Na podstawie art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpa... - Interpretacja - US/22/POI/415/11/05/KW

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. US/22/POI/415/11/05/KW, Urząd Skarbowy w Przasnyszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku (uzupełniony w dniu 02-12-2005 r.) Przedsiębiorstwa z dnia 18-11-2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przasnyszu uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorstwa w sprawie sporządzenia rocznych, imiennych informacji PIT-11 dla pracowników po zakończeniu roku podatkowego przez podmiot, który powstał w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Przedsiębiorstwo X zostało przekształcone na podstawie art. 4 ust.1 pkt 1 w związku z art. 3 ust.1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zmianami) w Przedsiębiorstwo Y, którego jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. W wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, Spółka zgodnie z art. 93a § 1 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa wstąpiła we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego obowiązki przekształcanego przedsiębiorstwa.

W złożonym wniosku postawiono pytanie, czy roczne informacje podatkowe PIT-11 w związku z opisaną sytuacją ma prawo wystawić po zakończeniu roku podatkowego podmiot powstały w wyniku przekształcenia.

W ocenie przedsiębiorstwa wystawienie jednej informacji PIT-11 po zakończeniu roku podatkowego dla pracowników jest zasadne i prawidłowe, ponieważ przekształcone przedsiębiorstwo wstąpiło w prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorstwa państwowego.

W ocenie przedsiębiorstwa wystawienie jednej informacji PIT-11 po zakończeniu roku podatkowego dla pracowników jest zasadne i prawidłowe, ponieważ przekształcone przedsiębiorstwo wstąpiło w prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorstwa państwowego.

Stosownie do § 2 przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:1) osobowej spółki handlowej zawiązanej ( powstałej) w wyniku przekształcenia:a) innej spółki nie mającej osobowości prawnejb) spółki kapitałowej;2) spółki nie mającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 231 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy ( jednolity tekst: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz.94 ze zmianami ) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.Tak więc, kontynuacja stosunku pracy na mocy tego przepisu, traktowana jest jak zatrudnienie w tym samym zakładzie pracy a nowy pracodawca staje się płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, zobowiązanym do realizowania wszystkich obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w tym także z art. 39.

Według informacji podatnika przekształcenie jednostki nastąpiło na skutek jednego ze zdarzeń wymienionych w cytowanym art. 93 a Ordynacji podatkowej. Biorąc pod uwagę powyższe, obowiązek wystawienia imiennych informacji PIT-11 będzie ciążył na Przedsiębiorstwie Y. Zasadnym jest zatem wystawienie jednej informacji PIT-11 za cały 2005 r. po zakończeniu roku.

W związku z powyższym stanowisko przedsiębiorstwa powstałego w wyniku przekształcenia jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w Przasnyszu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Przasnyszu