W zakresie ustalenia czy: - Wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez MD z tytułu wykonywanych na rzecz Spółki Usług będzie miało charakter ukryte... - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.500.2023.2.AW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.500.2023.2.AW

Temat interpretacji

W zakresie ustalenia czy: - Wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez MD z tytułu wykonywanych na rzecz Spółki Usług będzie miało charakter ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu w ramach Estońskiego CIT; - wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez MD z tytułu powołania go na stanowisko Prezesa Zarządu w Spółce będzie miało charakter ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu w ramach Estońskiego CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 września 2023 r. wpłynął, za pośrednictwem platformy ePUAP, Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

     - Wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez MD z tytułu wykonywanych na rzecz Spółki Usług będzie miało charakter ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu w ramach Estońskiego CIT;

     - wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez MD z tytułu powołania go na stanowisko Prezesa Zarządu w Spółce będzie miało charakter ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu w ramach Estońskiego CIT.

Uzupełnili go Państwo pismem z 26 października 2023 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą prawną będącą polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”). Spółka powstała w 2023 roku i korzysta z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w Rozdziale 6b Ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej również jako: „Estoński CIT”).

Spółka prowadzi działalność polegającą na doradztwie w zakresie informatyki (PKD: 62.02.Z) polegającą w szczególności na migracji danych klientów Spółki do chmury.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę polegają w szczególności na:

1. migracjach chmurowych, czyli przenoszeniu infrastruktury i aplikacji klientów Spółki do chmury i przebudowie aplikacji pod standardy chmurowe,

2. zarządzaniu infrastrukturą chmurową,

3. outsourcing-u pracowników IT specjalizujących się w użyciu technologii chmurowych,

4. tworzeniu oprogramowania wykorzystującego zalety wprowadzonej przez spółkę chmury.

5.

Do świadczenia ww. usług Wnioskodawca wykorzystuje następujące technologie służące do wdrażania infrastruktury chmurowej: G. C., A., A., K., D., H., T., G. (…).

Na dzień złożenia przedmiotowego wniosku, jedynym wspólnikiem Spółki jest pan M. D. (dalej: „MD”), osoba fizyczna podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

MD pełni jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu Spółki. MD, został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu uchwałą Zgromadzenia Wspólników Wnioskodawcy. Aktualnie Spółka rozważa przyznanie MD wynagrodzenia za pełnioną funkcję. Wynagrodzenie, które ma być wypłacane w danym miesiącu na rzecz Prezesa Zarządu, z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - nie będzie przekraczać pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Zgodnie z regulacjami przewidzianymi przepisami ustawy - Kodeks spółek handlowych, w ramach funkcji Prezesa Zarządu Spółki MD jest obowiązany i uprawniony do prowadzenia spraw Spółki oraz jej reprezentowania. Podejmowane przez Prezesa Zarządu czynności mają charakter zarządczy.

MD nie wykonuje na rzecz Spółki pracy na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, takiej jak umowa zlecenie, umowa o dzieło. Z obowiązków Członka Zarządu, MD rozlicza Spółka, mogąc dochodzić od MD odpowiedzialności na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Niezależnie od powyższego MD prowadzi odrębną, indywidualną działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczyć określone usługi na rzecz Spółki. Wskazane usługi będą miały charakter usług eksperckich i nie będą wykonywane w ramach stosunku powołania. Na podstawie planowanej umowy o świadczenie usług, MD będzie świadczył na rzecz Spółki usługi wdrażania narzędzi DevOps celem automatyzacji procesów informatycznych (dalej: „Umowa o Świadczenie Usług”).

W skład usług będą wychodzić przede wszystkim następujące czynności:

 1) mapowanie wymagań klienta oraz projektowanie koncepcji rozwiązań opartych o narzędzia DevOps z uwzględnieniem połączeń do wymiany danych pomiędzy systemami,

 2) tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych,

 3) konfigurowanie narzędzi DevOps,

 4) przygotowanie klienta do pracy z narzędziami DevOps, w tym migracja danych z innych, obecnie używanych systemów do narzędzi DevOps, 

 5) analiza wymagań i specyfikacji procesów automatyzacji dla systemów komputerowych oraz ich komponentów na podstawie dokumentacji i specyfikacji systemów dostarczonych przez klienta,

 6) analiza dostępnych na rynku rozwiązań automatyzacji dla procesów informatycznych pod kątem ich zastosowania lub rozbudowy przez klienta,

 7) modelowanie i projektowanie logiki automatyzacji dla procesów dostarczania zmian do i w systemach komputerowych oraz ich komponentach, procesów wdrożeniowych systemów komputerowych oraz ich komponentów, procesów weryfikacji poprawności wdrożeń systemów komputerowych oraz ich komponentów, integracji systemów komputerowych połączonych siecią oraz testowania tej integracji,

 8) inne zlecone przez Spółkę czynności związane z zakresem świadczonych usług

(dalej razem jako: „Usługi”).

Przedmiot planowanej Umowy o Świadczenie Usług może w przyszłości ulec zmianie, co determinowane będzie aktualnymi potrzebami Spółki, czego Spółka - z uwagi zmieniające się otoczenie (globalne, rynkowe, prawno-polityczne, społeczne) - nie może wykluczyć. W każdym przypadku będą to jednak Usługi eksperckie mające przede wszystkim charakter usług informatycznych lub innych o zbliżonym charakterze, które zostaną zlecone MD, o ile ten gotów będzie takie usługi świadczyć oraz wyłącznie gdy posiadać będzie odpowiednie kwalifikacje zawodowe i doświadczenie umożliwiające ich świadczenie w zakresie i na poziomie oczekiwanym przez Spółkę.

Planowane Usługi nie wchodzą w zakres obowiązków Prezesa Zarządu Spółki. W szczególności, MD w ramach tych Usług nie będzie mieć prawa do podejmowania decyzji ani zawierania umów wiążących dla Spółki. Zatem nie będzie mieć prawa do wyrażania oświadczeń woli w imieniu i na rzecz Spółki.

Usługi wykonywane przez MD będą niezbędne w realizacji podstawowej działalności Spółki.

Umowa o Świadczenie Usług zostanie zawarta z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, w tym ograniczenia wynikającego z art. 210 § 2 KSH.

Za wykonywanie Usług MD będzie otrzymywał wynagrodzenie oparte o stawkę godzinową (dalej: „Wynagrodzenie”). Wynagrodzenie będzie płatne na podstawie prawidłowo wystawionej przez MD faktury oraz uprzednio przesłanym protokole potwierdzającym wykonane na rzecz Spółki Usług w danym miesiącu kalendarzowym.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z 26 października 2023 r. Wnioskodawca wskazał, że Powiązanie stron pozostaje bez wpływu na warunki zawarcia Umowy o Świadczenie Usług. Wnioskodawca skorzysta z eksperckich usług MD (Wspólnik) ze względu na zapotrzebowanie biznesowe w tym zakresie.

Wynagrodzenie otrzymane przez MD w związku ze świadczeniem usług na podstawie Umowy o Świadczenie Usług będzie ustalone zgodnie z zasadami rynkowymi w stawkach odpowiadających wynagrodzeniu innych kontrahentów Spółki świadczących podobne usługi eksperckie.

Podkreślenia wymaga, że aktualnie MD świadczy podobne do przedstawionych w pkt 3 (poniżej) usług na rzecz podmiotu niepowiązanego oraz usługi informatyczne na rzecz innego podmiotu powiązanego. W najbliższym czasie planowane jest nawiązanie dalszej współpracy w zakresie usług programistycznych z kolejnym podmiotem niepowiązanym.

Zgodnie z PKD, dominującym przedmiotem działalności jednoosobowej działalności gospodarczej MD jest: Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (PKD 62.09.Z).

Wśród wykonywanej działalności gospodarczej MD wskazano również:

1.Pozostałą działalność usługową w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (PKD 62.09.Z);

2. Działalność związaną z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z);

3. Działalność związaną z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z);

4. Działalność związaną z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (PKD 62.03.Z);

5. Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność (PKD 63.11.Z);

6. Działalność portali internetowych (PKD 63.12.Z);

7. Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.B).

Innymi słowy, MD w ramach swojej działalności wykonuje usługi zbliżone swoim zakresem do Usług, które miałyby by być świadczone na rzecz Spółki, tj.:

 1. mapowanie wymagań klienta oraz projektowanie koncepcji rozwiązań opartych o narzędzia DevOps z uwzględnieniem połączeń do wymiany danych pomiędzy systemami;

 2. tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych;

 3. konfigurowanie narzędzi DevOps;

 4. przygotowanie klienta do pracy z narzędziami DevOps, w tym migracja danych z innych obecnie używanych systemów do narzędzi DevOps;

 5. analiza wymagań i specyfikacji procesów automatyzacji dla systemów komputerowych oraz ich komponentów na podstawie dokumentacji i specyfikacji systemów dostarczonych przez klienta;

 6. analiza dostępnych na rynku rozwiązań automatyzacji dla procesów informatycznych pod kątem ich zastosowania lub rozbudowy przez klienta;

 7. modelowanie i projektowanie logiki automatyzacji dla procesów dostarczania zmian do i w systemach komputerowych oraz ich komponentach, procesów wdrożeniowych systemów komputerowych oraz ich komponentów, procesów weryfikacji poprawności wdrożeń systemów komputerowych oraz ich komponentów, integracji systemów komputerowych połączonych siecią oraz testowania tej integracji;

 8. oraz inne zlecone przez zleceniodawców czynności związane z zakresem świadczonych usług.

Ponadto MD świadczy usługi informatyczne oraz usługi programistyczne.

Na dzień złożenia przedmiotowego wniosku, MD opodatkowuje swoją działalność zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W tym zakresie należy wskazać, że działalność Spółki polega w szczególności na:

1. migracjach chmurowych, czyli przenoszeniu infrastruktury i aplikacji klientów Spółki do chmury i przebudowie aplikacji pod standardy chmurowe,

2. zarządzaniu infrastrukturą chmurową,

3. outsourcing-u pracowników IT specjalizujących się w użyciu technologii chmurowych,

4. tworzeniu oprogramowania wykorzystującego zalety wprowadzonej przez spółkę chmury.

Tym samym mając na uwadze zakres usług świadczonych przez MD (opisany w pkt 3 powyżej) w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej oraz zakres usług świadczonych przez Spółkę należy stwierdzić, że zakres usług świadczonych przez Spółkę jest znacząco szerszy od usług świadczonych przez MD. Usługi świadczone przez MD oraz Spółkę pokrywają się więc w części, nie są jednak tożsame. Wnioskodawca pragnie jednak wskazać, że świadczone Usługi będą jednak związane bezpośrednio i ściśle z przedmiotem działalności Spółki.

Wnioskodawca pragnie wskazać, iż mimo że usługi świadczone przez MD nie są tożsame z usługami świadczonymi przez Spółkę, to powodem skorzystania z usług MD, w części w której się pokrywają, są odpowiednie kwalifikacje, profesjonalizm oraz doświadczenie które posiada MD. Te cechy przekładają się na finalny kształt części usług i produktów Spółki, która w ramach prowadzonej działalności niezmiennie chce odznaczać się wysoką jakością.

Spółka nie posiada aktualnie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a na bazie umowy zlecenia - takich osób jest 14. W Spółce nie występują również umowy o dzieło. Jednocześnie Spółka współpracuje z 3 kontrahentami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze.

Zakres obowiązków poszczególnych zleceniobiorców i kontrahentów (prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze) Spółki jest zależny od powierzonych zadań. W tym zakresie Spółka może wyróżnić osoby zajmujące się:

 1.administracją - polegającą na codziennym wsparciu działalności Spółki i zarządzaniem biurem;

 2. rekrutacją i zasobami ludzkimi - dotyczącą nawiązywania nowych umów zlecenie lub współpracy oraz zarządzania stosunkami we wszelkich kwestiach mogących wyniknąć z już zawartych umów;

 3. czynnościami programistycznymi - opierającymi się na usługach programowania i korzystania z narzędzi DevOps.

W zależności od bieżącego zapotrzebowania biznesowego usługi doradcze będące przedmiotem działalności Spółki mogą być świadczone zarówno przez MD jak i zleceniobiorców czy kontrahentów prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Wpływ na wybór osób zaangażowanych w ramach danego projektu ma w pierwszej kolejności rodzaj zagadnienia, do którego Spółka przyporządkowuje osoby dysponujące odpowiednią w tym zakresie wiedzą i doświadczeniem.

Prezes Zarządu w ramach powierzonych funkcji wykonuje wyłącznie czynności wskazane w ustawie Kodeks Spółek Handlowych (dalej: „KSH”) tj. prowadzenie spraw Spółki oraz jej reprezentowanie. Podkreślenia wymaga, że Prezes Zarządu nie świadczy usług specjalistycznych wykraczających poza zakres uprawnień członka zarządu wynikający z KSH.

Pytania

 1. Czy Wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez MD z tytułu wykonywanych na rzecz Spółki Usług będzie miało charakter ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu w ramach Estońskiego CIT?

 2. Czy wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez MD z tytułu powołania go na stanowisko Prezesa Zarządu w Spółce będzie miało charakter ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu w ramach Estońskiego CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1

W odniesieniu do pytania nr 1, Wynagrodzenie otrzymane przez MD od Spółki z tytułu świadczonych Usług nie będzie miało charakteru ukrytego zysku, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w związku z art. 28m ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”) a więc nie będzie podlegać opodatkowaniu w ramach Estońskiego CIT.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 Ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

 1. wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a. do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,

b. na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

 2. wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

 3. wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

 4. nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

 5. sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

 6. wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

W ust. 3 tego przepisu wskazano definicję ukrytych zysków, przez które rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatkiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem. Za świadczenia z tytułu ukrytych zysków uważa się w szczególności:

 1. kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

 2. świadczenia wykonane na rzecz:

 a. fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

 b. trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

 3. nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

 4. nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

 5. wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

 6. równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

 7. darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

 8. wydatki na reprezentację;

 9. dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10. odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11.  zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12. świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

W treści przywołanego przepisu, wyraźnie wskazano, że przez ukryte zyski rozumie się świadczenia, które są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku. W ocenie Wnioskodawcy, powyższe oznacza, że będą to takie świadczenia, które są powiązane z faktem posiadania udziałów w Spółce przez wspólnika a celem tych świadczeń jest transfer środków ze spółki opodatkowanej ryczałtem do majątku prywatnego tego wspólnika.

Zgodnie z art. 193 ust. 1 ustawy 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm., dalej: „KSH”) uprawnionymi do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy, są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Otrzymanie przez wspólnika dywidendy nie wymaga więc od niego żadnej aktywności, poza posiadaniem przez niego w danym dniu udziałów.

Z kolei opisane w zdarzeniu przyszłym Usługi, które będą wykonywane przez MD na rzecz Spółki, w której MD jest udziałowcem, a za te usługi będzie przysługiwać mu stosowne Wynagrodzenie, nie są wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku. Wynagrodzenie otrzymywane w zamian za świadczenie Usług wymaga podjęcia od wspólnika aktywności innych niż posiadanie przez niego udziałów w danym dniu. MD będzie zobowiązany do podjęcia określonych działań, które zostaną wskazane w umowie zawartej między nim a Wnioskodawcą i zostały ujęte w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku. Wypłata dywidendy na rzecz MD nie jest więc w żaden sposób związana z wypłatą Wynagrodzenia z tytułu świadczonych Usług.

W art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT wskazano, że ukrytym zyskiem jest każde świadczenie, którego beneficjentem bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. Zdaniem Wnioskodawcy, z powyższej normy prawnej wynika, że ukrytym zyskiem można także nazwać świadczenie powstałe w wyniku uzgodnień, jakiego nie zawarłyby między sobą podmioty niepowiązane. Z kolei ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna ograniczać się jedynie do ustalenia ceny transakcji, ale powinna również uwzględniać fakt, czy doszłoby w ogóle do zawarcia takiej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane.

Zasadność powyższego stanowiska potwierdza również Przewodnik do ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r., który jest ogólnymi wyjaśnieniami przepisów prawa podatkowego w rozumieniu art. 14a ust. 1 pkt. 2 Ordynacji Podatkowej (dalej: Przewodnik). Na stronie 34 Przewodnika wskazano, że:

(...) „świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być, np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów” (...).

Przenosząc powyższe na zdarzenie przyszłe, Usługi które będą świadczone przez MD na rzecz Wnioskodawcy nie można uznać ani za związane z prawem do udziału w zyskach ponieważ ani za usługi, jakie nie mogłyby zostać zawarte między podmiotami niepowiązanymi, gdyż:

 1. będą one wykonywane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez MD, a ich nabycie przez Wnioskodawcę będzie mieć istotny i wymierny wpływ na wykonywaną przez niego działalność gospodarczą;

 2. warunki transakcji zostaną ustalone na zasadach rynkowych, tzn. Wynagrodzenie wypłacane na rzecz MD zostanie ustalone na warunkach rynkowych, a Wnioskodawca mógłby bez problemu zawrzeć analogiczną transakcję wdrażania narzędzi DevOps z innym podmiotem niepowiązanym;

 3. obowiązek wykonywania Usług przez MD wynikać będzie wyłącznie z zawartej między nim, a Wnioskodawcą Umowy o Świadczenie Usług (z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z obowiązujących przepisów) a nie z treści uchwały Zgromadzenia Wspólników o powołaniu na stanowisko Prezesa Zarządu,

 4. za niewykonane/nienależyte wykonanie umowy, MD ponosić będzie odpowiedzialność cywilnoprawną wobec Wnioskodawcy.

Ponadto, w Przewodniku wskazano na przykład nr 24, w którym dwie powiązane ze sobą spółki, tzn. XY Spółka z o.o. i XZ Spółka z o.o. zawarły transakcję polegającą na świadczeniu usług doradczych nie związanych z zarządzaniem przez XY na rzecz XZ. W przykładzie wskazano, że wartość transakcji została ustalona według ceny odpowiadającej cenie rynkowej. W takiej sytuacji Minister Finansów stwierdził, że: „(...) Dla oceny innych przesłanek kreujących wydatki spółki XZ sp. z o.o. na doradztwo jako dochodu z tytułu ukrytych zysków istotny jest przedmiot tej usługi. Jeśli bowiem świadczone doradztwo związane jest bezpośrednio i ściśle z przedmiotem działalności tej spółki i bez świadczonych w ten sposób usług przez Spółkę XY sp. z o.o. - spółka XZ sp. z o.o. zobowiązana byłaby uzyskiwać analogiczne usługi od innych podmiotów (np. doradztwo w zakresie użytkowania określonych urządzeń przemysłowych) usługi takie nie powinny być kwalifikowane jako dochód z tytułu ukrytego zysku (...)”.

Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, Usługi które będą nabywane przez Spółkę od MD będą niezbędne do jej funkcjonowania. Jeśli Spółka nie skorzystałaby z Usług oferowanych przez MD, to byłaby zmuszona uzyskiwać analogiczne usługi od innych podmiotów.

Analogiczne stanowisko, gdzie w stanie faktycznym wskazano, że wspólnik świadczy lub będzie świadczyć usługi na rzecz spółki, w której pełni funkcję wspólnika a usługi te nie będą stanowić ukrytych zysków tej spółki a tym samym nie powstanie po jej stronie dochód opodatkowany Estońskim CIT zawarto, między innymi w:

1. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: „DKIS”) z 3 lipca 2023 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.156.2023.2.AW,

2. interpretacji indywidualnej DKIS z 1 czerwca 2023 r. Znak: 0114-KDIP2-1.4010.146.2023.2.OK,

3. interpretacji indywidualnej DKIS z 22 sierpnia 2022 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.202.2022.2.BJ,

4. interpretacji indywidualnej DKIS z 13 maja 2022 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.58.2022.2.IM.

Podsumowując, w ocenie Spółki, nabywane w przyszłości przez nią Usługi nie będą stanowić ukrytych zysków a w konsekwencji nie powstanie po jej stronie dochód opodatkowany ryczałtem, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w związku z art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT.

Ad 2.

W odniesieniu do pytania nr 2 wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez MD z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu w Spółce, na zasadach określonych w zdarzeniu przyszłym, nie będzie miało charakter ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu w ramach Estońskiego CIT. Dopiero jeżeli suma określonych ustawowo wynagrodzeń przekroczy niższą z dwóch kwot wskazanych w art. 28m ust. 4 pkt 1 Ustawy o CIT to nadwyżka ponad tą wartość będzie ukrytym zyskiem i tym samym będzie podlegała opodatkowaniu Estońskim CIT.

Regulacje zawarte w Ustawie o CIT w zakresie Estońskiego CIT-u wskazują na szczególne zasady opodatkowania wynagrodzeń członków zarządu. Zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 1 Ustawy o CIT, do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 tego przepisu, nie zalicza się między innymi wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.) oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej.

Z kolei w treści art. 28c pkt 2a Ustawy o CIT, wskazano, że ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw - oznacza to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w trzecim kwartale roku kalendarzowego poprzedzającego pierwszy dzień roku podatkowego, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (dalej jako: „GUS”) w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

W opinii Wnioskodawcy, z wyżej wymienionych przepisów oraz ze stanowiska przedstawionego w odpowiedzi do pytania numer 1 wynika, że co do zasady wynagrodzenie otrzymane przez MD z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu nie stanowi ukrytego zysku. Jednak jeśli wynagrodzenie te przekroczy jedną z dwóch niżej wymienionych wartości, tzn.:

 1. pięciokrotności średniej wynagrodzeń brutto wypłacanych przez Spółkę z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a podstawą do obliczenia tej kwoty jest średnie wynagrodzenie wypłacone przez Wnioskodawcę w ubiegłym miesiącu lub

 2. pięciokrotności średniej wynagrodzeń GUS, tzn. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku ogłoszonego przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim

to ukrytym zyskiem będzie nadwyżka wynagrodzenia brutto wypłacanego przez Wnioskodawcę na rzecz MD ponad niższą z tych dwóch kwot.

Analogiczne stanowisko, gdzie w stanie faktycznym wskazano, że wynagrodzenie z tytułu powołania otrzymane przez członków zarządu będących wspólnikami spółki lub osobami powiązanymi z tymi wspólnikami nie będzie stanowić ukrytego zysku, pod warunkiem że nie przekracza kwot, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT zawarto, w interpretacji indywidualnej DKIS z 29 maja 2023 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.133.2023.2.ANK.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Państwa stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Tutejszy Organ nie odniósł się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, albowiem interpretacje te zostały wydane w sprawach innych podatników i nie wiążą Organu w niniejszej sprawie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

   - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

   - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej zgodnie z którym:

interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.