1. Czy wypłata pracownikom nagrody z zysku wypracowanego przez spółkę w latach 2005 i 2006 stanowi w roku ich wypłaty koszt uzyskania przychodów?2. Cz... - Interpretacja - IBPBI/2/423-1405/09/MS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2010, sygn. IBPBI/2/423-1405/09/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

1. Czy wypłata pracownikom nagrody z zysku wypracowanego przez spółkę w latach 2005 i 2006 stanowi w roku ich wypłaty koszt uzyskania przychodów?
2. Czy składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu wypłaty pracownikom nagrody z zysku za lata 2005 i 2006, w części finansowanej przez płatnika składek, stanowią w roku ich zapłaty koszt uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05 listopada 2009r. (data wpływu do tut. Biura 17 listopada 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaty dla pracowników nagrody z wypracowanego przez Spółkę w latach 2005 i 2006 zysku oraz składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika składek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaty dla pracowników nagrody z wypracowanego przez Spółkę w latach 2005 i 2006 zysku oraz składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika składek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sprawozdanie finansowe Spółki sporządzane jest zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Następnie jest oceniane przez Radę Nadzorczą Spółki oraz zatwierdzane przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Wynikający ze sprawozdania finansowego zysk netto tj. po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, podlega podziałowi. Zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy za rok 2005 i 2006 podział zysku za te lata obejmował przeznaczenie części zysku na nagrody dla pracowników. Kwota przeznaczonego na nagrody zysku obejmowała wartość wynagrodzeń brutto wraz z narzutami.

Nagroda z zysku za rok 2005 została wypłacona pracownikom spółki w roku 2006, natomiast nagroda z zysku za rok 2006 została wypłacona w roku 2007. Spółka w roku 2006 i 2007, tj. w dacie wypłaty, nie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych z zysku nagród w kwocie brutto ani należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Zasady wypłaty dła pracowników nagrody z zysku zostały uregulowane w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników Spółki, gdzie powyższa wypłata nazwana jest "premią z zysku". Zgodnie z § 1 ZUZP fundusz premii z zysku tworzony jest na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki. Premię z zysku otrzymują wszyscy pracownicy spółki, z wyjątkiem członków Zarządu oraz głównego księgowego spółki, którzy w roku za który jest wypłacana premia przepracowali w spółce co najmniej 30 dniówek (240 godzin) oraz spełnili pozostałe kryteria dot. nie naruszenia przepisów pracy. Premia z zysku, obliczona zgodnie z ustalonymi w ZUZP zasadami, wypłacana jest w terminie do dwóch miesięcy od daty podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy o przeznaczeniu części zysku na ten cel.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wypłata pracownikom nagrody z zysku wypracowanego przez spółkę w latach 2005 i 2006 stanowi w roku ich wypłaty koszt uzyskania przychodów...

  • Czy składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu wypłaty pracownikom nagrody z zysku za lata 2005 i 2006, w części finansowanej przez płatnika składek, stanowią w roku ich zapłaty koszt uzyskania przychodów...

  • Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w roku 2006 i 2007, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Ponieważ wypłacone pracownikom nagrody z zysku związane są z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą jak również z osiąganymi przez spółkę przychodami, wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich wypłaty. Wypłata nagrody z zysku stanowi dla pracownika wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy. Stanowi ona zachętę i motywację do lepszej pracy, zwiększa zaangażowanie pracowników co ma przełożenie na osiągane przez spółkę przychody.

    Nie ma tu istotnego znaczenia fakt, że wynagrodzenie to jest sfinansowane z zysku netto, po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nie jest zależne od źródła pochodzenia środków. Np. w przypadku podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie przeznaczającej zysk na finansowanie inwestycji, amortyzacja od sfinansowanych w ten sposób środków trwałych także stanowiłaby koszt uzyskania przychodów.

    W związku z powyższym jest też uzasadnienie do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, w dacie zapłaty, składek na ubezpieczenia społeczne od wypłaty nagród z zysku wypłaconych pracownikom.

    Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

    Zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej w dalszej części skrótem updop), według stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2006r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

    W myśl natomiast obowiązującego od 1 stycznia 2007r. przepisu art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

    Enumeratywnie wymieniony w art. 16 ust. 1 updop katalog kosztów niestanowiących kosztów podatkowych nie oznacza, że inne koszty w nim nie wymienione tymi kosztami nie mogą być. W takim przypadku należy badać, czy dany koszt poniesiony został w celu uzyskania przychodów (zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).

    Wypłacone pracownikom wypłaty z zysku netto choć niewątpliwie związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki, to jednak nie spełniają one wszystkich przesłanek niezbędnych do zakwalifikowania ich, w oparciu o wyżej wymienione przepisy ustawy, do kosztów uzyskania przychodów. Wypłaty te stanowią bowiem element podziału wypracowanego przez Spółkę zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym). Nie mają one więc charakteru kosztowego. Wydatki te nie będą zatem stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż ich źródłem jest zysk.

    Zatem niewłaściwe jest stanowisko Spółki, uznające za koszty uzyskania przychodów wypłaty dokonane przez Spółkę na rzecz pracowników z zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych).

    Konsekwencją nieuznania za koszt podatkowy wypłat z zysku netto, jest nieuznawanie za taki koszt również związanych z tymi wypłatami składek na ubezpieczenia społeczne. Znajduje to wyraz także w zapisie art. 16 ust. 1 pkt 40 updop, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy i inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw - od nagród i premii, wypłacanych w gotówce lub w papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

    Tut. Organ zwraca również uwagę, iż fundamentalne znaczenie dla rozstrzygnięcia o skutkach podatkowych wypłat, o jakich mowa w stanie faktycznym opisanym we wniosku, ma ustalenie ich charakteru. Ze stanu faktycznego wynika, iż de facto mamy do czynienia z wypłatą premii. Premia jest świadczeniem, którego wypłata uzależniona jest od spełniania konkretnego i podlegającego weryfikacji warunku. W ujętym we wniosku stanie faktycznym warunkiem tym jest osiągnięcie przez Spółkę zysku oraz przeznaczenie go przez stosowny organ Spółki, do wypłaty wśród pracowników. Przez premie z zysku, należy rozumieć premie wypłacone z zysku po opodatkowaniu, a więc z dochodu po opodatkowaniu. Stosownie bowiem do reguł wynikających z updop, co do zasady dochód to różnica pomiędzy przychodem podatkowym, a kosztami jego uzyskania. Tym samym brak podstaw prawnych, aby po ustaleniu dochodu i odliczeniu należnego od niego podatku dochodowego ponownie ustalać koszty uzyskania przychodu.

    Reasumując, Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dokonanych z podziału zysku netto wypłat dla pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne.

    Stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku jest zatem nieprawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach