Czy Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia 2009r. należne wynagrodzenia za styczeń 2009r. wraz z narzutami (wy... - Interpretacja - IBPBI/2/423-387/09/MS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2009, sygn. IBPBI/2/423-387/09/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia 2009r. należne wynagrodzenia za styczeń 2009r. wraz z narzutami (wynagrodzenie brutto oraz składki ZUS w części finansowanej przez płatnika składek)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 09 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia 2009r. należnych wynagrodzeń za styczeń 2009r. wraz z narzutami (wynagrodzenie brutto oraz składki ZUS w części finansowanej przez płatnika składek) (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 stycznia 2009r. wpłynął do Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia 2009r. należnych wynagrodzeń za styczeń 2009r. wraz z narzutami (wynagrodzenie brutto oraz składki ZUS w części finansowanej przez płatnika składek).

Wniosek przy piśmie z dnia 08 stycznia 2009r. został przesłany zgodnie z właściwością do tut. Biura (data wpływu 09 stycznia 2009r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zdarzenie to oznaczono jako II

Spółka wypłat wynagrodzeń za poszczególne miesiące dokonuje zgodnie z regulaminem wynagradzania do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie to jest należne.

I tak przykładowo:

  • wynagrodzenie brutto za miesiąc styczeń 2009r. - wypłacone, postawione do dyspozycji 10 lutego 2009r. (przy czym podatek dochodowy od osób fizycznych - ustawowy termin odprowadzenia 20 marca 2009r., składki ZUS w części finansowanej przez pracownika - ustawowy termin 15 marca 2009r.),
  • składki ZUS w części finansowanej przez Spółkę - ustawowy termin 15 marca 2009r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia 2009r. należne wynagrodzenia za styczeń 2009r. wraz z narzutami (wynagrodzenie brutto oraz składki ZUS w części finansowanej przez płatnika składek)... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem wnioskodawcy,nowelizacja ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. CIT) z dniem 1 stycznia 2009r. wprowadza nowe regulacje dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń i składek ZUS w części finansowej przez płatnika. Wg art. 15 ust. 4g tej ustawy "Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

Natomiast art. 15 ust. 4h mówi, że "składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (...), w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:

  1. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
  2. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15. dnia tego miesiąca. W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.

W oparciu o w/w przepisy, zdaniem Spółki będzie mogła zaliczyć do kosztów podatkowych wynagrodzenia wraz z narzutami (wynagrodzenia brutto oraz składki ZUS w części finansowanej przez płatnika składek) stosując tzw. metodę memoriałową, w miesiącu w którym stają się one należne, tj. w miesiącu styczniu pod warunkiem, że należności dotyczące wynagrodzeń zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach