Możliwość i moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.95.2024.1.BD

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.95.2024.1.BD

Temat interpretacji

Możliwość i moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

   - czy Wynagrodzenia, które zostały wypłacone/będą wypłacane Współpracownikom przez Spółkę stanowią/będą stanowić koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami;

   - momentu potrącenia wypłaconego/wypłacanego Wynagrodzenia jako kosztu uzyskania przychodów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Spółka akcyjna z siedzibą w (…) („Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest osobą prawną, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych („podatek CIT”) - Spółka podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania (Spółka podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). Spółka jest podmiotem zobowiązanym do sporządzania sprawozdań finansowych. Rokiem podatkowym Spółki jest rok kalendarzowy.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w obszarze oprogramowania - Spółka świadczy usługi w postaci tworzenia i rozwoju oprogramowania na zlecenie swoich klientów. Z tytułu świadczonych usług (wytwarzanego i rozwijanego oprogramowania) Spółka otrzymuje od klientów wynagrodzenia („Przychody”). Otrzymywane wynagrodzenia (uzyskiwane Przychody) stanowią przychody Spółki z prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o CIT. Spółka będzie prowadzić taką działalność i będzie uzyskiwać takie przychody również w przyszłości.

W związku z prowadzoną działalnością (uzyskiwanymi przychodami) Spółka ponosi koszty, w tym również w postaci wynagrodzeń („Wynagrodzenia”) osób współpracujących ze Spółką (wykonujących na rzecz Spółki usługi) („Współpracownicy”) w oparciu o umowy cywilnoprawne: umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Wskazane umowy nie są zawierane i wykonywane w ramach pozarolniczych działalności gospodarczych prowadzonych przez Współpracowników.

Spółka wypłaca Współpracownikom Wynagrodzenia za prace wykonane w danym miesiącu po zakończeniu tego miesiąca. Przykładowo: za prace wykonane przez Współpracowników w styczniu Spółka wypłaca Wynagrodzenia w lutym. Wynagrodzenia stanowią dla Współpracowników na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych („podatek PIT”) przychody z działalności wykonywanej osobiście, tj. przychody, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) („ustawa o PIT”).

Po zakończeniu danego miesiąca Wynagrodzenia są dokumentowane w drodze rachunków, dokumentujących prace wykonane przez Współpracowników w tym zakończonym miesiącu, oraz w drodze zestawienia Wynagrodzeń podlegających wypłacie (listy płac), na podstawie którego (której) Spółka wypłaca te Wynagrodzenia.

W oparciu o treść (przedmiot) zawieranych ze Współpracownikami umów lub prowadzone przez Współpracowników ewidencje czasu pracy Spółka przyporządkowuje Wynagrodzenia (określone części Wynagrodzenia danego Współpracownika) do wykonywanych na rzecz klientów zleceń. Nierzadko wysokość wynagrodzeń otrzymywanych przez Spółkę z tytułu realizowanych na rzecz klientów zleceń - uzyskiwanych przez Spółkę Przychodów - jest kalkulowana z uwzględnieniem liczby godzin poświęconych przez Współpracowników na pracę w ramach danego zlecenia (na rzecz określonego klienta).

Spółka ponosi również koszty Współpracowników w związku z pracami, które wykonują oni na rzecz samej Spółki, tj. bez związku z konkretnymi zleceniami od klientów Spółki. Niemniej, tego rodzaju koszty (części Wynagrodzeń dotyczących takich prac) pozostają poza zakresem niniejszego wniosku - nie stanowią przedmiotu pytań Wnioskodawcy.

W ramach niniejszego wniosku Spółka chciałaby potwierdzić, czy Wynagrodzenia stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 4 ustawy o CIT - tzw. „koszty bezpośrednie” - oraz w którym momencie powinna jest potrącać jako KUP. Spółka chciałaby w szczególności potwierdzić, jako koszty którego okresu powinna rozpoznać:

   - Wynagrodzenia dotyczące prac wykonanych przez Współpracowników w grudniu 2023 r. - w sytuacji, gdy zostały one wypłacone Współpracownikom w styczniu 2024 r., a związane z nimi Przychody (wynagrodzenie od klientów) Spółka rozpoznała (osiągnęła) w grudniu 2023 r.,

   - Wynagrodzenia dotyczące prac wykonanych przez Współpracowników w styczniu 2024 r. - w sytuacji, gdy zostaną one wypłacone Współpracownikom w lutym 2024 r., ale związane z nimi Przychody (wynagrodzenie od klientów) Spółka rozpozna (osiągnie) w kwietniu 2024 r.

Pytania:

 1. Czy Wynagrodzenia wypłacane Współpracownikom przez Spółkę stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 4 ustawy o CIT - tzw. „koszty bezpośrednie”?

 2. W którym momencie Spółka powinna potrącać Wynagrodzenia jako KUP? W szczególności:

 a. w którym momencie powinna potrącić Wynagrodzenia dotyczące prac wykonanych przez Współpracowników w grudniu 2023 r. - w sytuacji, gdy zostały one wypłacone Współpracownikom w styczniu 2024 r., a związane z nimi Przychody (wynagrodzenie od klientów) Spółka rozpoznała (osiągnęła) w grudniu 2023 r.?

 b. w którym momencie powinna potrącić Wynagrodzenia dotyczące prac wykonanych przez Współpracowników w styczniu 2024 r. - w sytuacji, gdy zostaną one wypłacone Współpracownikom w lutym 2024 r., ale związane z nimi Przychody (wynagrodzenie od klientów) Spółka rozpozna (osiągnie) w kwietniu 2024 r.?

Państwa stanowisko w sprawie

 1. Wynagrodzenia wypłacane Współpracownikom przez Spółkę stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 4 ustawy o CIT - tzw. „koszty bezpośrednie”.

 2. Spółka powinna potrącać Wynagrodzenia jako KUP w roku podatkowym (okresie), w którym osiągnięte zostają odpowiadające im przychody, nie wcześniej jednak niż w momencie ich zapłaty. W szczególności:

 a. Wynagrodzenia dotyczące prac wykonanych przez Współpracowników w grudniu 2023 r. - w sytuacji, gdy zostały one wypłacone Współpracownikom w styczniu 2024 r., a związane z nimi Przychody (wynagrodzenie od klientów) Spółka rozpoznała (osiągnęła) w grudniu 2023 r. - Spółka powinna rozpoznać w styczniu 2024 r.

 b. Wynagrodzenia dotyczące prac wykonanych przez Współpracowników w styczniu 2024 r. - w sytuacji, gdy zostaną one wypłacone Współpracownikom w lutym 2024 r., ale związane z nimi Przychody (wynagrodzenie od klientów) Spółka osiągnie w kwietniu 2024 r. - Spółka powinna rozpoznać w kwietniu 2024 r.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

1. Przepisy ustawy o CIT

Zgodnie z art. 15 ust. 1 zd. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: ustawa o CIT): „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1”.

Natomiast art. 15 ust. 4 ustawy o CIT stanowi, że „koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c”. Wymienione na końcu przepisy dotyczą kosztów bezpośrednich odnoszących się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesionych po zakończeniu tego roku.

Z kolei w myśl art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT, „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (...)”.

2. Wynagrodzenia Współpracowników jako KUP

W praktyce stosowania art. 15 ust. 1 ustawy o CIT przyjmuje się, że aby dany wydatek mógł zostać rozpoznany przez podatnika jako KUP musi on spełniać następujące warunki:

- jest on związany z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika;

- został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów;

- został poniesiony przez podatnika;

- ma charakter definitywny;

- został należycie udokumentowany.

Wszystkie wymienione warunki spełniają Wynagrodzenia przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Jak wskazano, Spółka ponosi wydatki w postaci Wynagrodzeń w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - świadczeniem usług w postaci tworzenia i rozwoju oprogramowania na zlecenie swoich klientów. To m.in. angażowanie przez Spółkę do pracy Współpracowników pozwala jej świadczyć przedmiotowe usługi. Z tego tytułu Spółka uzyskuje także Przychody - w postaci otrzymywanych od klientów wynagrodzeń. A zatem, wydatki w postaci wypłacanych Współpracownikom Wynagrodzeń Spółka ponosi w celu osiągnięcia przychodów (ze źródła przychodów, jakim są świadczone na rzecz klientów usługi).

Wypłacane Wynagrodzenia są przy tym wydatkami ponoszonymi przez Spółkę. W oparciu o zawierane umowy cywilnoprawne Spółka zobowiązuje się do wypłacania Współpracownikom Wynagrodzeń za wykonywaną przez nich pracę. Na powyższe nie wpływa przy tym to, że wysokość wynagrodzeń otrzymywanych przez Spółkę z tytułu realizowanych na rzecz klientów zleceń - uzyskiwanych przez Spółkę Przychodów - może być kalkulowana z uwzględnieniem liczby godzin przepracowanych przez Współpracowników. Niezależnie od tego, w jaki sposób Spółka uzgodni wynagrodzenie z klientem i czy np. w ogóle je otrzyma od klienta, będzie ona zobowiązana do wypłacenia Wynagrodzeń Współpracownikom za wykonaną przez nich pracę, w uzgodnionym z nimi terminie i wysokości. Wydatki te mają również charakter definitywny - nie są one warunkowe, jeśli Współpracownik wykona swoją pracę, Spółka jest zobowiązana mu za nią zapłacić (Wynagrodzenie).

Jak przy tym wskazano, po zakończeniu danego miesiąca Wynagrodzenia są dokumentowane w drodze rachunków, dokumentujących prace wykonane przez Współpracowników w tym zakończonym miesiącu, oraz w drodze zestawienia Wynagrodzeń podlegających wypłacie (listy płac), na podstawie którego (której) Spółka wypłaca te Wynagrodzenia.

Mając na względzie powyższe, Wynagrodzenia będą stanowiły KUP w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT - o ile nie znajdzie do nich zastosowania art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

3. Wynagrodzenia Współpracowników jako koszty bezpośrednie

Jak wskazano powyżej, Spółka angażuje Współpracowników i ponosi koszty ich Wynagrodzeń, aby móc świadczyć usługi w postaci tworzenia i rozwoju oprogramowania na zlecenie swoich klientów. Z tego tytułu Spółka uzyskuje Przychody - w postaci otrzymywanych od klientów wynagrodzeń.

Jednocześnie, w oparciu o treść (przedmiot) zawieranych ze Współpracownikami umów lub prowadzone przez Współpracowników ewidencje czasu pracy Spółka może przyporządkować Wynagrodzenia (określone części Wynagrodzenia danego Współpracownika) do wykonywanych na rzecz klientów zleceń. Nierzadko wysokość wynagrodzeń otrzymywanych przez Spółkę z tytułu realizowanych na rzecz klientów zleceń - uzyskiwanych przez Spółkę Przychodów - jest kalkulowana z uwzględnieniem liczby godzin poświęconych przez Współpracowników na pracę w ramach danego zlecenia (na rzecz określonego klienta).

Powyższe oznacza, że Spółka ma możliwość powiązania kosztu w postaci określonego Wynagrodzenia (tj. Wynagrodzenia określonego Współpracownika) z Przychodami uzyskanymi z tytułu świadczenia usług na rzecz konkretnego klienta - otrzymywanego od niego wynagrodzenia za realizację konkretnego zlecenia. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Przychody te stanowią przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem CIT, jako przychody z prowadzonej gospodarczej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższe świadczy o tym, że Wynagrodzenia wypłacane Współpracownikom są bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przez Spółkę określonymi Przychodami (wynagrodzeniami uzyskiwanymi od konkretnych klientów - z tytułu realizacji konkretnych zleceń) - tj. stanowią one koszty bezpośrednie, o których mowa w art. 15 ust. 4 ustawy o CIT. Na taką ocenę nie powinno przy tym wpływać to, że Wynagrodzenie określonego Współpracownika może zostać przyporządkowane w określonych częściach do różnych Przychodów, tj. wynagrodzeń Spółki z tytułu realizacji różnych zleceń, na rzecz różnych klientów (np. według liczby godzin poświęconych przez tego Współpracownika na pracę nad poszczególnymi zleceniami, wynikającej z prowadzonej przez Współpracownika ewidencji czasu pracy).

4. Moment potrącenia Wynagrodzeń jako KUP

Z powyższego wynika, że Wynagrodzenia, jako koszty bezpośrednie w rozumieniu art. 15 ust. 4 ustawy o CIT powinny być, co do zasady, potrącane jako KUP w tym roku podatkowym (okresie), w którym zostają osiągnięte odpowiadające im Przychody.

Równocześnie wskazano, że Wynagrodzenia stanowią dla samych Współpracowników na gruncie podatku PIT przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT. Jak wskazuje art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT, wydatki, które dla podatników PIT stanowią tego rodzaju przychody, nie stanowią dla podatnika CIT KUP, jeśli pozostają one niewypłacone, niedokonane lub niepozostawione do dyspozycji.

W ocenie Wnioskodawcy, wskazane regulacje należy odczytywać w następujący sposób. Spółka powinna potrącać jako KUP wydatki w postaci Wynagrodzeń na zasadach i w terminach wynikających z art. 15 ust. 4 ustawy o CIT, tj. generalnie, w momencie osiągania odpowiadających im Przychodów. Jeśli jednak w momencie tym Wynagrodzenia pozostają niewypłacone, niedokonane lub niepozostawione do dyspozycji, to - w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT - nie stanowią one kosztów podatkowych i nie mogą zostać potrącone przez Spółkę jako KUP. W takim przypadku dopiero w momencie ich wypłacenia, dokonania lub pozostawienia do dyspozycji Spółka może je potrącić jako KUP.

A zatem, Spółka powinna potrącać Wynagrodzenia jako KUP w roku podatkowym (okresie), w którym osiągnięte zostają odpowiadające im przychody (w oparciu o art. 15 ust. 4 ustawy o CIT), nie wcześniej jednak niż w momencie ich zapłaty (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT).

Odnosząc to do konkretnych (przykładowych) sytuacji:

 a. Wynagrodzenia dotyczące prac wykonanych przez Współpracowników w grudniu 2023 r. - w sytuacji, gdy zostały one wypłacone Współpracownikom w styczniu 2024 r., a związane z nimi Przychody (wynagrodzenie od klientów) Spółka rozpoznała (osiągnęła) w grudniu 2023 r. - Spółka powinna rozpoznać w styczniu 2024 r. (gdyż moment ich zapłaty nastąpił później niż moment osiągnięcia Przychodów).

 b. Wynagrodzenia dotyczące prac wykonanych przez Współpracowników w styczniu 2024 r. - w sytuacji, gdy zostaną one wypłacone Współpracownikom w lutym 2024 r., ale związane z nimi Przychody (wynagrodzenie od klientów) Spółka osiągnie w kwietniu 2024 r. - Spółka powinna rozpoznać w kwietniu 2024 r. (gdyż wtedy nastąpi moment osiągnięcia Przychodów, a jednocześnie w momencie tym Wynagrodzenia za prace w styczniu 2024 r. będą już opłacone).

5. Podsumowanie

Przedstawione powyżej przez Wnioskodawcę stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo:

    - w interpretacji indywidualnej z 10 listopada 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.473.2023.2.BS, w której organ wskazał:

„Natomiast koszty wynagrodzeń wypłacanych przez Wnioskodawcę z tytułu umów cywilnoprawnych (umowy o dzieło) (podkreślenie Wnioskodawcy) stanowią koszty podatkowe na zasadach ogólnych, tj. w zależności od kwalifikacji jako koszty bezpośrednio lub inne niż bezpośrednio związane z przychodami, z zastrzeżeniem, że przedmiotowe wydatki nie stanowią kosztów podatkowych w sytuacji gdy nie zostały w tym okresie zapłacone stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 57 updop - stanowią one wówczas koszty podatkowe w dacie uiszczenia faktycznej zapłaty. Powyższe oznacza, iż jeżeli jak wskazano powyżej przedmiotowe wydatki stanowią koszty pośrednio związane z przychodami, to będą one stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, jednakże pod warunkiem, że zostały w tym okresie zapłacone. W przeciwnym razie, podatkowo, koszty te pomniejszą dochody dopiero w okresie, w którym zostaną zapłacone”.

    - w interpretacji indywidualnej z 23 grudnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.437.2020.1.ŚS, w której organ przedstawiły tożsame stanowisko w odniesieniu do umów zleceń:

„Natomiast odnosząc się do kosztów umów zlecenia (podkreślenie Wnioskodawcy), o których mowa w pytaniu nr 3, wskazać należy, że stanowią koszty podatkowe na zasadach ogólnych, tj. w zależności od kwalifikacji jako koszty bezpośrednio lub inne niż bezpośrednio związane z przychodami, z zastrzeżeniem, że przedmiotowe wydatki nie stanowią kosztów podatkowych w sytuacji gdy nie zostały w tym okresie zapłacone stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a u.p.d.o.p. - stanowią one wówczas koszty podatkowe w dacie uiszczenia faktycznej zapłaty. W związku z powyższym, skoro jak wynika z wniosku przedmiotowe wydatki stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodami, to będą one stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały/zostaną odpowiadające im przychody, jednakże pod warunkiem, że zostały/zostaną w tym okresie zapłacone. W przeciwnym razie, podatkowo, koszty te pomniejszą dochody dopiero w okresie, w którym zostaną zapłacone”.

    - w interpretacji indywidualnej z 30 września 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.263.2020.2.SG.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Państwa we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów w odmiennych stanach faktycznych/zdarzenia przyszłych od omawianego i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

  - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

   - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634, ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

   - w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

   - w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.