa finansowego w swoje strukturze organizacyjnej). W proces zawierania umów pożyczkowych jak również ich dalszej obsługi zaangażowany jest niewielki odsetek pracowników, którzy wykonują również inne czynności niezwiązane z działalnością pożyczkową. Na oficjalnej witrynie internetowej Pożyczkodawcy nie widnieje informacja, iż oferuje świadczenia usług finansowych w zakresie udzielania pożyczek.

Spółka nie prowadzi działań charakterystycznych dla podmiotów prowadzących profesjonalną działalność w obszarze usług pożyczkowych. W szczególności można wskazać na brak podjęcia działań marketingowych promujących ten zakres działalności Spółki czy tworzenia sieci sprzedaży (tzw. agentów) charakterystycznych dla branży pożyczkowej skierowanej na pozyskanie nowych klientów.

W zakresie udzielonej pożyczki Pożyczkodawca nie skorzystał z opcji określonej w art. 43 ust. 22 ustawy o podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi na wezwanie, wyjaśnili Państwo, iż chcą uzyskać interpretację indywidualną w zakresie podatku od towarów i usług oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzupełnili Państwo również opis stanu faktycznego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych i wskazali, że:

-Pożyczkodawca w momencie zawierania umowy pożyczki nie był wspólnikiem pożyczkobiorcy (spółki komandytowej); Pożyczkodawca nie był i nie jest wspólnikiem pożyczkobiorcy (spółki komandytowej); powiązania pomiędzy spółką pożyczkodawcy (spółką sp. z o.o.) a pożyczkobiorcy (spółką komandytową) mają charakter osobowy, nie kapitałowy;

-Pożyczkodawcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powiązaną wyłącznie osobowo z pożyczkobiorcą (spółką komandytową); Pożyczkodawca nie jest komplementariuszem spółki komandytowej (pożyczkobiorcy); Pożyczkodawcą jest A. sp. z o.o.,

-Pożyczkodawcą jest Zainteresowany niebędący stroną postępowania.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu stanu faktycznego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy w stanie faktycznym wniosku, umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a tym samym, czy Zainteresowany będący stroną postępowania jako pożyczkobiorca jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od tej umowy?

Państwa stanowisko w sprawie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Państwa zdaniem, w stanie faktycznym wniosku, umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a tym samym Zainteresowany będący stroną postępowania jako pożyczkobiorca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynność cywilnoprawnych od tej umowy.

Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 7 cyt. ustawy obowiązek podatkowy – przy umowie pożyczki – ciąży na biorącym pożyczkę.

W związku z powyższymi regulacjami prawnymi należy stwierdzić, że umowa pożyczki podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na biorącym pożyczkę.

Niezależnie od powyższego podkreślić należy, że w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1 a pkt 7 ww. ustawy użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zarówno pożyczkodawca jak i pożyczkobiorca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W przypadku umowy pożyczki o wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług. Podstawę do ww. wyłączenia może stanowić m.in. fakt, że czynność zawarcia umowy pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług. W pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy transakcja ta podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności regulacjami w zakresie ustawy o podatku od towarów i usług skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W Państwa ocenie, w stanie faktycznym wniosku, umowa pożyczki stanowi czynność mieszczącą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na to, że usługi te mieszczą się w zakresie czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy jako wymienione wprost w tym przepisie – usługa udzielenia pożyczki przez pożyczkodawcę na rzecz Zainteresowanego będącego stroną postępowania, jako pożyczkobiorcy korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie tego przepisu. Usługa udzielania oprocentowanej pożyczki stanowi czynność mieszczącą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy. Udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu, niezależnie od częstotliwości i celu ich udzielenia, czy statusu nabywcy. Udzielenie pożyczki stanowi świadczenie na rzecz innego podmiotu, polegające na udostępnianiu kapitału na wskazany w umowie okres. Czynność udzielenia pożyczki w zamian za wynagrodzenie, w postaci odsetek z tytułu korzystania z cudzego kapitału, traktowana jest jako świadczenie usług. Czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy, zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. Opisana we wniosku umowa pożyczki jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Udzielenie pożyczki przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług. Udzielenie pożyczki stanowi świadczenie na rzecz pożyczkobiorcy, polegające na udostępnieniu środków finansowych na wskazany w umowie okres czasu. W konsekwencji, czynności polegające na udzieleniu oprocentowanych pożyczek na rzecz pożyczkobiorcy, stanowią odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Przy czym świadczone usługi mieszczą się w zakresie czynności, o których mowa w art. 43 ust 1 pkt 38 ww. ustawy jako wymienione wprost w tym przepisie – usługi udzielania pożyczek.

A zatem, skoro pożyczka jaką Zainteresowany będący stroną postępowania otrzymał, była zwolniona z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług to w analizowanej sprawie ma zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W rezultacie na Zainteresowanym będącym stroną postępowania jako Pożyczkobiorcy, z tytułu zawarcia przedmiotowej umowy pożyczki, nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i art. 1 ust. 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Z kolei, zgodnie do art. 1a pkt 1 i 2 ww. ustawy :

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1)spółka osobowa – spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną;

2)spółka kapitałowa – spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 a) cyt. ustawy :

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą każdorazowej wypłaty środków pieniężnych, jeżeli umowa pożyczki określa, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy.

Stosownie do art. 4 pkt 7 ww. ustawy :

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży, przy umowie pożyczki – na biorącym pożyczkę.

W myśl art. 4 pkt 9 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Zgodnie art. 6 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy :

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego – kwota lub wartość pożyczki albo depozytu, a w przypadku umowy określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy – kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych.

Stosowanie do art. 6. ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy pożyczce udzielonej spółce przez wspólnika – kwota lub wartość pożyczki.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 4

Stawka podatku wynosi od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego – 0,5%, z zastrzeżeniem ust. 5.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy :

Stawka podatku wynosi od umowy spółki – 0,5%.

Taką samą stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych stosuje się od zmiany umowy spółki.

Jak wynika z przywołanych przepisów, umowa pożyczki, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przy czym, w przypadku, gdy pożyczka udzielona jest spółce osobowej przez jej wspólnika, pożyczka ta na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – zgodnie z treścią powołanego art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy – traktowana jest jako zmiana umowy spółki i tym samym opodatkowana jest według reguł dotyczących tej czynności, tj. czynności umowy spółki (zmiany umowy).

Z taką sytuacją nie mamy do czynienia w Państwa przypadku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zawarli Państwo umowę pożyczki. Umowa ta zawarta jest, co prawda, pomiędzy podmiotami powiązanymi, jednakże Pożyczkodawca nie jest wspólnikiem Pożyczkobiorcy. Na mocy tej umowy Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Pożyczkodawca), udzielił Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (Pożyczkobiorcy) pożyczki na kwotę do 5 000 000 zł.

Do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego mają zastosowanie ogólne przepisy opodatkowania umowy pożyczki.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (2021 r. poz. 685 ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Na podstawie powołanego powyżej przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, co do zasady, nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub gdy przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z tego podatku (z wyjątkami określonymi w tym przepisie).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.400.2022.4.WN w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

-czynność udzielenia odpłatnej pożyczki przez Pożyczkodawcę na rzecz Pożyczkobiorcy stanowi czynność mieszczącą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,

-usługa udzielenia pożyczki przez Pożyczkodawcę na rzecz Pożyczkobiorcy, korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro omawiana we wniosku umowa pożyczki była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja pożyczki będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna znak: 0111-KDIB3-1.4012.400.2022.4.WN.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

X. Sp. z o.o. Sp. k. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.