Działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbo... - Interpretacja - PDP-423/1/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.02.2004, sygn. PDP-423/1/2004, Urząd Skarbowy w Słubicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słubicach w odpowiedzi na pismo z dnia 22.12.2003r. (uzupełnione dokumentami w dniu 30.01.04r., 04.02.04r., 05.02.04r. na wezwanie urzędu) uprzejmie wyjaśnia:

Stosownie do zmiany wprowadzonej w art. 5 ust. 9b pkt 7c ustawy z dnia 21 czerwca 1996r o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106 poz. 489 ze zm.), która wprowadzona została ustawą z dnia 27 czerwca 2003r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów podatkowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. nr 137 poz. 1302)

"wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania określonego urzędu skarbowego zgodnie z ust. 9a następuje w przepisach określonych na podstawie ust. 9c i może dotyczyć - zgodnie z pkt 7c - osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, które są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego lub nierezydent dysponuje co najmniej 5% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu ".

Pojęcie zarządzania bezpośredniego i pośredniego zostało wprowadzone konwencją ramową OECD w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Na gruncie prawa ustawodawstwa polskiego użyte ono zostało w ustawach podatkowych, które nie zawierają jednak ich definicji. Opierając się na wykładni językowej i logicznej, należy przyjąć, iż o zarządzaniu bezpośrednim i pośrednim podmiotem przez inny podmiot można mówić wówczas, kiedy ze względu na związki o charakterze majątkowym, organizacyjnym lub kapitałowym, jeden podmiot ma bezpośredni lub pośredni wpływ na decyzje podejmowane przez drugi podmiot.

Uwzględniając powyższe w przypadku gdy nierezydent posiada udział w spółce, która z kolei posiada udział w innej spółce, należy uznać, że ten nierezydent zarządza bezpośrednio lub pośrednio również tą inną spółką.

Wg przedłożonych aktualnych dokumentów rejestracyjnych i opisu stanu faktycznego wynika, że udziałowcami Waszej spółki są:
- ITM Polska sp. z o.o. posiadająca 15% udziałów w kapitale zakładowym spółki,
- osoby fizyczne krajowe posiadające łącznie 85% udziałów w kapitale zakładowym spółki.W spółce z o.o. ITM Polska wg. wypisu z KRS kapitał zakładowy w 100% objęty jest przez nierezydenta będącego osobą prawną (spółkę akcyjną), wcześniej udziałowcami byli spółka akcyjna i spółka jawna z siedzibą we Francji. Również zarząd sprawowany jest przez osobę fizyczną zagraniczną. Zgodnie § 21 i 22 aktu notarialnego z dnia 27.08.2001r. o utworzeniu spółki "K" postanowiono, że spółka pracować będzie w sieci stworzonej przez ITM Polska i na zasadach obowiązujących w Grupie Muszkieterów.

Zgromadzone informacje i dowody potwierdzają fakt, że zarówno udziałowcem obejmującym w 100% udziały w kapitale jak i osobami sprawującymi zarząd w spółce z o.o. ITM Polska są nierezydenci w rozumieniu prawa dewizowego. Zatem przyjąć należy, że nierezydent bierze udział bezpośredni lub pośredni w zarządzaniu Waszą spółką. Z tego względu właściwym miejscowo dla spółki będzie Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze.

Urząd Skarbowy w Słubicach