transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), zate... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.267.2020.2.BB

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2020, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.267.2020.2.BB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), zatem do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 21 sierpnia 2020 r. (data wpływu 27 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym 13 października 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Wniosek został uzupełniony 13 października 2020 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Spółka z o.o. (Kupujący);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Spółka z o. o. (Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Kupujący, Spółka), jest zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług jako czynny podatnik od towarów i usług.

Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sprzedający). Sprzedający jest zarejestrowany jako czynny podatnik od towarów i usług.

W dalszej części Wniosku Kupujący oraz Sprzedający będą zwane łącznie Stronami lub Zainteresowanymi.

Sprzedający planuje nabyć nieruchomość gruntową, składającą się z działek gruntu, oznaczonych numerami:

  1. 1,2, dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (Nieruchomość 1);
  2. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (Nieruchomość 2);
  3. 10, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (Nieruchomość 3);
  4. 11, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (Nieruchomość 4);
  5. 12, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (Nieruchomość 5).

W dalszej części Wniosku Nieruchomość 1, Nieruchomość 2, Nieruchomość 3, Nieruchomość 4 oraz Nieruchomość 5 są łącznie zwane Nieruchomością.

Sprzedający planuje nabyć prawo własności Nieruchomości od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą Pana J.M., na podstawie umowy sprzedaży. W odniesieniu do planowanej umowy sprzedaży pomiędzy Panem J.M. a Sprzedającym, w zakresie Nieruchomości 1, Nieruchomości 2 oraz Nieruchomości 3 zostały wydane już dwie interpretacje podatkowe:

  • z 13 lutego 2020 r. w zakresie podatku od towarów i usług, oraz
  • z 14 lutego 2020 r. w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dalej: Interpretacje.

Na podstawie wydanych Interpretacji transakcja nabycia Nieruchomości 1, Nieruchomości 2 i Nieruchomości 3 przez Sprzedającego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz będzie opodatkowana stawką 23% podatku od towarów i usług z uwagi na to, że Nieruchomość ma status nieruchomości niezabudowanej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie znajdują się na niej żadne obiekty budowlane, które mogłyby stanowić budynki, budowle lub ich części. Co więcej, Nieruchomość jest przeznaczona pod zabudowę i dla celów podatku od towarów i usług stanowi tereny budowlane. Powyższy sposób opodatkowania został potwierdzony w Interpretacjach. Strony zakładają, że z uwagi na analogiczny stan Nieruchomości 4 i Nieruchomości 5 do ich nabycia przez Sprzedającą znajdzie zastosowanie ten sam sposób opodatkowania (stawka 23% podatku od towarów i usług).

Jednocześnie w związku z nabyciem Nieruchomości Sprzedającemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem Nieruchomości na zasadach ogólnych.

Pierwotnie Sprzedający zamierzał prowadzić na Nieruchomości inwestycję polegającą na wybudowaniu i wynajmowaniu magazynu wielkopowierzchniowego, jednak plany te uległy zmianie. Obecnie Sprzedający zamierza wykorzystać Nieruchomość do swojej działalności gospodarczej polegającej na odsprzedaży niezabudowanych gruntów tj. Nieruchomości.

Kupujący zamierza przeprowadzić na Nieruchomości inwestycję polegającą na wybudowaniu wielkopowierzchniowego obiektu lub obiektów magazynowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (dalej: Inwestycja). W związku z tym Kupujący planuje nabycie Nieruchomości od Sprzedającego.

Sprzedający nie planuje prowadzić na Nieruchomości działalności, która podlegałaby zwolnieniu z podatku od towarów i usług lub znajdowałaby się poza zakresem podatku od towarów i usług.

Nieruchomość nie stanowi nieruchomości rolnej. Na podstawie wypisu z rejestru gruntów Nieruchomości stanowią łąki trwałe, grunty orne, grunty pod rowami, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz nieużytki. Nieruchomość jest nieogrodzona oraz nieuzbrojona. Na Nieruchomości nie znajdują się żadne obiekty budowlane trwale związane z gruntem. Na części Nieruchomości obejmującej Nieruchomość 1, Nieruchomość 2 i Nieruchomość 3 znajdują się jednak linie przesyłowe energetyczne średniego napięcia, których właścicielem jest P. SA oraz rów służący odprowadzaniu wody przebiegający przez niewielką część jednej z działek (pozostałe jego części znajdują się na szeregu innych nieruchomości, niebędących przedmiotem tego wniosku), która zgodnie z wypisem z rejestru gruntów została sklasyfikowana jako łąki trwałe, grunty orne oraz grunty pod rowami, co wynika z faktu znajdowania się tam fragmentu rowu. Sprzedający nie dokona również żadnych nakładów na Nieruchomości po jej nabyciu, związanych m.in. z wyżej wspomnianym rowem.

Znajdujący się na Nieruchomości rów jest zagłębieniem w gruncie służącym do odprowadzania wody. Nie został w żaden sposób wzmocniony ani obudowany za pomocą dodatkowych elementów budowlanych trwale związanych z gruntem. Rów nie został również wzniesiony zużyciem wyrobów budowlanych. Sprzedająca nie poniesie jakichkolwiek nakładów na ulepszenie ani utrzymanie tego rowu.

Nieruchomość objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym tereny objęte niniejszą Nieruchomością zostały oznaczone jako tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz częściowo jako tereny dróg publicznych droga dojazdowa. Po przeprowadzeniu transakcji, Kupujący planuje prowadzić przy wykorzystaniu Nieruchomości działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Kupujący zamierza zrealizować na Nieruchomości Inwestycję. Po zrealizowaniu Inwestycji Kupujący zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu powierzchni komercyjnych Inwestycji. Działalność ta będzie zasadniczo opodatkowana stawką 23% podatku od towarów i usług. Kupujący nie planuje prowadzić działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług czy działalności pozostającej poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Spółka planuje nabyć Nieruchomość od Sprzedającego.

Na moment sprzedaży, Nieruchomość będzie stanowiła jedyne istotne aktywo Sprzedającego. Jednocześnie Nieruchomość nie będzie w żaden sposób wyodrębniona w przedsiębiorstwie Sprzedającego. Sprzedający nie posiada regulaminów wewnętrznych w zakresie wspólnego funkcjonowania Nieruchomości, czy statutów formalnie wyodrębniających w jakikolwiek sposób Nieruchomość, w szczególności jako oddział, czy zakład. Sprzedający nie prowadzi dla Nieruchomości odrębnych ksiąg rachunkowych, nie sporządza osobnego bilansu czy rachunku zysków i strat.

Strony wskazują, że przedmiotem planowanej transakcji, ani odrębnej umowy między Stronami nie będą elementy takie jak w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (w szczególności nazwa przedsiębiorstwa, logo);
  • własność nieruchomości (innych niż wskazane we wniosku);
  • prawa do domen internetowych, stron www.;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych, środki pieniężne i rachunki bankowe;
  • bilansowe oraz pozabilansowe zobowiązania, w tym zobowiązania handlowe;
  • umowy dotyczące finansowania działalności Sprzedającej (np. umowy kredytowe, leasingowe).

Ponadto, Sprzedający nie przeniesie na Kupującego umów dotyczących obsługi Nieruchomości, w szczególności umowy zarządzania Nieruchomością, ani umów serwisowych związanych z bieżącym funkcjonowaniem Nieruchomości (umów o świadczenie usług ochrony, utrzymania porządku). Co istotne, Sprzedający nie zawarł takich umów w stosunku do Nieruchomości i nie zamierza ich zawierać aż do momentu transakcji.

Na Dzień transakcji Sprzedający nie będzie miał zawartych jakichkolwiek umów najmu lub dzierżawy w stosunku do Nieruchomości, zatem w wyniku transakcji, nie dojdzie do przeniesienia żadnych takich umów na Kupującego.

Sprzedający nie zatrudnia ani nie planuje na moment sprzedaży Nieruchomości zatrudniać pracowników, ani osób, dla których Nieruchomość byłaby zakładem pracy, w związku z tym w ramach transakcji nie dojdzie do przejęcia przez Kupującego żadnych pracowników Sprzedającego. W szczególności transakcja nie będzie wiązać się z przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z Kodeks pracy.

Ponadto, w celu uniknięcia wątpliwości, Strony wskazują, że na Kupującego nie zostaną przeniesione żadne aktywa, zobowiązania, umowy, dokumentacje ani prawa, obowiązki lub dokumenty, które nie są ściśle związane z Nieruchomością.

W ramach przygotowania transakcji Kupujący może zapoznać się z pewnymi informacjami, które mogą potencjalnie mieć status tajemnicy handlowej czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Będzie to miało jednak ograniczony zakres i będzie zmierzało wyłącznie do zapoznania się ze stanem prawnym i faktycznym Nieruchomości dla celów przeprowadzenia planowanej transakcji. Dokumenty ujawnione w ramach przygotowania transakcji mogą zostać przekazane Kupującemu lub jego doradcom.

W celu przyspieszenia planowanego procesu inwestycyjnego, w ramach planowanej transakcji na Kupującego zostaną przeniesione uzyskane przez Sprzedającego decyzje administracyjne i zezwolenia, o ile będą związane z procesem inwestycyjnym dotyczącym Inwestycji oraz będą możliwe do przeniesienia, a Kupujący wyrazi chęć ich uzyskania.

W ramach planowanej transakcji na Kupującego nie przejdą jednak żadne umowy projektowe (prawa autorskie majątkowe do projektu).

Na moment przygotowania wniosku Strony nie wiedzą jeszcze, czy umowy z gestorami mediów, czy też umowy z organami administracji dot. np. przebudowy dróg zostaną przeniesione na Kupującego w ramach cesji. Jeśli druga strona takiej umowy zgodzi się na cesję, jest to forma preferowana przez Kupującego. W przeciwnym wypadku umowy zostaną rozwiązane i zawarte na nowo przez Kupującego.

Na moment przygotowania wniosku nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje dotyczące umów przyłączeniowych z gestorami mediów (np. wody, energii elektrycznej). W przypadku części z tych umów może dojść do cesji praw z tych umów ze Sprzedającego na Kupującego, a w przypadku innych umowy mogą zostać rozwiązane i zawarte na nowo (z tym samym lub z nowym podmiotem).

Po przeprowadzeniu transakcji Kupujący nie zamierza kontynuować działalności prowadzonej przez Sprzedającego polegającej na odsprzedaży niezabudowanych gruntów. Kupujący zamierza wykorzystywać Nieruchomość do przeprowadzenia opisanej powyżej Inwestycji. Po zrealizowaniu Inwestycji Kupujący zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu powierzchni komercyjnych Inwestycji, która będzie zasadniczo opodatkowana stawką 23% podatku od towarów i usług.

W celu przyspieszenia i ułatwienia procedowania wniosku o interpretację, Strony pragną zauważyć, że jest on powiązany z rozważanym zdarzeniem przyszłym, w stosunku do którego zostały wydane wspomniane wyżej Interpretacje (w węższym zakresie dotyczącym Nieruchomości 1, Nieruchomości 2 i Nieruchomości 3).

W Interpretacjach zostało opisane zdarzenie przyszły dotyczące sprzedaży wymienionych w nich nieruchomości (Nieruchomość 1, Nieruchomość 2 i Nieruchomość 3) pomiędzy sprzedającym podmiotem trzecim, Panem J.M., a Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania Sprzedającym zgodnie z nomenklaturą wniosku.

Wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej składany jest w związku z możliwą zmianą docelowego inwestora podmiotu finalnie nabywającego Nieruchomość i realizującego na niej Inwestycję. Zgodnie z przedstawionym we wniosku scenariuszem, działki opisane w Interpretacjach (czyli Nieruchomość 1, Nieruchomość 2, oraz Nieruchomość 3), oraz dwie kolejne działki znajdujące się w sąsiedztwie tych działek opisane we wniosku jako Nieruchomość 4 i Nieruchomość 5 będą nabyte od Pana J.M. w pierwszej kolejności przez Sprzedającego, a następnie Sprzedający odsprzeda je Spółce.

Ponadto w piśmie z dnia 12 października 2020 r., uzupełniono informacje zawarte we wniosku wskazując, że w celu przyspieszenia planowanego procesu inwestycyjnego, w ramach planowanej transakcji na Kupującego zostaną przeniesione uzyskane przez Sprzedającego decyzje administracyjne i zezwolenia, o ile będą związane z procesem inwestycyjnym dotyczącym Inwestycji oraz będą możliwe do przeniesienia, a Kupujący wyrazi chęć ich uzyskania. Na Kupującego przejdą także w ramach cesji prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez Sprzedającego porozumień z Gminą dotyczących przebudowy dróg, Umowy Gazowej zawartej z dostawcą gazu oraz umów z gestorami mediów dotyczących Nieruchomości. Przy czym możliwe jest, że wspomniane decyzje i zezwolenia (m.in. pozwolenie na budowę, decyzja środowiskowa) oraz porozumienia i umowy zostaną przeniesione na Kupującego w innej dacie niż data zawarcia transakcji nabycia Nieruchomości, a w szczególności że nastąpi to wcześniej. Jest to motywowane przyśpieszeniem realizacji Inwestycji. Niezależnie od chronologii tych czynności, nie ulega zmianie, że przeniesienie decyzji, pozwoleń i porozumień stanowi element transakcji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

  • W razie udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy transakcja powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług zgodnie z właściwą stawką?
  • W razie udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1 i 2, czy Kupującemu będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem Nieruchomości na zasadach ogólnych, tj. w szczególności na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
  • Czy transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

  • Zdaniem Zainteresowanych, w razie uznania stanowiska Stron:

    • w zakresie pytania nr 1 za prawidłowe oraz
    • w ramach pytania nr 2, że transakcja nabycia Nieruchomości będzie opodatkowana właściwą stawką podatku od towarów i usług

    transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatkiem od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

    Natomiast w świetle art. 2 pkt 4 ww. ustawy podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają inne czynności cywilnoprawne niż umowa spółki i jej zmiany:

    1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
    2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
      • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
      • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


    Zgodnie z powyższym, jeżeli transakcja zbycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie zwolniona z podatku od towarów i usług, to nie będzie podlegać ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Mając na uwadze stanowisko w zakresie pytania 1 i 2, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz nie będzie zwolniona z tego podatku, konsekwentnie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja indywidualna z 27 października 2020 r., znak: 0114-KDIP4-1.4012.435.2020.2.AM.

    Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

    W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

    Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

    W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

    1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,
    2. innych praw majątkowych 1%.

    W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

    W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

    1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
    2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
      • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
      • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


    Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

    W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

    Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza nabyć od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania Nieruchomość stanowiącą 12 działek gruntu.

    Należy podkreślić, że jakkolwiek przedmiotem interpretacji jest zapytanie Zainteresowanych dotyczące opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży Nieruchomości, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

    W interpretacji indywidualnej wydanej 27 października 2020 r., znak: 0114-KDIP4-1.4012.435.2020.2.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że:

    • transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie stanowiła sprzedaż poszczególnych składników majątku opodatkowaną na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
    • do omawianej transakcji zbycia Nieruchomości nie znajdzie zastosowania zwolnienie z podatku wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 9 tej ustawy oraz z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy; w konsekwencji przedmiotowa transakcja zbycia Nieruchomości przez Sprzedającego będzie opodatkowana właściwą stawką podatku od towarów i usług.

    Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

    Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

    Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

    Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

    Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej