POSTANOWIENIE - Interpretacja - EIP/404-19/05/AS/20978

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.04.2005, sygn. EIP/404-19/05/AS/20978, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając w trybie art. 14a § 1, § 3, § 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek strony z dnia 10.02.2005 r. złożony do Małopolskiego Urzędu Skarbowegow Krakowie w zakresie właściwości miejscowej Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie dla Spółki X S.A.nie potwierdza stanowiska przedstawionego w zapytaniu.

UZASADNIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 10.02.2045 r. (data wpływu do tut. Urzędu 17.02.2005 r.) w sprawie wątpliwości dotyczących właściwości miejscowej Małopolskiego Urzędu Skarbowego dla Państwa Spółkiinformuje, że zgodnie z art. 5a ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. O urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106, poz. 489 ze zm.) w brzmieniu nadanym Ustawą z dnia 27 czerwca 2003 r. O utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302) dla podatników, dla których właściwym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników i którzy przez dwa kolejne lata podatkowe nie należeli do kategorii podatników, o których mowa art. 5 ust. 9b w/w Ustawy, zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego z naczelnika właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników następuje z dniem stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło ich wyłączenie z danej kategorii podatników. Nadmienić należy, że jednym z kryteriów jakie określa w/c Ustawa i jakie muszą spełnić podatnicy aby zostali zakwalifikowani do określonej kategorii podatników oraz do przejścia pod właściwość miejscową ?dużego" urzędu skarbowego jest przychód netto w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln Euro (ustalanego według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na koniec roku podatkowego), określonego na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego (art. 5a ust. 2 cytowanej Ustawy). Z uwagi na spełnienie powyżej opisanego wymogu, (co zostało ustalone na podstawie zatw. sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2002 r.), Firma X S.A zakwalifikowana została przez Urząd Skarbowy w Proszowicach do określonej kategorii podatników i tym samym objęta zostaławłaściwością miejscową Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie z dniem 01.01.2004 r. Ze sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2003 r. wynika, że warunek osiągnięcia przychodu netto w wysokości co najmniej 5 mln euro został również zachowany.
W związku z powyższym zmiana właściwości miejscowej w Państwa przypadku z Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego (obecnie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie) na terytorialny Urząd Skarbowy może nastąpić najwcześniej z dniem 01 stycznia 2007 r., o ile kwota przychodu netto ustalona na podstawie sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2004 r., nie przekroczy kwoty 5 mln euro. Nie spełnienie warunku uzyskania określonej wysokości przychodu netto za rok obrotowy 2004 r. będzie skutkowało tym, że Państwa Spółka zostanie objęta właściwością miejscową terytorialnego urzędu skarbowego, na zasadach które zawiera wcześniej powoływany art. 5a ust. 5 Ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych.

Zaznaczyć również należy, że zmiana adresu siedziby nie powoduje zmiany właściwości Urzędu Skarbowego z Wyspecjalizowanego na terytorialny, gdyż Ustawa O utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych nie przewiduje takiego kryterium w tym zakresie.Jednocześnie tutejszy Urząd informuje, że zgodnie z art. 5a ust. 3 w/c Ustawy, podatnik jest zobowiązany zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi ta zmiana, składając zawiadomienie według ustalonego wzoru, określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23.09.2003. (Dz. U. Nr 175 poz. 1698 z 2003 r.).

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia zgodnie z art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 i art. 239 Ustawy Ordynacja Podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy