W nawiązaniu do pisma z dnia 7 07.2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów .prawa podatkowego, Urząd Skarbowy... - Interpretacja - US.III-443/28/2003

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.08.2003, sygn. US.III-443/28/2003, Urząd Skarbowy w Stalowej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W nawiązaniu do pisma z dnia 7 07.2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów .prawa podatkowego, Urząd Skarbowy w Stalowej Woli, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje jak niżej:

I. W części dotyczącej prowadzenia rachunkowości wspólnoty mieszkaniowej przez M. Sp. z o.o. w S.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa, właściwy urząd skarbowy na pisemne żądanie podatnika, płatnika lub inkasenta obowiązany jest do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Sformułowane w treści złożonego przez wspólnotę pisma zapytanie dotyczy stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15.11.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 137, poz. 1539 ze zm.) przez M. Sp. z o.o. w S. w związku ze sprawowaniem zarządu dla waszej wspólnoty mieszkaniowej. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że nie jest to zapytanie w indywidualnej sprawie wspólnoty, do wyjaśnienia której zobligowany byłby tut. Urząd na mocy przepisów art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa. Dlatego też przedmiotowy wniosek w tej części tut. Urząd pozostawia bez rozpatrzenia.

Niezależnie od powyższego informuje się, że ww. problem był już przedmiotem analizy tut. Urzędu i odpowiedzi udzielonej w piśmie nr US.II-423/45/4/03 skierowanym w dniu 17.06.2003 r. do wspólnoty jako wnioskodawcy.

II. W części dotyczącej obowiązku przedkładania zarządowi wspólnoty mieszkaniowej do podpisu faktur wystawianych przez M. Sp. z o.o. w S.

Zgodnie z § 35 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, z zastrzeżeniem § 37, powinna zawierać co najmniej czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób. Jednakże zgodnie ust. 8 tego paragrafu, zamieszczenie w fakturze danych dotyczących nabywcy, o których mowa w ust. 1 pkt 13 nie jest wymagane, jeżeli nabywca złoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, w którym upoważni sprzedawcę do wystawiania faktur bez podpisu osoby uprawnionej do otrzymania faktury. Przepisy ww. rozporządzenia nie określają wzoru takiego oświadczenia, ani też nie precyzują, jakie dane powinna zawierać, oświadczenie może mieć formę dowolną. Bezspornie jednak wynikać z niego powinno, że odbiorca faktury upoważnia sprzedawcę towaru lub usługi do wystawiania faktur bez jego podpisu.

W myśl § 36 ust. 2 pkt 3 ww. rozporządzenia, faktury wystawione nabywcom, na których rzecz dokonywana jest "sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiotelekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 84 - 86 załącznika nr 3 do ustawy (dostawa wody z sieci i beczkowozami, odprowadzanie i czyszczenie ścieków, oczyszczanie ulic i placów oraz usuwanie nieczystości z nieruchomości, z wyjątkiem usług szaletów publicznych) mogą nie zawierać danych określonych w § 35 ust. 1 pkt 2 i 13 dotyczących nabywcy, a podpis osoby uprawnionej do wystawiania faktur może być zastąpiony na fakturach wystawianych nabywcom, o których mowa, danymi umożliwiającymi identyfikację tej osoby.

W sytuacji, gdy zarząd wspólnoty mieszkaniowej zleca M. spółka z o.o. w S. wykonanie usług, to M. Sp. z o.o. winna wystawiać za wykonane usługi faktury VAT zawierające, zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem, między innymi czytelne podpisy osób (zarówno ze strony sprzedawcy, jak i nabywcy) uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury, chyba że nabywca, tj. wspólnota mieszkaniowa, pisemnie upoważni M. Sp. z o.o. w S. do wystawiania faktur bez podpisu osoby uprawnionej do otrzymywania faktur.

Wyjaśnia się ponadto, że nie jest prowadzona jakakolwiek lista podatników upoważnionych do wystawiania faktur bez podpisu odbiorcy, ponieważ obowiązujące przepisy podatkowe nie zawierają wymogu prowadzenia takich list.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź Urzędu będzie podlegała weryfikacji przez Izbę Skarbową w trybie art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy w Stalowej Woli