Skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest sukcesja prawna w dziedzinie opodatkowania tzn. przejęcie przez spadkobierców podatnika ,... - Interpretacja - US.21/AD/3261/25/2004/208

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.01.2005, sygn. US.21/AD/3261/25/2004/208, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest sukcesja prawna w dziedzinie opodatkowania tzn. przejęcie przez spadkobierców podatnika , podatkowych praw i obowiązków majątkowych a także w okeślonych sytuacjach praw niemajątkowych - art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. "Ordynacja podatkowa" /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./.

W wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 maja 2004 r. nastąpiła nowelizacja art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ,która umożliwia osobom owdowiałym skorzystanie z preferencji w postaci wspólnego rozliczenia również z dochodów uzyskanych w 2004 r. Wnioseko łączne opodatkowanie małżonków , między którymi istniała w roku podatkowym wspólnośc majątkowa, może być złożony przez podatnika, w przypadky gdy do żadnego z małżonków nie miały zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym opodatkowane podatkiem liniowym ani ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym /za wyjątkiem ryczałtu z najmu/.

Kwestię remanentu początkowego również w przypadku kontynuacji działalności przez spadkobierców regulują przepisy § 27 Rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz. U. Nr 152 poz. 1476 z 2003 r. ze zm./.

W sytuacji jednak gdy spadkodawca nie złożył zeznania podatkowego za dany rok podatkowy odpowiedzialność spadkobierców będzie wynikała z odrębnej decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego lub nadpłaty.

Zgodnie z art 104 § 1 w/w ustawy organ podatkowy ma obowiązek poinformowania spadkobierców o wysokości dochodu oraz wpłaconych zaliczek przez spadkodawcę z podaniem przypadającej do zapłacenia kwoty podatku lub kwoty nadpłaty. Dane uzyskane przez spadkobiercę /spadkobierców/ mają charakter informacyjny.

Zgodnie z art. 104 § 3 w/w ustawy organ podatkowy wyda decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Dodać należy, że dane posiadane przez tut. organ powinny być uzupełnione przez spadkobierców o dodatkowe informacje mogące mieć wpływ na wymiar zobowiązania podatkowego względnie nadpłaty. Aby uzyskać powyższe spadkobiercy winni przedstawić w organie podatkowym postanowienie o nabyciu spadku wydane przez właściwy miejscowo Sąd Rejonowy.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie