Zgodnie z art. 61 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) zapłata podatków przez podatników prowadzący... - Interpretacja - US-24-2150/415/30/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.10.2004, sygn. US-24-2150/415/30/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 61 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu. Ustawodawca w cytowanym przepisie wyraźnie określił grupę podatników, na których nałożył obowiązek bezgotówkowych rozliczeń z budżetem. Po pierwsze - są to podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, po drugie - są to podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub księgi przychodów i rozchodów. Z posiadanych przez organ podatkowy informacji wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w 2004r. na zasadach ogólnych, wg zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. podatkiem liniowym, a więc prowadzącym podatkową księgę przychodów i rozchodów. Tak więc, w tej indywidualnej sprawie zostały spełnione obydwa wymogi określone w art. 61 ustawy Ordynacja podatkowa, zatem Wnioskodawca winien dokonywać zapłaty podatków w formie polecenia przelewu.

W świetle art. 63c ustawy Prawo bankowe (Dz.U. z 2002r. Nr 72 poz. 665) polecenie przelewu stanowi udzieloną bankowi, z zastrzeżeniem art. 63g, dyspozycję dłużnika obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela. Bank wykonuje dyspozycję dłużnika w sposób przewidziany w umowie rachunku bankowego.

Powyższe oznacza, że podatnik ma obowiązek regulowania zobowiązań wobec urzędów skarbowych za pomocą rachunku bankowego. Przepisy podatkowe nie regulują jednakże kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowych. Nie wymieniają również rachunków, których stosowanie dla w/w celów jest zabronione. Również przepisy ustawy Prawo bankowe, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.05.2004r. nie wskazują rodzaju rachunków bankowych, które nie mogą być wykorzystywane przez ich posiadaczy do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle powyższych przepisów Wnioskodawca ma obowiązek regulować podatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego. Wybór rachunku bankowego do dokonywania w/w płatności nie jest jednak uzależniony od uznania go przez organ podatkowy, lecz zależy od podatnika i banku, z którym zawarto umowę na prowadzenie rachunku bankowego.

Zatem przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe - możliwe jest regulowanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązań wobec urzędu skarbowego za pośrednictwem konta osobistego (ROR).

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu