Gdy przeniesiony majątek stanowi zorganizowaną części przedsiębiorstwa, a prawo do odliczenia podatku naliczonego powstało już po wydzieleniu nowej Sp... - Interpretacja - IPPP1-443-313/07-5/RK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2007, sygn. IPPP1-443-313/07-5/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Gdy przeniesiony majątek stanowi zorganizowaną części przedsiębiorstwa, a prawo do odliczenia podatku naliczonego powstało już po wydzieleniu nowej Spółki, Spółce tej przysługiwać będzie odliczenie stosownie do postanowień art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy, o ile pozostaje ono w związku z przydzielonymi jej składnikami.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28.09.2007 r. (data wpływu 09.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.09.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgodnie z postanowieniami Dyrektywy 2003/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26.06.2003 r. dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego, zaszła konieczność wydzielenia operatorów systemu dystrybucyjnego. Do 01.07.2007 r. Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych powinni byli zostać wydzieleni jako niezależne podmioty prawne. Przekształcenia, zgodnie z wymogami Dyrektywy, zostały uregulowane w polskim ustawodawstwie w ustawie z dnia 10.04.1997 r. Prawo energetyczne, poprzez dodanie art. 9d ust. 1. Realizując powyższy obowiązek Spółka (dalej SX), została podzielona na zasadach określonych w przepisie art. 531 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych., tzw. sukcesji generalnej. W efekcie podziału SX przez wydzielenie, przeniesiono majątek służący realizacji funkcji związanych z obrotem paliwem gazowym do nowo zawiązanej Spółki (dalej SOX. Podział SX nastąpił z dniem 29.06.2007 r.

W związku z obrotem i dystrybucją paliwami gazowymi, SX ponosiła następujące rodzaje kosztów:

koszty zakupu gazu,

inne koszty.

W wyniku podziału przez wydzielenie, pomiędzy Spółką S.A., a SX i SOX nastąpiły następujące rozliczenia:

na dzień podziału dokonano odczytu dostarczonego do sieci paliwa gazowego i w czerwcu 2007 r. Spółka SA wystawiła następujące faktury z tyt. sprzedaży gazu i usług dystrybucyjnych: na rzez SX za gaz dostarczony do sieci do 28 czerwca 2007 r. faktura rozliczeniowa wystawiona 30.06.2007 r. z terminem płatności do dnia 20.07.2007 r., na rzecz SOX za gaz dostarczony do sieci w okresie 29-30.06.2007 r. faktura wystawiona 30.06.2007 r. z terminem płatności do dnia 20.07.2007 r.

do dnia podziału Spółka SA wystawiła także inne faktury na SX: faktura z tytułu prognozowego zużycia gazu (50% prognozy), wystawiona 01.06.2007 r. z terminem płatności 25.06.2007 r.

Następnie Spółka przedstawiła klucz przyporządkowania kosztów do uzyskanych przychodów.

Spółka podnosi, iż podatek VAT naliczony przy zakupach (dostawach) obniżył podatek należny SX, jeżeli prawo do obniżenia powstało przed dniem podziału, a w pozostałych przypadkach w SOX na zasadzie sukcesji podatkowej określonej w art. 93c Ordynacji podatkowej.

W piśmie z dnia 15.11.2007r., będącym uzupełnieniem wniosku, wskazano, iż SOX w związku z wydzieleniem zajmowała się dostawą gazu, oraz że w związku z wydzieleniem przeniesiono do niej majątek służący realizacji funkcji związanych z dostawą gazu. Jednocześnie poinformowano, iż z dniem 01.10.2007 r. nastąpiło połączenie SOX z oddziałem Handlowym Spółki S.A., w wyniku którego następca prawnym SOX, jest Społka S.A. (sukcesja generalna).

Ponadto Spółka we własnym stanowisku w sprawie (dotyczącym podatku dochodowego) wskazała, iż majątek pozostały w SX, jak i wydzielony SOX - stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy SOX jest uprawniona do skorzystania z prawa obniżenia podatku należnego, o ile prawo takie powstało po dniu podziału (wydzielenia)...

Zdaniem Wnioskodawcy, konsekwencją przyjęcia powyższych zasad rozpoznawania obowiązku podatkowego VAT jest sposób obniżenia podatku VAT należnego o kwoty podatku naliczonego. SOX przyjęła, że decydującym jest moment powstania prawa do obniżenia podatku VAT należnego ustalony zgodnie z przepisami ustawy o VAT. W rezultacie, w przypadkach gdy zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, powstało po dniu podziału (tj. gdy termin płatności określony na fakturze przypadł po dniu podziału), obniżenia kwoty podatku VAT należnego dokonała SOX.

SOX pragnie podkreślić, że prawidłowość prezentowanego przez nią podejścia jest jednolicie potwierdzana przez władze podatkowe w licznych interpretacjach i w orzecznictwie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ustawy Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Powyższy przepis stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (§ 2 w/w artykułu ustawy).

Z cytowanych przepisów wynika, iż w przypadku podziału osoby prawnej następuje sukcesja jej praw i obowiązków. Zakres sukcesji związany jest z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku. Warunkiem sukcesji jest, aby majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

Zatem w sytuacji, gdy przeniesiony majątek stanowi zorganizowaną części przedsiębiorstwa, a prawo do odliczenia podatku naliczonego powstało już po wydzieleniu nowej Spółki, Spółce tej przysługiwać będzie odliczenie stosownie do postanowień art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy, o ile pozostaje ono w związku z przydzielonymi jej składnikami.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu: faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie