Spółka z analizy ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych wywodzi wniosek, iż właściwym dla niej urzędem skarbowym w 2004 r. pozostaje na... - Interpretacja - 1MUS/1471/DPD/423/47/04/DC

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.04.2004, sygn. 1MUS/1471/DPD/423/47/04/DC, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka z analizy ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych wywodzi wniosek, iż właściwym dla niej urzędem skarbowym w 2004 r. pozostaje nadal dotychczasowy Urząd Skarbowy i prosi o zajęcie stanowiska, czy ten pogląd jest słuszny.

Zgodnie z art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielić informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pojęcie "przepisów prawa podatkowego" (do których odnosi się obowiązek udzielania informacji) zdefiniowane jest w art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, który stanowi, iż przez przepisy prawa podatkowego rozumie się przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Definicja pojęcia "ustaw podatkowych" zawarta jest w art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, iż są to ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych.

Z powyższego wynika, iż organy podatkowe mają obowiązek udzielenia pisemnej informacji także w zakresie dotyczącym swojej właściwości miejscowej i rzeczowej.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego zapytanie Spółki nie dotyczy udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego a w rzeczywistości dotyczy dokonania przez organ podatkowy wykładni przepisów ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych. Ocena czy zamierem ustawodawcy było objęcie właściwością przez powstałe urzędy skarbowe, określonych kategorii podatników od dnia 1 stycznia 2004 r. czy też od dnia 1 stycznia 2005 r., nie należy do kompetencji Naczelnika Urzędu Skarbowego. Wykładni (interpretacji) przepisów prawa mogą dokonywać organy, które dany akt prawny uchwaliły lub też inne organy państwowe, sądy lub trybunały, na zasadach określonych w przepisach szczególnych. Ustawą o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych powołano z dniem 1 stycznia 2004 r. nowe urzędy skarbowe, właściwe dla niektórych kategorii podatników, a rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2003 r. w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych (Dz. U. z dnia 9 grudnia 2003 r. Nr 209, poz. 2027) określono terytorialny zasięg działania naczelników tych urzędów.

W związku z powyższym do czasu dokonania wykładni przepisów ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych przez uprawniony organ, Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Skarbowego pozostaje organem właściwym, dla niektorych kategorii podatników określonych w ustawie o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie