W styczniu 2005r. zmarła podatniczka, która w 2004r. pobierała emeryturę krajową oraz emeryturę zagraniczną z Wielkiej Brytanii w walucie GBP. Od eme... - Interpretacja - PF-2/415/107/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2005, sygn. PF-2/415/107/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W styczniu 2005r. zmarła podatniczka, która w 2004r. pobierała emeryturę krajową oraz emeryturę zagraniczną z Wielkiej Brytanii w walucie GBP. Od emerytury zagranicznej w Wielkiej Brytanii nie pobrano podatku, z uwagi na niską kwotę emerytury. Zmarła utrzymywała się wyłącznie z otrzymywanych emerytur, nie korzystała z żadnych ulg i odliczeń od podatku.Córka zmarłej, jako "prawowity" spadkobierca stoi na stanowisku, że nie jest zobowiązana do rozliczenia podatku od dochodów osiągniętych w 2004r. przez zmarłą matkę.

Stosownie do treści. art. 9 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późniejszymi zmianami), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym, jest z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.
Obowiązek złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym nakłada na podatników art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik obowiązany jest do potwierdzenia własnoręcznym podpisem danych wykazanych w zeznaniu podatkowym. Oznacza to brak możliwości sporządzenia zeznania rocznego przez spadkobierców, w imieniu zmarłego podatnika.

Zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60) skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest sukcesja prawna w dziedziczenie opodatkowania, co oznacza przejęcie przez spadkobierców podatnika, podatkowych praw i obowiązków majątkowych, a także w określonych sytuacjach praw niemajątkowych.

Stosownie do art. 104 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Dane uzyskane przez spadkobiercę mają charakter informacyjny lecz pozwalają na kształtowanie dalszego przebiegu postępowania podatkowego. Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, to spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa powyżej, zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków.

Zgodnie z art. 104 §3 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy wydaje decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę. Należy podkreślić, iż przed wydaniem decyzji dane posiadane przez organ podatkowy mogą być uzupełnione przez spadkobiercę o dodatkowe informacje mające wpływ na wymiar zobowiązania podatkowego lub nadpłaty.
W świetle powyższych przepisów w przypadku śmierci Podatnika zobowiązanie podatkowe przypadające od dochodu po zmarłym ustala właściwy miejscowo dla zmarłego Naczelnik Urzędu Skarbowego, a ewentualnym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostaną obciążeni spadkobiercy.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu