Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-526/03/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.02.2004, sygn. PI/005-526/03/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Spółka z o.o. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej przy ul. X. Siedziba Spółki mieściła się przy ul. Y.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art.. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zmianami) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług (...).

Przepis § 35 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 z późn. zmianami) stanowi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, z zastrzeżeniem § 37 powinna zawierać co najmniej imiona, nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Adres siedziby podatnika winien odpowiadać danej identyfikacyjnej podanej w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT -R. Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 9 cytowanej ustawy jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest zobowiązany zgłosić zmianę właściwemu organowi podatkowemu w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Zmiana adresu siedziby spółki z ograniczona odpowiedzialnością związana jest również z koniecznością jej zgłoszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zgodnie natomiast z treścią przepisu art. 13 a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług właściwym organem podatkowym w sprawie rozliczeń podatku jest naczelnik urzędu skarbowego, właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

W ust. 2 cyt. artykułu wskazano, iż jeżeli czynności wymienione w ust. 1 są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na siedzibę.

Biorąc pod uwagę przywołane powyżej przepisy stwierdzić należy, iż w treści faktur VAT zawarty winien być adres siedziby podatnika, a nie adres prowadzenia działalności, których może być kilka.

W przypadku wadliwego wystawienia faktury ze względu na m.in. nieprawidłowy adres siedziby nabywcy, może on zgodnie i na zasadach § 43 w/w rozporządzenia, wystawić tzw. notę korygującą.

Jeżeli jednakże tożsamość podmiotów uczestniczących w obrocie nie ulega wątpliwości, a adres siedziby i adres prowadzenia działalności został zgłoszony właściwemu organowi podatkowemu odliczenie podatku naliczonego z faktur zawierających adres siedziby lub adres prowadzenia działalności nie winno być kwestionowane.

Izba Skarbowa w Gdańsku