Zawarcie umowy o wyrównanie pożytków między współwłaścicielami nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustaw... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.93.2023.1.MD

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.93.2023.1.MD

Temat interpretacji

Zawarcie umowy o wyrównanie pożytków między współwłaścicielami nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 7 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy o wyrównanie pożytków. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani współwłaścicielką kamienicy. Przysługuje Pani 1/2 część własności. Oprócz Pani jest jeszcze trzech współwłaścicieli po 1/6 części.

Jeden z tych współwłaścicieli zamieszkał w jednym z lokali mieszkalnych znajdujących się w tej kamienicy. Pozostałe lokale są wynajmowane. Od czynszów płacony jest podatek.

Współwłaściciel, który zamieszkuje w jednym z lokali ponosi jedynie opłaty eksploatacyjne. Dopóki zajmowany obecnie przez niego lokal był wynajmowany osobom trzecim, wszyscy współwłaściciele pobierali pożytki z tego wynajmu w postaci czynszu. Dlatego, w celu wyrównania pożytków, które Pani przysługują, podpisała Pani z tym współwłaścicielem umowę, na mocy której jest on zobowiązany do zapłaty co miesiąc kwoty odpowiadającej wartości czynszu, który byłby pobierany, gdyby lokal zajmowany przez niego był wynajmowany. Inaczej cała wartość pożytków związanych z tym lokalem byłaby pobierana (zawłaszczona) przez mieszkającego w nim współwłaściciela.

W budynku nie został przeprowadzony podział quoad usum między współwłaścicielami.

Pytanie

Czy od umowy o wyrównanie pożytków między współwłaścicielami, uzyskiwanych z rzeczy wspólnej, należy się podatek i w jakiej wysokości?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że z tytułu opisanej wyżej umowy nie należy się podatek, ponieważ takiej sytuacji (umowy) nie wymieniono w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie da się tego stanu prawnego podciągnąć pod katalog czynności w tym artykule wymienionych.

Gdyby nie podpisała Pani takiej umowy, to pożytki przysługujące Pani ze współwłasności tego lokalu wraz z budynkiem zostałyby przez Panią utracone.

Jest to umowa podpisana przez dwóch współwłaścicieli, a więc nie może tu być mowy np. o ustanowieniu odpłatnego użytkowania, bo wtedy umowę musieliby podpisać wszyscy współwłaściciele z osobą, której współwłasność nie przysługuje.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c) (uchylona),

d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e) umowy dożywocia,

 f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g) (uchylona),

h) ustanowienie hipoteki,

 i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

 j) umowy depozytu nieprawidłowego,

k) umowy spółki;

2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Szczegółowe określenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie.

Stosownie do art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że jest Pani współwłaścicielką kamienicy. Przysługuje Pani 1/2 część własności. Oprócz Pani jest jeszcze trzech współwłaścicieli, po 1/6 części. Jeden z tych współwłaścicieli zamieszkał w jednym z lokali mieszkalnych znajdujących się w tej kamienicy. Pozostałe lokale są wynajmowane. Współwłaściciel, który zamieszkuje w jednym z lokali ponosi jedynie opłaty eksploatacyjne. Dopóki zajmowany obecnie przez niego lokal był wynajmowany osobom trzecim, wszyscy współwłaściciele pobierali pożytki z tego wynajmu w postaci czynszu. Dlatego, w celu wyrównania pożytków, które Pani przysługują, podpisała Pani z tym współwłaścicielem umowę, na mocy której jest on zobowiązany do zapłaty co miesiąc kwoty odpowiadającej wartości czynszu, który byłby pobierany, gdyby lokal zajmowany przez niego był wynajmowany. W budynku nie został przeprowadzony podział quoad usum między współwłaścicielami.

Katalog czynności cywilnoprawnych, ujęty w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty. Zatem czynności cywilnoprawne, które nie zostały w nim wymienione w sposób wyraźny, nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem.

Zawarcie umowy o wyrównanie pożytków między współwłaścicielami nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bowiem nie mieści się w katalogu czynności ściśle wymienionych we wskazanym przepisie. To oznacza, że z tytułu zawartej ww. umowy nie ciąży na Pani obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie informujemy, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Ta interpretacja – zgodnie ze złożonym wnioskiem – została wydana wyłącznie dla Pani i tylko Pani może czerpać z niej ochronę.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  - w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

  - w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.