Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr... - Interpretacja - IS.I/1-4151/1/05

fot.Shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. IS.I/1-4151/1/05, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach z dnia 15.02.2005 r. (znak: U.S.PDOF/415/2/2005) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego:

Pismem z dnia 18.01.2005 r. spółka cywilna "D." w W. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a ordynacji podatkowej). Zapytanie dotyczyło kwestii amortyzacji środka trwałego, który w toku eksploatacji uległ zniszczeniu oraz metodologii obniżania dochodu o stratę poniesioną w latach ubiegłych. Zdaniem wnioskodawcy odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane do końca miesiąca, w którym maszyna została zlikwidowana, przy czym postawienie w stan likwidacji nie powinno wiązać się z wystąpieniem zdarzenia losowego, które spowodowało zniszczenie maszyny (pożaru), lecz z fizyczną likwidacją, po stwierdzeniu przez biegłych rzeczoznawców, że maszyna nie nadaje się do remontu. W zakresie odliczania straty z lat ubiegłych wnioskodawca stanął na stanowisku, iż może ona być odliczona już w deklaracji miesięcznej PIT-5 (np. za m-c styczeń) w wysokości 50 % kwoty straty roku poprzedniego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach w postanowieniu z dnia 15.02.2005 r. (znak: U.S.PDOF/415/2/2005), w którym jako adresata - stronę wskazano spółkę uznał, że interpretacja przepisów prawa podatkowego dokonana przez spółkę w ww. wniosku jest prawidłowa.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie analizując przedmiotowe postanowienie zważył, co następuje:

W myśl art. 14a § 1 ordynacji podatkowej, stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Artykuł 14a § 4 ordynacji podatkowej przewiduje, że udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

Zgodnie z treścią art. 7 § 1 ordynacji podatkowej podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. O tym więc, czy dany podmiot będzie podatnikiem określonego podatku decyduje treść przepisów prawa materialnego, które określają krąg podmiotów, na których ciąży obowiązek podatkowy w danym podatku.

W niniejszej sprawie zapytanie dotyczyło interpretacji postanowień ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Ustawa powyższa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych (art. 1), w tym również osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, przy czym art. 8 ww. ustawy stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (...). W przypadku zatem prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikami są osoby fizyczne będące wspólnikami spółki cywilnej, nie zaś sama spółka. Uwzględniając zatem powyższe uregulowania należy stwierdzić, że w sprawach interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do zdarzeń występujących w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej podmiotami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem w trybie art. 14a § 1 ordynacji podatkowej są poszczególni wspólnicy spółki (podatnicy). W konsekwencji wspólnik spółki jest też adresatem postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 ordynacji podatkowej.

W rozpatrywanej sprawie ww. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach z dnia 15.02.2005 r. zawierające interpretację co do sposobu i zakresu stosowania prawa podatkowego zostało wydane z naruszeniem ww. uregulowań, gdyż interpretacja została udzielona na wniosek spółki cywilnej, która - w tym konkretnym przypadku - nie będąc podatnikiem w rozumieniu wyżej wskazanych przepisów nie była uprawniona do wystąpienia o jej udzielenie (a w dalszej konsekwencji nie mogła też być adresatem przedmiotowego postanowienia). Wystąpienie powyższych okoliczności skutkuje uchyleniem przedmiotowego postanowienia w trybie art. 14b § 5 pkt 2 ordynacji podatkowej nakładającym na organ odwoławczy obowiązek uchylenia z urzędu postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy, m.in. wówczas, gdy rażąco narusza prawo.

Izba Skarbowa w Rzeszowie