Sprzedaż nieruchomości tj. działek będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC. Z kolei sprzedaż... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.330.2022.4.JS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.330.2022.4.JS

Temat interpretacji

Sprzedaż nieruchomości tj. działek będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC. Z kolei sprzedaż Tablic wieloformatowych (jeśli będą posadowione na Działce na datę transakcji) będzie opodatkowana PCC, gdyż nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 18 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 19 września 2022 r. (wpływ 19 września 2022 r.) oraz w piśmie z 5 października 2022 r. (wpływ 5 października 2022 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

L. Sp. z o.o. (dalej: Kupujący, Nabywca)

NIP: (…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Z. Sp. z o.o. (dalej: Sprzedający)

NIP: (…)

Opis zdarzenia przyszłego

1.Opis Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji.

Zainteresowanym będącym stroną postępowania jest L. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Kupujący lub Nabywca) z siedzibą w W., zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik podatku od towarów i usług czynny. Kupujący będzie zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów jako podatnik podatku od towarów i usług czynny również na datę Transakcji (zdefiniowanej poniżej).

Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania jest Z. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sprzedający lub Zbywca) z siedzibą w S. zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik podatku od towarów i usług czynny. Sprzedający będzie zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik podatku od towarów i usług czynny również na datę Transakcji.

W dalszej części wniosku Kupujący wraz ze Sprzedającym będą łącznie zwani Zainteresowanymi lub Stronami.

9 sierpnia 2021 r. Sprzedający i podmiot trzeci zawarli umowę przedwstępną sprzedaży, następnie aneksowaną (dalej: Umowa Przedwstępna), na podstawie której zobowiązali się do zawarcia umowy sprzedaży (dalej: Umowa sprzedaży) prawa własności nieruchomości składającej się z działek gruntu o numerach ewidencyjnych nr (…), (…), (…), (…), położonych w miejscowości S., dla których to nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą KW Nr (…) albo dowolnie wydzielonych geodezyjnie z ww. nieruchomości działek gruntu o powierzchni nie mniejszej niż 45% całkowitej powierzchni ww. nieruchomości niezbędnych do zrealizowania inwestycji polegającej na wybudowaniu parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego wraz z obsługą komunikacyjną (dalej: Inwestycja) (dalej: Nieruchomość).

W dalszej części wniosku działka gruntu o numerze ewidencyjnym (…) wchodząca w skład Nieruchomości będzie zwana „Działką nr (…)”.

Nie jest również wykluczone, że z uwagi na złożoność procesu inwestycyjnego niektóre z ww. działek gruntu wchodzących w skład Nieruchomości mogą ostatecznie nie stanowić przedmiotu Transakcji (zdefiniowanej poniżej).

W ramach osobnej transakcji Kupujący nabędzie prawa i obowiązki z Umowy Przedwstępnej.

Zatem Sprzedający zawrze Umowę Sprzedaży właśnie z Kupującym, przy czym będzie się ona opierać na warunkach przewidzianych w Umowie Przedwstępnej.

Planowana sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedającego na rzecz Kupującego zwana będzie w dalszej części wniosku „Transakcją”.

Na datę złożenia wniosku, Nieruchomość objęta jest postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta S., przyjętego uchwałą w S. z 28 października 2015 r. oraz postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przyjętego uchwałą Rady Miejskiej w S.  (dalej: „MPZP”), zgodnie z którym:

1)działka o numerze ewidencyjnym (…) położona jest na:

terenie aktywności gospodarczej (1-AG),

terenie drogi wewnętrznej (5-KDW), oraz

terenie drogi publicznej klasy głównej (3-KDGP);

2)działka o numerze ewidencyjnym (…) położona jest na:

terenie zieleni nieurządzonej (2-ZR), oraz

na terenie rolniczym (R40);

3)działka o numerze ewidencyjnym (…) położona jest na:

terenie aktywności gospodarczej (1-AG), oraz

terenie drogi publicznej klasy głównej (3-KDGP);

4)działka o numerze ewidencyjnym (…) położona jest na:

terenie zieleni nieurządzonej (2-ZR), oraz

terenie drogi publicznej klasy głównej (3-KDGP).

Mając na uwadze powyższe, zgodnie z MPZP:

działki o numerach ewidencyjnych (…), (…) oraz działka o numerze ewidencyjnym (…) (w części położonej na terenie drogi publicznej klasy głównej) stanowią część Nieruchomości przeznaczoną pod zabudowę;

działka o numerze ewidencyjnym (…) oraz działka o numerze ewidencyjnym (…) (w części położonej na terenie zieleni nieurządzonej) stanowią część Nieruchomości nieprzeznaczoną pod zabudowę.

Informacje w przedmiocie usytuowania poszczególnych obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, które znajdują się (i będą znajdowały się na datę Transakcji) na działkach wchodzących w skład Nieruchomości oraz ich własności zostały przedstawione w Tabeli nr 1.

Tabela nr 1

Nr

działki

Opis naniesień znajdujących się na Nieruchomości

Informacja w przedmiocie tytułu własności do poszczególnych naniesień znajdujących się na Nieruchomości

(…)

sieć elektroenergetyczna wraz ze słupami

przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego

sieć wodociągowa wraz ze studzienką

przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego

sieć telekomunikacyjna

przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego

tablice wieloformatowe (bilbordy)

Sprzedający

ogrodzenie

Sprzedający

(…)

brak

-

(…)

ogrodzenie

Sprzedający

sieć telekomunikacyjna

przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego

(…)

ogrodzenie

Sprzedający

sieć telekomunikacyjna

przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego

Strony wyjaśniają, że zgodnie z postanowieniami MPZP, sieć telekomunikacyjna, która jest (i będzie na datę Transakcji) posadowiona na działce o numerze ewidencyjnym (…), znajduje się (i będzie znajdowała się na datę Transakcji) zarówno na terenie zieleni nieurządzonej (2-ZR), jak i na terenie drogi publicznej klasy głównej (3-KDGP).

W tym miejscu należy wyjaśnić, że tablice wielkoformatowe (bilbordy) znajdujące się na działce o numerze ewidencyjnym (…) (dalej: „Tablice wielkoformatowe”) zostały wybudowane przez podmiot trzeci i z jego środków oraz bez udziału Sprzedającego. Tablice wielkoformatowe są trwale związane z gruntem za pomocą fundamentu wykonanego z wykorzystaniem materiałów budowlanych. Nakłady na budowę Tablic wielkoformatowych nie zostały rozliczone pomiędzy Sprzedającym a podmiotem trzecim i nie zostaną rozliczone na datę Transakcji. Jednocześnie, Strony wskazują, że nie można wykluczyć, że na datę Transakcji Tablice wielkoformatowe mogą nie być posadowione na działce o numerze ewidencyjnym (…) (w szczególności nie można wykluczyć demontażu i usunięcia Tablic wielkoformatowych przed datą Transakcji).

Należy również wskazać, że na działce o numerze ewidencyjnym (…) znajduje się i będzie znajdował się na datę Transakcji) fragment zjazdu z drogi. Wspomniany zjazd jest zjazdem nieutwardzonym z gruntu rodzimego i nie został wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

2. Historia oraz dalsze informacje o Nieruchomości.

Sprzedający nabył Nieruchomość na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomości z 3 lutego 2000 r. zawartej w wykonaniu warunkowej umowy sprzedaży z dnia 23 grudnia 1999 r. Zgodnie z obowiązującymi w dacie nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, transakcja sprzedaży, o której mowa w zdaniu poprzedzającym nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na datę złożenia wniosku, Nieruchomość jest przedmiotem umowy dzierżawy. Jednocześnie, zgodnie z postanowieniami Umowy przedwstępnej, wspomniana umowa dzierżawy zostanie rozwiązana na datę Transakcji.

Dodatkowo, fragment działki o numerze ewidencyjnym (…) wchodzącej w skład Nieruchomości jest przedmiotem umowy najmu na potrzeby posadowienia Tablic wielkoformatowych. Planowane jest, że wspomniana umowa najmu zostanie rozwiązana na datę Transakcji. Jednocześnie, Strony wyjaśniają, że nie można wykluczyć, że wspomniana umowa najmu nie zostanie rozwiązana na datę Transakcji. W takim przypadku Kupujący wstąpi z mocy prawa (tj. na podstawie art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego) w stosunek najmu wynikający ze wspomnianej umowy najmu w miejsce Sprzedającego.

3. Zakres Transakcji.

W ramach Transakcji, dojdzie do sprzedaży przez Sprzedającego na rzecz Kupującego Nieruchomości za określoną cenę.

Jednocześnie, Kupujący nie przejmie żadnych wartości niematerialnych i prawnych, know-how, aktywów mogących stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa, oznaczeń indywidualizujących przedsiębiorstwo Sprzedającego lub jego część, a także wierzytelności, czy też środków pieniężnych lub papierów wartościowych Sprzedającego.

W związku ze sprzedażą Nieruchomości Sprzedający zamierza przenieść na Kupującego:

a)prawa i obowiązki z umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektów, które mają wchodzić w skład planowanej Inwestycji,

b)prawa i obowiązki wynikające ze zgłoszenia budowy zjazdów do planowanej Inwestycji.

Ponadto, Strony nie mogą również wykluczyć, że w związku ze sprzedażą Nieruchomości Sprzedający może przenieść na Kupującego przenoszalne zgodnie z przepisami prawa pozwolenia, decyzje, opinie, zgody i warunki techniczne, czy prawa i obowiązki z określonych umów.

Dla uniknięcia wątpliwości Strony wyjaśniają, że na Kupującego nie zostaną przeniesione, m.in.:

prawa i obowiązki z umów, na podstawie których udzielono Sprzedającemu finansowania dłużnego (o ile Sprzedający będzie korzystał z takiego finansowania i będzie stroną takich umów);

umowy o zarządzanie Nieruchomością czy umowy zarządzania aktywami (jeżeli Sprzedający będzie stroną takich umów);

należności o charakterze pieniężnym związane z przenoszonym majątkiem.

Kupujący nie zakupi ani nie przejmie ksiąg rachunkowych prowadzonych przez Sprzedającego ani żadnych rachunków bankowych.

Nabycie Nieruchomości nie będzie wiązało się również z przejściem na Kupującego zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

4. Sposób wykorzystania Nieruchomości po Transakcji.

Kupujący zamierza zrealizować na Nieruchomości Inwestycję i wykorzystywać Nieruchomość w ramach działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Kupujący nie planuje wykorzystywać Nieruchomości do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

5. Inne okoliczności Transakcji.

Transakcja zostanie udokumentowana stosowną fakturą.

W piśmie uzupełniającym z 19 września 2022 r. doprecyzowali Państwo zdarzenie przyszłe poprzez wskazanie, że Sprzedający jest właścicielem (w rozumieniu określonym przepisami Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych) działek o nr ewidencyjnych (…), (...) i (…) wchodzących w skład Nieruchomości (w tym również części działek o nr ewidencyjnych (…), (...) i (…), które zgodnie z MPZP położone są na terenie drogi publicznej klasy głównej (3-KDGP)).

W związku z powyższym, w ramach Transakcji Sprzedający zamierza sprzedać Kupującemu działki o nr ewidencyjnych (…), (...) i (...) (w tym również części działek o nr ewidencyjnych (…),(...) i (...), które zgodnie z MPZP położone są na terenie drogi publicznej klasy głównej (3-KDGP)).

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w uzupełnieniach a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

1.Czy Transakcja (z wyłączeniem sprzedaży Działki nr (…) oraz Tablic wielkoformatowych, o ile będą one posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)

2.Czy Transakcja w zakresie sprzedaży Działki nr (…) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?(pytanie oznaczone we wniosku nr 7)

3.Jeżeli Tablice wielkoformatowe będą posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji, to czy sprzedaż Tablic wielkoformatowych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?(pytanie oznaczone we wniosku nr 8)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem:

1)Transakcja (z wyłączeniem sprzedaży Działki (…) oraz Tablic wielkoformatowych, o ile będą one posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych,

2)Transakcja w zakresie sprzedaży Działki nr (…) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych,

3)jeżeli Tablice wielkoformatowe będą posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji, to sprzedaż Tablic wielkoformatowych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jak wskazano powyżej, w ocenie Stron, Transakcja sprzedaży Nieruchomości (z wyłączeniem sprzedaży Działki nr (…) oraz Tablic wielkoformatowych, o ile będą one posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji) będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu właściwej stawki podatku od towarów i usług, a Transakcja w zakresie sprzedaży Działki nr (…) będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku gdy Tablice wielkoformatowe będą posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji, to sprzedaż Tablic wielkoformatowych nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i w rezultacie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W rezultacie:

1)Transakcja sprzedaży Nieruchomości (z wyłączeniem sprzedaży Działki nr (…) oraz Tablic wielkoformatowych, o ile będą one posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji) zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych;

2)Transakcja w zakresie sprzedaży Działki nr (…) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych;

3)jeżeli Tablice wielkoformatowe będą posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji, to sprzedaż Tablic wielkoformatowych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przepis art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany), w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast przepis art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności. Przy czym, mimo zwolnienia od podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych  nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży, a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

W związku z powyższym, skoro Transakcja (z wyłączeniem sprzedaży Działki nr (…) oraz Tablic wielkoformatowych, o ile będą one posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji) będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, należy stwierdzić, że norma przewidziana w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powinna znaleźć zastosowanie w przypadku planowanej Transakcji (z wyłączeniem sprzedaży Działki nr (…) oraz Tablic wielkoformatowych, o ile będą one posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji) i w rezultacie Transakcja (z wyłączeniem sprzedaży Działki nr (…) oraz Tablic wielkoformatowych, o ile będą one posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji), nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Kupujący nie zostanie zatem zobowiązany do rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z związku z Transakcją (z wyłączeniem sprzedaży Działki nr (…) oraz Tablic wielkoformatowych, o ile będą one posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji).

Natomiast, skoro Transakcja w zakresie sprzedaży Działki (…) będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, że Transakcja w zakresie sprzedaży Działki nr (...) będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Kupujący zostanie zatem zobowiązany do rozliczenia w tym zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Skoro sprzedaż Tablic wielkoformatowych nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (w sytuacji, gdy Tablice wielkoformatowe będą posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji), należy stwierdzić, że sprzedaż Tablic wielkoformatowych będzie  opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tablice wielkoformatowe będą bowiem przedmiotem sprzedaży na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego, mimo że nie są przedmiotem dostawy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Kupujący zostanie zatem zobowiązany do rozliczenia w tym zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży – przy umowie sprzedaży – na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podstawę opodatkowania stanowi – przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Podstawę opodatkowania określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

Z opisu wniosku wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedający) zabudowaną nieruchomość.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w 

cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Państwa wątpliwości dotyczą trzech kwestii, które przestawili Państwo w pytaniach oznaczonych we wniosku nr 6, 7, 8, tj.: opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych:

1)planowanej Transakcji (z wyłączeniem sprzedaży Działki nr (…) oraz Tablic wielkoformatowych, o ile będą one posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji),

2)planowanej Transakcji w zakresie sprzedaży Działki nr (…) ,

3)sprzedaży Tablic wielkoformatowych, jeżeli będą one posadowione na Nieruchomości na datę Transakcji.

Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0111-KDIB3-1.4012.557.2022.3.KO wynika, że:

planowana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług,

do planowanej transakcji dostawy działek nr (…), (…) i (…) nie znalazło zastosowanie zwolnienie z podatku od towarów i usług; przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług,

dostawa działki nr (…) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług,

w przypadku, gdy Tablice wielkoformatowe będą posadowione na działce nr (…) na datę Transakcji, to ich sprzedaż nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i w rezultacie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, skoro Transakcja w zakresie sprzedaży działek nr (…), (…) i (…), w tym znajdującego się na nich ogrodzenia, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku transakcja w zakresie dotyczącym sprzedaży trzech ww. działek, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych. Kupujący nie będzie zatem zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od tej części transakcji.

Z kolei dostawa działki nr (…) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro tak, to do opisanej transakcji (w części dotyczącej działki (…) nie może znaleźć zastosowania wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ze względu na zapis zawarty w lit. b) tego przepisu. W takim przypadku w tej części transakcja, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawki 2%. Obowiązek zapłaty podatku będzie ciążył na Kupującym.

W odniesieniu do kwestii Tablic wielkoformatowych (jeżeli będą one posadowione na działce nr (…) na datę Transakcji), to skoro ich sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług to wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie znajdzie tu zastosowania. Z treści wniosku wynika wprost, że wskazane tablice stanowią własność strony sprzedającej i będą przedmiotem umowy sprzedaży. W tym zakresie transakcja, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, będzie opodatkowana tym podatkiem wg stawki 2%. Obowiązek zapłaty podatku będzie ciążył na Kupującym.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-1.4012.557.2022.3.KO.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.