Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. ... - Interpretacja - US.PP-1/443/1/122/211 726/139/2003

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.08.2003, sygn. US.PP-1/443/1/122/211 726/139/2003, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 23.07.2003 r. uprzejmie informuje.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), właściwy organ podatkowy pierwszej instancji, na żądanie podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie wszczęto postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej.

W myśl art. 7 § 1 cytowanej ustawy, Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Sformułowanie powyższe odsyła do stosowania ustaw podatkowych w celu ustalenia kręgu osób uprawnionych do wystąpienia do urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Podatnikami podatku od towarów i usług są, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej.

Ponadto, osobą uprawnioną do wystąpienia z wnioskiem, jest również płatnik. Płatnikiem, w myśl art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa, jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczania i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Tut. Urząd stwierdził, że skierowane do tut. Urzędu pytanie nie wiąże się z ewentualnie wykonywaną przez Spółdzielnię funkcją płatnika, Spółdzielnia nie jest także podatnikiem podatku od towarów i usług.

Osobą uprawnioną do wystąpienia ze stosownym wnioskiem jest także inkasent podatku. Definicja tego pojęcia znajduje się w art. 9 ustawy Ordynacja podatkowa. Inkasentem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z uwagi na fakt, że podatnikiem jest podmiot podlegający na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu, a zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa (...) podatku (...), podatnikiem uprawnionym do wystąpienia z opisanym w Państwa piśmie problemem jest wystawca przedmiotowej faktury, który w razie wątpliwości co do jej poprawności, winien zwrócić się do Urzędu Skarbowego właściwego dla siebie w zakresie podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto