Czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatków związanych z uczestnictwem p... - Interpretacja - ITPB3/423-234/10/PST

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2010, sygn. ITPB3/423-234/10/PST, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatków związanych z uczestnictwem pracowników w "P."?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2010 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszty podatkowe wydatków związanych przekazaniem akcji na rzecz pracowników w ramach programu motywacyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2010 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszty podatkowe wydatków związanych przekazaniem akcji na rzecz pracowników w ramach programu motywacyjnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

M. Sp. z o.o. (dalej: M.) oraz F. A/S należą do międzynarodowej grupy kapitałowej F. (dalej: Grupa F.). W dniu 16 kwietnia 2010 r. w związku z osiągnięciem w 2009 r. przez Grupę F. określonego poziomu wyników finansowych, Walne Zgromadzenie F. A/S podjęło decyzję o udziale pracowników spółek należących do Grupy F. w Programie, dalej: P.).

W ramach P., pracownikom spółek należących do Grupy F., w tym pracownikom Spółki, zostaną przydzielone istniejące akcje F. A/S. Przydział akcji uzależniony jest od spełnienia warunku, aby dany pracownik był zatrudniony przez cały 2009 rok oraz aby stosunek zatrudnienia wciąż istniał w momencie przyznawania akcji.

Uzasadnieniem przeprowadzenia P. jest jego motywacyjna funkcja, ponieważ pracownicy stając się akcjonariuszami F. A/S (a zatem pośrednio jednocześnie udziałowcami własnych pracodawców) są dodatkowo zachęcani do pracy w celu maksymalizacji zysków osiąganych przez poszczególne podmioty wchodzące w skład Grupy F.

Akcje F. A/S będą przydzielane nieodpłatnie na rzecz pracowników poszczególnych spółek, w tym pracowników M.. Zgodnie z polityką przyjętą przez Grupę F., akcje nie mogą być zbyte w jakikolwiek sposób przez okres jednego roku od momentu ich przydzielenia danemu pracownikowi Spółki, aczkolwiek już w momencie przydzielenia akcji pracownik będzie dysponować prawami i przywilejami należnymi akcjonariuszom. Ostatecznym warunkiem przydzielenia akcji danemu pracownikowi Spółki jest wyrażenie przez niego zgody na ich otrzymanie. W związku z przekazaniem pracownikom M. informacji o zasadach przydziału" akcji F. A/S, generalnie przyjmuje się, że pracownicy wyrazili zgodę na przydzielenie im akcji w sposób dorozumiany, jeśli nie poinformowali pracowników pionu finansowego Spółki o braku swojej zgody na udział w programie. Jednocześnie, Spółka będzie obciążana kosztami uczestnictwa pracowników M. w P. w zakresie akcji przydzielanych jej pracownikom.

Pracownicy Spółki, którym przyznano w ramach P. akcje są polskimi rezydentami w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przydzielenie akcji F. A/S powoduje po stronie danego pracownika powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a Spółka jest obowiązana jako płatnik do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych...
  2. Czy w przypadku uznania, iż sprzedaż akcji przydzielonych w ramach P. stanowi dochód z kapitałów pieniężnych Spółka będzie zobowiązana do sporządzenia i przesłania naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego PIT-8C lub jakichkolwiek innych dokumentów informacyjnych...
  3. Czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatków związanych z uczestnictwem pracowników M. w P....

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Odpowiedź na pytanie oznaczone nr 3). Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego i drugiego, z uwagi że dotyczy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Spółka stoi na stanowisku, iż wszelkie wydatki poniesione przez Spółkę w związku z uczestnictwem pracowników Spółki w P. stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie nieodpłatnego przydzielenia pracownikom M. akcji w ramach P..

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższy przepis oznacza, iż podatnik ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż (i) nie zostały one enumeratywnie wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz (ii) że istnieje związek pomiędzy ich poniesieniem a możliwością uzyskania przychodu podatkowego lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Są to dwa podstawowe i jedyne kryteria uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów przewidziane przez ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera żadnych dodatkowych warunków w tym względzie. A zatem wydatki dokonane przez podatnika mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jeśli są nakierowane na osiągnięcie przychodu, przy czym warunkiem koniecznym zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych nie jest wystąpienie konkretnego przychodu, lecz chociażby działanie podatnika w celu jego potencjalnego osiągnięcia/zachowania/zabezpieczenia. Wystarczające jest przy tym wykazanie choćby pośredniego związku z przychodami.

Uzasadnieniem dla przyznania pracownikom M. akcji F. A/S w ramach P. jest m.in. funkcja motywacyjna, gdyż pracownicy spółek należących do Grupy F., w tym pracownicy Spółki, stając się akcjonariuszami F. A/S (jednocześnie stając się pośrednio udziałowcami własnego pracodawcy) są dodatkowo motywowani do jak najlepszej pracy w celu maksymalizacji zysków osiąganych przez Spółkę. W konsekwencji, zwiększenie efektywności działań/pracy pracowników prowadzi do sprawniejszej/wydajniejszej realizacji celów biznesowych oraz zwiększenia wyników finansowych całej Grupy F. w tym również Spółki.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, w przedmiotowym stanie faktycznym istnieje, zatem związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkami poniesionymi przez Spółkę w związku z udziałem jej pracowników w P., a potencjalnym przychodem lub zachowaniem oraz zabezpieczeniem źródła tych przychodów. W konsekwencji, w opinii Spółki wydatki te mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie nieodpłatnego przydzielenia pracownikom M. akcji w ramach P..

Spółka wskazuje, że powyższe stanowisko zostało zaprezentowane min. w następujących pismach organów skarbowych:

  1. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o sygn. IBPB3/423-485/08/AK;
    (...) przyznanie pracownikom nieodpłatnie opcji na akcje Spółki (będącej zagranicznym podmiotem powiązanym kapitałowo) w ramach tzw. Planu (pracowniczy plan motywacyjny) umotywowane jest poprawą efektywności Banku, zwiększeniem jego możliwości gospodarczych poprzez zmotywowanie pracowników Banku do utrzymywania ściślejszego związku z Bankiem i poczucia osobistej odpowiedzialności za działalność i rezultaty finansowe Banku. A zatem pracownik Banku uprawniony do partycypowania w pracowniczym planie motywacyjnym jest konkretnie - bo finansowo - zainteresowany zwiększeniem efektywności swoich działań, co prowadzi do sprawniejszej realizacji celów biznesowych banku, zwiększenia jego wyników finansowych i przychodu podatkowego. W związku z powyższym można mówić o istnieniu związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem, a potencjalnym lub zwiększonym przychodem. (...) koszty mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  2. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. IPPB5/423-40/08-3/DG, w której organ odstąpił od uzasadnienia prawnego uznając za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: () w ocenie Spółki istnieje wyraźny związek pomiędzy wydatkami ponoszonymi przez Spółkę w związku z współfinansowaniem Programu a rzeczywistymi lub zakładanymi przychodami Spółki (również podatkowymi), a przynajmniej z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródeł takich przychodów. W rezultacie, Spółka jest zdania, że ponoszone przez nią wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów.
  3. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. IP-PB3-423-430/07-2/KUKM;
    () przyznanie pracownikom praw do akcji na zasadach obowiązujących w ramach Planu stanowi formę wynagrodzenia pracownika za pracę dla Spółki. Ma także na celu zachęcenie Pracowników do wysiłków na rzecz osiągania dobrych wyników finansowych przez Spółkę. Można zatem mówić o istnieniu związku przyczynowo - skutkowego między poniesionym wydatkiem a potencjalnym lub zwiększonym przychodem. Dlatego też wydatki poniesione w związku z realizacją Planu, Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy