Jak postąpić wobec powyższego faktu, jaka wartość jest dla Spółki przychodem (wpływ środków na konto czy kwota noty obciążającej? - Interpretacja - IBPBI/2/423-927/09/MO

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2009, sygn. IBPBI/2/423-927/09/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Jak postąpić wobec powyższego faktu, jaka wartość jest dla Spółki przychodem (wpływ środków na konto czy kwota noty obciążającej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 07 sierpnia 2009 r.), uzupełnionego w dniu 25 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 sierpnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 10 września 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 25 września 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka na podstawie umowy najmu pomieszczeń produkcyjno-magazynowych wynajmowała lokal. Czas wynajmu zgodnie z umową był określony i kończył się dnia 31 grudnia 2008 r., umowa o najem nie została przedłużona. Wynajmujący nie wyprowadził się z pomieszczeń i od stycznia zajmował lokal bezumownie. Sprawa została oddana do sądu o nakaz eksmisji, a Spółka wystawiła noty obciążeniowe z tytułu odszkodowania za bezumowne zajmowanie pomieszczeń. Noty wystawione były ostatniego dnia miesiąca za dany miesiąc. Spółka zajmująca bezumownie lokal płaciła tylko częściowo za wystawione noty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jak postąpić wobec powyższego faktu, jaka wartość jest dla Spółki przychodem (wpływ środków na konto czy kwota noty obciążającej...

Zdaniem Spółki, przychodem podatkowym w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest kwota faktycznie otrzymanych środków w dacie ich wpływu na rachunek bankowy, a nie kwota wynikająca z noty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej ustawa o pdop), przychodami podatkowymi są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Podatek dochodowy od osób prawnych, obejmuje swoim zakresem wszelkie wpływy majątkowe powstałe przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a także otrzymane z innych tytułów. Natomiast w art. 12 ust. 4 ustawy o pdop, określono rodzaje przychodów, których nie zalicza się do przychodów podatkowych. Brak w nim wyłączenia z opodatkowania przychodu pochodzącego z odszkodowania. Odszkodowanie nie jest również wymienione w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, zawierającym katalog dochodów zwolnionych od podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż w przedstawionym stanie faktycznym, przychód podatkowy stanowić będą środki pieniężne faktycznie otrzymane, w chwili ich wpływu na rachunek bankowy (art. 12 ust. 3e ustawy o pdop), a nie wartość wynikająca z wystawionych przez Spółkę not obciążeniowych.

Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach