P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NUR2/443- 403/05/EŁ

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.10.2005, sygn. 1471/NUR2/443- 403/05/EŁ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

stanowisko Strony prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że spółka A przejęła w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych spółkę B oraz C. Przejęte przez podatnika spółki nie wykonywały czynności opodatkowanych i związku z tym, w deklaracjach VAT-7 wykazywały kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jako kwotę do odliczenia w następnym okresie rozliczeniowym. Zdaniem podatnika, na podstawie uregulowań prawnych Spółka nabyła wszystkie prawa i obowiązki łączących się spółek. Ma również możliwość rozliczenia powyższej kwoty nadwyżki podatku naliczonego w składanych przez siebie deklaracjach, zgodnie z proporcją ustaloną za 2004r., z jaką spółką A ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o część podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 93 § 1 pkt 1 w związku z § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), osoba prawna łącząca się w wyniku przejęcia innych osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki każdej łączących się osób prawnych.

Przedmiotem następstwa podatkowego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, przy czym zgodnie z art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, chodzi tu o prawa i obowiązki wynikające z wszelkich normatywnych aktów prawa podatkowego. W szczególności następca prawny wstępuje w prawa i obowiązki poprzednika, jako podatnika, płatnika i inkasenta. Połączenie spółek na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych poprzez przeniesienie całego majątku z jednej spółki do drugiej, skutkuje również prawem spółki przejmującej, do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturach zakupu oraz dokumentach celnych wystawionych dla spółki przejmowanej. Zasady obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określone zostały w art. 86 i w art. 90 ustawy z dnia 11.03.04r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm. ) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W związku z tym, wykazaną w deklaracjach nadwyżkę podatku naliczonego nad podatkiem należnym spółek przejętych, spółka A powinna ująć w deklaracji VAT-7, przy uwzględnieniu proporcji w jakiej przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wyliczonej na podstawie art. 90 ust. 3 ust. o VAT.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie