Decyzja - Interpretacja - PP!/4407-107/05/I

Shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.07.2005, sygn. PP!/4407-107/05/I, Izba Skarbowa w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Decyzja

Na podstawie art.14b § 5 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16.05.2005r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie nr D3/443/37/05 z 06.05.2005r. odmawiające udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, orzekam:

- odmówić uchylenia postanowienia organu podatkowego pierwszej instancji.

Uzasadnienie

W dniu 22.04.2005r. do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie opierając się na brzmieniu art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w dniu 06.05.2005r. wydał postanowienie nr D3/443/37/05, w którym odmówił udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Na powyższe postanowienie w dniu 17.05.2005r. Spółka złożyła zażalenie skierowane do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, w którym nie zgadza się ze stanowiskiem organu podatkowego pierwszej instancji i wnosi o jego uchylenie lub zmianę.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnikiem w świetle art. 7 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa zaś inkasenta w art. 9 cyt. ustawy.

Organ podatkowy pierwszej instancji rozpatrując przedmiotową sprawę uznał, iż w przedmiotowej sprawie Spółka nie jest stroną uprawnioną do złożenia zapytania; uprawnienie takie posiada podmiot pobierający roczną opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntów należących do Skarbu Państwa. W przypadku gdy z zapytaniem w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego do urzędu skarbowego zwróci się ten właśnie podmiot, organ podatkowy pierwszej instancji mając na uwadze brzmienie cyt. powyżej art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa będzie miał obowiązek udzielić stosownej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne i prawne brak jest uzasadnionych podstaw do pozytywnego rozpatrzenia złożonego przez Pana zażalenia.

Wobec powyższego orzekam jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji i wyłącznie z powodu niezgodności z prawem może być zaskarżona za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Skargę składa się w 2 egz.

Izba Skarbowa w Lublinie