Sprzedaż Nieruchomości (niezabudowanej działki) nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług a tym samym będzie opodatkowana podatkiem od czyn... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.217.2022.4.BB

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.217.2022.4.BB

Temat interpretacji

Sprzedaż Nieruchomości (niezabudowanej działki) nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług a tym samym będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

5 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 4 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 22 sierpnia 2022 r. (wpływ 22 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

P. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Kupujący)

NIP: (…)

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani M. S. (dalej: Sprzedająca)

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący stroną postępowania z siedzibą w ... (dalej: „Spółka” lub „Kupujący”) zamierza zakupić od Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania (dalej: „Sprzedająca”; Sprzedająca i Kupujący dalej łącznie zwani: „Zainteresowani”) niezabudowaną nieruchomość stanowiącą działkę nr (…) o obszarze ... ha, leżącą w obrębie (…), należącą do jednostki ewidencyjnej (…) (dalej: „Nieruchomość”). Dla Nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta przez Sąd Rejonowy (…) ... Wydział Ksiąg Wieczystych o numerze Kw Nr (…).

Sprzedająca nabyła Nieruchomość w 1996 r. na podstawie umowy sprzedaży będąc stanu wolnego. Sprzedająca nie zawierała umów majątkowych, więc Nieruchomość należy do majątku osobistego Sprzedającej. Nabycie Nieruchomości nie było opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Celem nabycia Nieruchomości przez Sprzedającą było powiększenie prowadzonego gospodarstwa rolnego. Całość gospodarstwa rolnego obejmuje obszar ok. ... ha. Z tytułu działalności rolniczej Sprzedająca opłaca podatek rolny. Od czasu nabycia, Nieruchomość była użytkowana rolniczo. Nieruchomość nie była udostępniana innym podmiotom do używania lub pobierania pożytków, w tym przykładowo na podstawie umów najmu lub dzierżawy.

Nieruchomość, która ma być przedmiotem sprzedaży, jest efektem podziału pierwotnej działki nr (…) na działki nr (…) i (…). Podział został dokonany na podstawie decyzji Burmistrza w ramach inwestycji celu publicznego polegającego na wydzieleniu gruntu pod drogi lokalne. Procedura podziałowa została rozpoczęta z inicjatywy Burmistrza w 2012 r. i zakończona w 2014 r. Sprzedająca nigdy nie podejmowała działań zmierzających do polepszenia infrastruktury związanej z gruntem w zakresie dróg, czy też doprowadzenia mediów.

Nieruchomość jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej z ... 2011 roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta ... z przeznaczeniem pod tereny zabudowy produkcyjnej, składów i magazynów (P1).

Sprzedająca ani przed, ani w trakcie uchwalania wyżej wskazanego planu zagospodarowania przestrzennego nie składała żadnych wniosków mających na celu uzyskanie określonych zmian. Po uchwaleniu planu zagospodarowania Sprzedająca pogodziła się z tym, że jej działka (…) o łącznej powierzchni ok. ... m2 służy wszystkim jako droga lokalna.

Nieruchomość jest nieogrodzona, niezabudowana i nieuzbrojona. Sprzedająca nie podejmowała działań ani nie ponosiła nakładów na ulepszenie Nieruchomości i przygotowanie jej do sprzedaży, takich jak uzbrojenie Nieruchomości w media, wydzielenie dróg, budowę infrastruktury i podobnych.

Sprzedająca nie prowadzi i nigdy nie prowadziła jednoosobowej działalności gospodarczej. Sprzedająca nie jest i nie była zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług.

Od 1993 r. Sprzedająca prowadzi działalność w formie spółki cywilnej z mężem w zakresie usług barwiarskich. Firma istnieje do dnia dzisiejszego – od 2004 r. nie świadczy już usług barwiarskich, lecz wynajmuje swój budynek firmowy – ... lokale o łącznej powierzchni ... m2. Od 2016 r. Sprzedająca jest komandytariuszem (wspólnikiem kapitałowym, a nie zarządzającym) w spółce komandytowej. Od końca 2021 r. i od początku 2022 r. Sprzedająca stała się udziałowcem dwóch spółek z o.o., w których dotychczas nie uzyskała żadnych przychodów. Należy jednocześnie zauważyć, że bycie udziałowcem w spółce nie jest równoznaczne z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sprzedająca osiąga przychody z wynajmu działki o pow. ... m2, nabytej w 2000 r. oraz działki o pow. ... m2 z budynkiem gospodarczym, która została nabyta w 2011 r. Jest to tzw. wynajem prywatny, opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Sprzedająca od kilku lat jest emerytką i pobiera emeryturę (ok. ... zł miesięcznie).

Sprzedająca jako osoba fizyczna w okresie ostatnich 5 lat sprzedała następujące nieruchomości z majątku prywatnego: w 2017 r. działkę o pow. ... m2, którą posiadała od 2004 r. (sprzedaż nastąpiła do spółki w której ma udziały), w 2021 r. działkę o pow. ... m2, którą posiadała od 2018 r. Celem zakupu działki w 2018 r. było przeznaczenie jej na potrzeby mieszkaniowe syna planującego przeprowadzenie się z A. do B., co ostatecznie nie zostało zrealizowane, przez co działka ta przestała być Sprzedającej potrzebna.

 Nieruchomość należy do majątku osobistego Sprzedającej, nie stanowi i nigdy nie stanowiła majątku firmy. Jak wyżej wskazano, Nieruchomość została zakupiona 26 lat temu w celu powiększenia gospodarstwa rolnego Sprzedającej. Nieruchomość przez cały czas była wykorzystywana rolniczo, nie była wynajmowana, ani wydzierżawiana. Nieruchomość nie stanowi, ani nie stanowiła przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W celu sprzedaży Nieruchomości Sprzedająca nie podejmowała żadnych działań marketingowych lub promocyjnych, typowych dla działalności związanej z obrotem nieruchomościami. W szczególności, Sprzedająca nie zatrudniała pośredników do znalezienia nabywcy Nieruchomości, nie zamieszczała ogłoszeń sprzedaży w prasie lub w Internecie. W 2016 r. do Sprzedającej zwrócił się podmiot działający w imieniu inwestora z zapytaniem o możliwość zakupu Nieruchomości celem wykorzystania jej do inwestycji logistyczno-magazynowej, na co Sprzedająca wyraziła zgodę.

W dniu ... 2017 r. Sprzedająca zawarła ze spółką C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ..., powiązaną ze spółką P. Sp. z o.o., przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości , która w kolejnych latach była trzykrotnie aneksowana (przesuwanie daty zawarcia umowy przyrzeczonej). W umowie tej strony zobowiązały się do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży Nieruchomości nie później niż do ... 2020 r., po spełnieniu się określonych warunków. Przyrzeczona umowa sprzedaży Nieruchomości nie została jednakże zawarta w powyższym terminie, przez co wspomniana umowa przedwstępna wygasła.

W dniu ... 2022 r. została zawarta nowa umowa przedwstępna sprzedaży Nieruchomości („Umowa Przedwstępna”) pomiędzy Sprzedającą i P. Sp. z o.o. Obecna Umowa Przedwstępna nie odwołuje się do poprzedniej, nie jest finalizacją poprzedniej umowy, ma zmienioną treść, a w szczególności ma doprecyzowane i ograniczone pełnomocnictwa (bez pełnomocnictw, których sprzedająca nie akceptowała).

W Umowie Przedwstępnej strony zobowiązały się zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości po spełnieniu się warunków określonych w tej umowie, którymi są:

a)uzyskanie zaświadczeń od organów podatkowych, PFRON, ZUS, KRUS o braku zaległości podatkowych oraz innych należności publicznoprawnych;

b)przeprowadzenie przez P. Sp. z o.o. analizy stanu prawnego Nieruchomości i uznanie przez P. Sp. z o.o., według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące;

c)uzyskanie przez P. Sp. z o.o.– na jego koszt i jego staraniem – ustaleń, z których wynikałoby, iż warunki glebowo-środowiskowe Nieruchomości umożliwiają realizację zamierzonej przez inwestycji;

d)potwierdzenie przez P. Sp. z o.o. – na jego koszt i jego staraniem, że warunki techniczne (zaopatrzenie w media: wodę, energię elektryczną i gaz oraz odprowadzanie wód deszczowych i roztopowych) umożliwiają realizację zamierzonej inwestycji na Nieruchomości;

e)potwierdzenie, że Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej;

f)uzyskanie przez P. Sp. z o.o. zgody Wspólników tej spółki na nabycie Nieruchomości.

Powyższe warunki zostały zastrzeżone na korzyść P. Sp. z o.o. (za wyjątkiem wskazanego w pkt. f), co oznacza, że P. Sp. z o.o. może z tych warunków zrezygnować i żądać zawarcia umowy sprzedaży pomimo nieziszczenia się tych warunków (za wyjątkiem warunku dotyczącego uzyskania zgody wspólników P. Sp. z o.o. na nabycie Nieruchomości).

Strony postanowiły w Umowie Przedwstępnej, że P. Sp. z o.o. uzyska za zgodą Sprzedającej zaświadczenia właściwych organów podatkowych i PFRON, wydane zgodnie z art. 306g w związku z art. 112 Ordynacji podatkowej oraz zaświadczenia ZUS i KRUS potwierdzające, że Sprzedająca nie zalega z płatnością należnych podatków ani składek na ubezpieczenie społeczne.

Strony postanowiły w Umowie Przedwstępnej, że wszelkie decyzje, uzgodnienia, opinie,

warunki techniczne i konieczne w celu ich uzyskania działania faktyczne (w tym projekty, koncepcje, analizy, badania gruntów) zostaną wykonane i uzyskane przez P. Sp. z o.o. tylko dla jego potrzeb inwestycyjnych i na jego wyłączny koszt i ryzyko, a nadto P. Sp. z o.o. nie ma prawa dochodzenia od Sprzedającej jakichkolwiek należności za poniesione koszty i wydatki potrzebne do uzyskania warunków opisanych powyżej, bez względu na to, czy przyrzeczona umowa sprzedaży Nieruchomości zostanie zawarta, czy też z jakiegokolwiek powodu do jej zawarcia nie dojdzie. Strony dodatkowo potwierdziły w Umowie Przedwstępnej, że wszelkie realizowane działania, także te z akceptacją Sprzedającej, dotyczą tylko sprawdzenia możliwości inwestycyjnych P. Sp. z o.o. i nie dotyczą Sprzedającej, która nie ma żadnych zamiarów ani możliwości inwestycyjnych na Nieruchomości.

Sprzedająca dodatkowo podkreśliła w Umowie Przedwstępnej, że wszelkie wskazane w tej umowie zgody, oświadczenia, pełnomocnictwa udzielone przez nią na rzecz P. Sp. z o.o. są ograniczone i w żaden sposób nie zwiększają atrakcyjności lub ulepszenia Nieruchomości. Umożliwiają one pozyskiwanie w większości informacji podatkowych, prawnych, które dotyczą Sprzedającej (np. potwierdzenie własności w KW, zaległości podatkowe, ZUS-owskie itp.) lub dotyczą aktualnych parametrów Nieruchomości (położenie na mapie, otoczenie, media, wypisy z rejestru gruntów oraz z MPZP, sposób użytkowania) – będących w zasadzie informacją publiczną. Informacje, których Inwestor – P. Sp. z o.o. nie uzyska bez pomocy właściciela gruntu (jego pełnomocnictwa) to informacje dotyczące mediów w otoczeniu Nieruchomości, ponieważ przepisy prawa tak stanowią. Obliguje to Sprzedającą do udzielenia pełnomocnictwa w tym zakresie.

W dniu zawarcia Umowy Przedwstępnej Sprzedająca udzieliła w odrębnym dokumencie pełnomocnictwa określonym osobom wskazanym przez P. Sp. z o.o. (z prawem do udzielania dalszych pełnomocnictw) do:

a)przeglądania akt (w tym dokumentów i pism) księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości, przy czym pełnomocnictwo to obejmuje, między innymi, upoważnienie do utrwalania treści wszystkich stosownych dokumentów, sporządzania odpisów, kopii, utrwalania w formie elektronicznej, składania wniosków o sporządzenie kserokopii lub fotokopii; Sprzedająca zobowiązała się także do udzielenia analogicznego pełnomocnictwa adwokatom i radcom prawnym, wskazanym przez P. Sp. z o.o.;

b)uzyskania, wyłącznie w celu zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości, od właściwych organów podatkowych oraz oddziałów ZUS, KRUS i PFRON zaświadczeń, w tym w trybie art. 306g lub 306e Ordynacji podatkowej, potwierdzających, że Sprzedająca nie zalega z należnymi podatkami i świadczeniami publicznoprawnymi;

c)wystąpienia w imieniu Sprzedającej do właściwego dostawcy lub dystrybutora energii elektrycznej i gazowej, celem uzyskania technicznych warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i gazowej celem potwierdzenia możliwości zrealizowania inwestycji.

Sprzedająca oświadczyła ponadto w Umowie Przedwstępnej, że nie udzieli pełnomocnictw w celu uzyskania przez P. Sp. z o.o. decyzji środowiskowej, pozwolenia na budowę dla inwestycji P. Sp. z o.o., dokonywania podziałów Nieruchomości lub jakichkolwiek prac budowlanych na niej. Sprzedająca wskazała również w tej umowie, że zmiana statusu terenu rolnego na budowlany została dokonana Uchwałą Rady Miasta w 2011 r. przez uchwalenie MPZP i stworzenie wielohektarowej strefy przemysłowej, na co Sprzedająca nie miała żadnego wpływu (nie składała wniosków lub sprzeciwów).

Sprzedająca wyraziła w Umowie Przedwstępnej zgodę na przeniesienie (na podstawie jednej lub kilku czynności prawnych) wszelkich praw i obowiązków wynikających z tej umowy przez P. Sp. z o.o. na rzecz spółki mającej siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej i przejęcie przez tę spółkę obowiązków wynikających z Umowy Przedwstępnej. P. Sp. z o.o. ma obowiązek zawiadomić Sprzedającą o dokonanym przeniesieniu praw i przejęciu obowiązków przez inną spółkę i w takim przypadku, po zawiadomieniu, Sprzedająca będzie zobowiązana do zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości ze spółką, na którą prawa i obowiązki z Umowy Przedwstępnej zostaną przeniesione. Dlatego też, przed zakupem Nieruchomości przez Kupującego, P. Sp. z o.o. przeniesie na Kupującego prawa i obowiązki wynikające z Umowy Przedwstępnej, co umożliwi Kupującemu zakup Nieruchomości od Sprzedającej.

Kupujący jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Kupujący zamierza przeprowadzić na zakupionej Nieruchomości inwestycję, polegającą na wybudowaniu parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego. Zamierzeniem Kupującego jest komercyjny wynajem powierzchni użytkowej w budynku/budynkach wybudowanych na Nieruchomości, ewentualnie sprzedaż Nieruchomości. Kupujący nie zamierza wykorzystywać Nieruchomości do działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia, a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy, w przypadku gdy stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 1 (zgodnie z którym sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) zostanie uznane za prawidłowe, Wnioskodawca - jako kupujący - będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży Nieruchomości? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, w przypadku gdy stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, Kupujący będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży Nieruchomości.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Niemniej jednak, jak wynika z art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają tej daninie czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość i w takim przypadku nabywca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze fakt, że, w Państwa ocenie, sprzedaż Nieruchomości zostanie dokonana przez Sprzedającą niedziałającą w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a więc sprzedaż ta nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług, stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) i art. 2 pkt 4 lit. a) a contrario ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy sprzedaży jest Kupujący (Spółka).

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111, ze zm.),

podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,

obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,

obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,

podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,

stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,

nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,

użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży. Zgodnie z nią Sprzedająca (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania) sprzeda Kupującemu (Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania) niezabudowaną nieruchomość.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: ... wynika, że sprzedaż niezabudowanej działki nr (…), nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w interpretacji z zakresu podatku od towarów i usług – w myśl którego omawiana sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług to w opisanej sprawie nie znajduje zastosowania art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym sprzeda z Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek podatkowy będzie ciążył na Kupującym.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację znak: ... .

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

P. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.