Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ... - Interpretacja - I/415/Z-36/05

fot.Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.01.2006, sygn. I/415/Z-36/05, Urząd Skarbowy w Radomsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalnie okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1. miesiąc - w przypadku roślin,
2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.
Powyższe przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym na podstawie ustawy z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym (Dz. U z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.).

Natomiast jak wskazano wyżej podatkowi dochodowemu od osób fizycznych podlegają przychody z działów specjalnych produkcji rolnej.
Przepis art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podaje definicję działów specjalnych produkcji rolnej, którymi są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenia pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Aby uprawa, hodowla mogły być zaliczone do tego źródła przychodu muszą odpowiadać rodzajom i rozmiarom działów specjalnych produkcji rolnej objętym tabelą stanowiącą załącznik Nr 2 do ww. ustawy.
Działem specjalnym produkcji rolnej nie jest hodowla przepiórek, bowiem tabela, o której mowa powyżej, w specyfice rodzajowej tego typu hodowli nie wymienia.
Oznacza to, że hodowla przepiórek jest działalnością rolniczą i dochody z niej uzyskiwane nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Nie dotyczy to jednak sytuacji, w których okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt, w trakcie których następuje ich wzrost, wynoszą:
mniej niż niż 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
? mniej niż 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
? mniej niż 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.
W takim przypadku działalność ta będzie stanowiła źródło przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolnicza działalność gospodarcza i przychody osiągane z tego tytułu będą podlegały opodatkowaniu według zasad określonych w tej ustawie.

Ponieważ w przedmiotowej sprawie okres przetrzymywania przepiórek wynosi 8 miesięcy, w związku z powyższym, dochody z hodowli ze sprzedaży jaj zaliczone będą do działalności rolniczej a tym samym nie będą podlegały ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie przepisu art. 87 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
W myśl § 2 ww. artykułu obowiązek wystawienia rachunku, o którym mowa w § 1, nie dotyczy rolników sprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli, nieprzerobione sposobem przemysłowym, chyba że sprzedaż jest dokonywana w ich odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem uprawy lub hodowli.
Biorąc powyższe pod uwagę, przy założeniu, że jest Pani osobą nie prowadzącą działalności gospodarczej, a sprzedającą jedynie własne produkty pochodzenia zwierzęcego nieprzerobione sposobem przemysłowym, można stwierdzić, że nie ma Pani obowiązku wystawiania rachunków, jednakże przytoczone powyżej przepisy nie wskazują na niemożność ich wystawiania.

Urząd Skarbowy w Radomsku