Opisana umowa sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, dlatego że jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.464.2021.2.MD

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.464.2021.2.MD

Temat interpretacji

Opisana umowa sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, dlatego że jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych:

-w zakresie pytania nr 4, tj. uznania, że sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynnościcywilnoprawnych – jest nieprawidłowe,

-w pozostałej części – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w prawie własności nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Sp. z o.o. (Kupujący, Spółka)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan (Sprzedający 1)

3)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani (Sprzedająca 2)

4)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan (Sprzedający 3)

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący stroną postępowania – Spółka z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Kupujący”) planuje zakup niezabudowanej nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę ewidencyjną numer (…), o powierzchni (...) ha, położonej w (...), dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Nieruchomość”).

Prawo własności Nieruchomości przysługuje na zasadzie współwłasności w udziałach wynoszących po 1/3 części Nieruchomości: Panu M. K. (Sprzedający 1), Pani M. M. (Sprzedająca 2) oraz Panu J. K. (Sprzedający 3) (dalej łącznie jako: „Sprzedający”).

W dniu (...) 2019 r. Spółka oraz Sprzedający zawarli przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Transakcja”), aneksowaną następnie (...) 2020 r.

Historia i charakterystyka Nieruchomości.

Nieruchomość stanowi niezabudowane grunty rolne.

Na Nieruchomości nie ma wzniesionych budynków lub budowli, które stanowiłyby część składową gruntu lub odrębną własność. Także na moment Transakcji Nieruchomość będzie pozostawać niezabudowana.

Sprzedający nabyli udział w prawie własności Nieruchomości w następujących okolicznościach:

-Sprzedający 1 – na podstawie umowy darowizny z (...) 2003 r.,

-Sprzedająca 2 i Sprzedający 3 – na podstawie umowy darowizny z (...) 2004 r.

Nabycie udziałów w prawie własności Nieruchomości przez Sprzedających nie było czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nieruchomość położona jest na obszarze objętym aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przyjętym uchwałą Rady Miejskiej z (...) 2009 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie zespołu urbanistycznego (…) (dalej: „Plan Miejscowy”).

Dla Nieruchomości zostało ustalone m.in. przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, usługi, hotele, zieleń parkowa, skwery, place zabaw, terenowe urządzenia sportowe, infrastruktura drogowa, itp.

Część Nieruchomości o pow. ok. (...) m2 jest położona na obszarze przeznaczonym w Planie Miejscowym pod budowę dróg publicznych.

Obecnie Nieruchomość nie jest przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub użyczenia, jednak w przeszłości była wynajmowana na rzecz Kupującego na potrzeby urządzenia zaplecza technicznego budowy, którą Spółka realizowała na sąsiednich nieruchomościach. Najem ten został jednak zakończony i na moment Transakcji Nieruchomość nie będzie przedmiotem najmu, dzierżawy, użyczenia lub umowy o podobnym charakterze.

Nieruchomość nie jest i do dnia Transakcji nie będzie wykorzystywana przez Sprzedających lub inne podmioty do prowadzenia na nich działalności gospodarczej (w szczególności do działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług).

Nieruchomość nie stanowi też przedsiębiorstwa Sprzedających lub jego zorganizowanej części.

Przedmiot i cel zawarcia Transakcji.

Przedmiotem Transakcji (sprzedaży Nieruchomości na rzecz Spółki) mają być udziały w prawie własności Nieruchomości.

Spółka zamierza zrealizować na Nieruchomości inwestycję polegającą na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych o 3 kondygnacjach naziemnych wraz z infrastrukturą oraz miejscami postojowymi zlokalizowanymi na powierzchni oraz w parkingu podziemnym jednopoziomowym, wraz z niezbędną infrastrukturą (dalej: „Planowana Inwestycja”).

Powstałe w wyniku realizacji Planowanej Inwestycji lokale mieszkalne Spółka zamierza sprzedawać.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a sprzedaż lokali wraz z prawem do udziału w gruncie, nieruchomości wspólnej i innymi prawami akcesoryjnymi będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki. Tym samym, zakup Nieruchomości będzie służył Spółce do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Charakterystyka Sprzedających.

Sprzedający są osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców.

Sprzedający nie prowadzili i nie prowadzą na Nieruchomości działalności rolniczej, tj. Sprzedający 1 i Sprzedający 3 nie prowadzą działalności rolniczej w ogóle, zaś Sprzedająca 2 choć jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu przepisów art. 2 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, to nie wykorzystuje i nie wykorzystywała Nieruchomości w swojej działalności rolniczej.

Udziały w Nieruchomości stanowią majątki osobiste Sprzedających.

Sprzedający nie są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Sprzedający nie zajmowali się, ani nie zajmują się obrotem nieruchomościami, w szczególności w sposób profesjonalny czy zorganizowany.

Sprzedający nie podejmowali działań o charakterze profesjonalnym (np. marketingowych) zmierzających do zwiększenia wartości rynkowej lub sprzedaży Nieruchomości, w szczególności nie uzbrajali terenu, nie podejmowali działań w celu wyłączenia Nieruchomości z produkcji rolnej, nie uzyskiwali decyzji udzielającej pozwolenia na budowę, itp.

Uwagi dodatkowe.

Umowa przedwstępna pomiędzy Spółką a Sprzedającymi zawiera m.in. następujące warunki, po spełnieniu których dojdzie do zawarcia między stronami przyrzeczonej umowy sprzedaży Nieruchomości:

(i)przeprowadzenie na zlecenie i koszt Spółki audytu Nieruchomości, który potwierdzi możliwość zrealizowania przez Kupującego Planowanej Inwestycji i jego wyniki będą dla Kupującego satysfakcjonujące,

(ii)uzyskanie na wniosek Kupującego:

a)zgody na obsługę komunikacyjną Planowanej Inwestycji,

b)decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycje obejmującej Nieruchomość (decyzja środowiskowa),

c)decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę obejmującej Nieruchomość (decyzja budowlana),

(iii)uchwalenie zmiany obowiązującego Planu Miejscowego w takim zakresie, że będzie możliwa realizacja przez Kupującego Planowanej Inwestycji w pożądanym przez Kupującego rozmiarze.

W umowie przedwstępnej strony uzgodniły także, że Sprzedający udzielą Spółce prawa do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane, w szczególności na występowanie do organów administracji budowlanej w celu dokonania koniecznych uzgodnień, uzyskania decyzji budowlanej, do właściwego organu w celu uzyskania decyzji środowiskowej, do gestorów mediów celem uzgodnienia warunków technicznych oraz zarządcy drogi w celu uzgodnienia obsługi komunikacyjnej Planowanej Inwestycji.

Dodatkowo, w ramach użyczenia Sprzedający zobowiązali się do przeniesienia na rzecz Kupującego posiadania Nieruchomości w zakresie wystąpienia do właściwych organów administracji publicznej z wnioskiem o zezwolenie na usunięcie drzew lub wykonanie nasadzenia kompensacyjnego, zwalniając jednocześnie Kupującego z wszelkich innych obowiązków wynikających z użyczenia. Niniejsza zgoda uprawnia do złożenia oświadczenia o prawie do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 ustawy Prawo Budowlane oraz do złożenia oświadczenia o posiadaniu nieruchomości wraz ze zgodą właściciela na usunięcie drzew znajdujących się na Nieruchomości, a także wejścia na jej teren celem dokonania pielęgnacji istniejącej zieleni oraz przeprowadzenia badań gruntowych, w tym geologicznych i geotechnicznych, w zakresie i na zasadach zgodnie z uznaniem Kupującego. Sprzedający zobowiązali się na żądanie Kupującego do wydania powyższych zgód w formie i zakresie niezbędnym do uzyskania przez Kupującego powyższych decyzji oraz do wydania powyższych zgód podmiotowi wskazanemu przez Kupującego.

Pełnomocnictwo to jest również wystarczające do tego, aby Spółka mogła złożyć do właściwych organów we własnym imieniu wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla Planowanej Inwestycji. Jeśli Spółka wystąpi z wnioskiem o wydanie takiej decyzji jej adresatem będzie Spółka, a nie Sprzedający.

Sprzedający zobowiązali się ponadto udzielić osobom wskazanym przez Kupującego pełnomocnictwa do wglądu w akta księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości oraz w dokumentację Nieruchomości przechowywaną w rejestrze gruntów, jak i do dokonania wszelkich innych czynności w toku przeprowadzenia audytu prawnego i technicznego Nieruchomości.

Dodatkowo, Sprzedający udzielą Spółce pełnomocnictwa w zakresie procedury Planu Miejscowego, upoważniającego Spółkę do reprezentowania Sprzedających w postępowaniu zmierzającym do zmiany Planu Miejscowego.

Udzielenie Spółce prawa do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane oraz wszelkich pełnomocnictw służy zabezpieczeniu interesów Spółki, tj. potwierdzenia możliwości realizacji Planowanej Inwestycji w zakładanym kształcie i nie jest przejawem aktywnego działania Sprzedających w celu zwiększenia atrakcyjności lub wartości Nieruchomości. Sprzedający nie są (byliby) zainteresowani podjęciem takich działań samodzielnie (na własną rzecz), gdyż to nie oni będą realizować Planowaną Inwestycję.

Przed dniem Transakcji albo już po tym dniu może okazać się, że Spółka będzie mogła zrealizować Planowaną Inwestycję na większą skalę, tj. będzie mogła wybudować budynki o większej łącznej powierzchni użytkowej niż zakładano na moment zawarcia umowy przedwstępnej. W przypadku zaistnienia takich okoliczności, zgodnie z ustaleniami stron, Sprzedającym będzie przysługiwać prawo do otrzymania od Spółki dodatkowego wynagrodzenia z tytułu dostawy Nieruchomości. Jeśli okoliczności te ziszczą się do dnia Transakcji, wówczas pierwotnie ustalona cena sprzedaży Nieruchomości zostanie odpowiednio zwiększona (przy czym dodatkowe wynagrodzenie może być wypłacone Sprzedającym odrębnie od wynagrodzenia „zasadniczego”). Jeśli natomiast okoliczności te ziszczą się po dniu transakcji, wówczas będzie ono wypłacone Sprzedającym odrębnie od wynagrodzenia „zasadniczego”.

Wynagrodzenie dodatkowe będzie mieć charakter warunkowy i nie ma pewności, czy i kiedy okoliczności do jego wypłaty się ziszczą.

Pytania

1.Czy dostawa Nieruchomości (sprzedaż udziałów we własności Nieruchomości) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

2.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, czy dostawa Nieruchomości (sprzedaż udziałów we własności Nieruchomości) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie korzystać ze zwolnienia z tego podatku?

3.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, czy Kupujący będzie miał prawo do odliczenia całej kwoty podatku od towarów i usług naliczonego z faktur dokumentujących zakup Nieruchomości (udziałów we własności Nieruchomości)?

4.W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1, czy umowa przenosząca własność Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

5.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, czy umowa przenosząca własność Nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Stanowisko Zainteresowanych

W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1, umowa przenosząca własność Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, umowa przenosząca własność Nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a w zw. z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlega umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych znajdujących się na terytorium lub wykonywanych na terytorium Polski.

Jednocześnie, stosownie do art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zatem, jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie twierdząca, tj. Organ podzieli pogląd, że dokonując sprzedaży (dostawy) Nieruchomości (udziałów w jej własności) Sprzedający nie działali w charakterze podatników podatku od towarów i usług i w konsekwencji Transakcja ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wówczas umowa przenosząca własność Nieruchomości na Spółkę będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast w przypadku, gdy odpowiedź na pytanie nr 1 będzie negatywna, tj. Organ uzna, że dokonując sprzedaży (dostawy) Nieruchomości Sprzedający działali w charakterze podatnika podatku od towarów i usług i w konsekwencji Transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako dostawa terenów budowlanych, wówczas umowa przenosząca własność Nieruchomości (udziałów w jej własności) na Spółkę nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Powyżej została przywołana tylko ta część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do kwestii opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo w zakresie pytania nr 4, tj. uznania, że sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe, w pozostałej części jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111):

podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży – przy umowie sprzedaży – na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

podstawę opodatkowania stanowi – przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.  

Podstawę opodatkowania określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

 stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie  fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający zamierzają dokonać na rzecz Kupującego sprzedaży udziałów w prawie własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2022 r., znak: (...),  wynika, że:

-sprzedaż przez Sprzedających udziałów we własności działki gruntu będzie dostawą dokonywaną przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc przez podatników podatku od towarów i usług, i w konsekwencji sprzedaż ww. działki gruntu (udziałów we własności Nieruchomości) będzie stanowiła – wskazaną w art. 7 ust. 1 ww. ustawy – dostawę towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

-zbycie opisanej we wniosku Nieruchomości będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 tejże ustawy,

-w przedmiotowej sprawie nie znajdzie również zastosowania zwolnienie podmiotowe od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1, zatem Sprzedający są zobowiązani do naliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży tej nieruchomości według stawki właściwej dla przedmiotu dostawy oraz udokumentowania dostawy fakturą.

Państwa stanowisko należy w części uznać za nieprawidłowe

Biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w interpretacji z zakresu podatku od towarów i usług – według którego omawiana transakcja sprzedaży przez Sprzedających nieruchomości opisanej we wniosku będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej – nie można zgodzić się ze stanowiskiem Zainteresowanych, odnoszącym się do pytania nr 4, że sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Sprzedaż Nieruchomości przez Zainteresowanych niebędących stroną postępowania będzie bowiem stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która nie będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku. To oznacza, że planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż będzie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Część stanowiska jest jednak prawidłowa

Jak wynika z ww. interpretacji wydanej w przedmiocie podatku od towarów i usług, sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według określonej stawki; nie będzie zwolniona z tego podatku.

Tym samym należy zgodzić się ze stanowiskiem Zainteresowanych zajętym do pytania nr 5, że opisana umowa sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, dlatego że jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W takiej sytuacji w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na zapis zawarty w lit. a) tego przepisu.

Planowana sprzedaż nieruchomości nie będzie więc opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na Spółce nie będzie zatem ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 28 lutego 2022 r., znak: (...).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

(…) sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.