P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/IPdg2/415/428/79/1/2006

fot.Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.01.2006, sygn. 1432/IPdg2/415/428/79/1/2006, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14 a, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Bielany po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.10.2005r. w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ? uznaje za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 20.10.2005r. ( uzupełnionym w dniu 10.11.2005r. ) zwrócili się Państwo z prośbą o interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Opis stanu faktycznego:
Prowadzą Państwo działalność gospodarczą w zakresie produkcji, handlu i usług na imię obojga małżonków na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. W związku z wejściem w życie przepisu art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. wprowadzającej ustawę o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz. U. nr 173, poz. 1808 ) obowiązani są Państwo zmienić formę prowadzenia działalności gospodarczej. W grudniu zamierzali Państwo sporządzić umowę spółki jawnej i majątek dotychczas prowadzonego przedsiębiorstwa wnieść aportem do tej spółki. Prowadzą Państwo księgi rachunkowe i opodatkowani są na zasadach ogólnych.

Pytanie strony:
Jakie będą skutki prawno podatkowe planowanej zmiany tj. ? czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki jawnej skutkuje likwidacją tego przedsiębiorstwa, a co za tym idzie obowiązkiem sporządzenia remanentu likwidacyjnego i naliczenia dochodu od składników objętych remanentem oraz czy w takim przypadku mają zastosowanie przepisy ordynacji podatkowej o sukcesji podatkowej.

Stanowisko Strony:
Państwa zdaniem nastąpi przekształcenie formy prawnej dotychczas prowadzonego przedsiębiorstwa, co oznacza że spółka jawna powstała w wyniku tego przekształcenia wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorstwa prowadzonego na imię obojga małżonków.

Zmiana formy prawnej prowadzonej działalności nie spowoduje obowiązku ustalania dochodu od składników majątku objętych remanentem.

Za takim stanowiskiem przemawia fakt, że dotychczas prowadzona działalność gospodarcza będzie kontynuowana pod firmą spółki jawnej.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa ? Bielany:
W świetle przedstawionego stanu faktycznego należy przyjąć, że z chwilą wpisania do rejestru handlowego spółki jawnej - i wniesieniu do niej aportem przedsiębiorstwa, prowadzonego dotychczas na imię obojga małżonków ? przedsiębiorstwo to ulegnie likwidacji. Nie ulegnie natomiast likwidacji działalność gospodarcza, prowadzona przez małżonków, ponieważ będzie ona kontynuowana w spółce jawnej. W takiej sytuacji ma zastosowanie przepis art. 93 a § 2 pkt. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 1997r. nr 137, poz. 926 ze zm. ) stanowiący, że spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki wniesionego przedsiębiorstwa.

Na dzień zawiązania spółki jawnej małżonkowie obowiązani są sporządzić spis z natury posiadanych towarów i materiałów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków, odpadów i wyposażenia. Wartość tego spisu może być ( z pominięciem wyposażenia ) jednocześnie remanentem początkowym w księdze spółki jawnej. Jednak nie służy on ustaleniu ewentualnego podatku, ponieważ składniki majątku objęte spisem zostaną wniesione w formie wkładu do spółki handlowej. Powyższe zostało uregulowane w przepisie art. 24 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm. ).

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany