Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz... - Interpretacja - PP/443/214/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.12.2002, sygn. PP/443/214/04, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 29.07.2004 r. (wpływ 20.09.br.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej prawa do odliczania podatku od towarów i usług od zakupionego paliwa do samochodów ciężarowych i autobusów nie posiadających świadectwa homologacji, a także interpretacji art. 20 ust. 5-7 ustawy o podatku od towarów i usług - uprzejmie wyjaśnia:

1. Zgodnie z powołanym powyżej przepisem art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa: "Stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemne zapytanie podatnika (...) ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe albo kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".
Z przedstawionego w piśmie jw. stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej jest, m.in. sprzedaż pojazdów samochodowych sprowadzanych z zagranicy, co do których nie ma możliwości uzyskania świadectwa homologacji. Zapytanie dotyczy prawa do odliczania podatku od towarów i usług od paliwa zakupionego do ww. pojazdów samochodowych, zatem nie dotyczy ono Pani indywidualnej sprawy jako podatnika podatku od towarów i usług, a ewentualnych nabywców sprzedawanych przez Panią pojazdów. Wobec zaistniałych okoliczności brak jest podstawy prawnej udzielenia pisemnej odpowiedzi na złożone zapytanie w tej części.

2. W przedmiotowym piśmie zwraca się Pani również z zapytaniem, czy za datę powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu można uznać datę dokonania dostawy w przypadkach, gdy faktury otrzymywane są w terminie późniejszym niż data ich wystawienia.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (...). W przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 6 ustawy).W zacytowanych powyżej przepisach prawa podatkowego ustawodawca wskazał moment powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, nie jest zatem możliwe ustalenie tego momentu w sposób odmienny.
W związku z powyższym, w przypadku, gdy nie dysponuje Pani fakturą wystawioną przez podatnika podatku od wartości dodanej, rozlicza Pani wewnątrzwspólnotowe nabycie, zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, a po otrzymaniu ww. faktury będzie Pani zobowiązana do skorygowania rozliczenia podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 20 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu