należy stwierdzić, że zbywając udziały jednostki zależnej powinna rozpoznać, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy, przychód z tego tytułu i jednocześnie... - Interpretacja - IPPB3/423-718/10-4/AG

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2011, sygn. IPPB3/423-718/10-4/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

należy stwierdzić, że zbywając udziały jednostki zależnej powinna rozpoznać, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy, przychód z tego tytułu i jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, pomniejszyć go o wydatki poniesione na objęcie lub nabycie tych udziałów oraz koszty samej transakcji zbycia. Jeżeli suma przychodów z tej transakcji i pozostałych przychodów osiągniętych przez Spółkę w roku podatkowym będzie niższa od kosztów podatkowych poniesionych w roku podatkowym (w tym również wydatków na objęcie lub nabycie udziałów) to Spółka w tym roku poniesie stratę podatkową.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.10.2010r. (data wpływu 15.10.2010r.), uzupełnionym na wezwanie z dnia 07.12.2010r. nr IPPB3/423-718/10-2/AG (data doręczenia 09.12.2010r.) pismem z dnia 13.12.2010r. (data nadania 14.12.2010r., data wpływu 16.12.2010r.) - w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu udziałów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.10.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. (dalej: Spółka) w 2007 roku utworzyła jednostkę zależną. W 2009 roku doszło do podwyższenia kapitału zakładowego spółki zależnej, w którym 20% udziałów objęła Spółka. Pozostałe 80% objęły inne podmioty. Na koniec 2009 roku zgodnie z ustawą o rachunkowości, Spółka dokonała odpisu aktualizującego wartość udziałów w ciężar kosztów finansowych.

W dniu 20 maja 2010 roku zwyczajne zgromadzenie wspólników wyraziło zgodę na sprzedaż 20% udziałów spółki zależnej, osobie prawnej. Wartość księgowa udziałów w momencie sprzedaży była niższa niż wartość nominalna w wyniku czego Spółka osiągnęła stratę.

W piśmie z dnia 13.12.2010r., Spółka odpowiadając na pytania organu podatkowego zadane w wezwaniu z dnia 07.12.2010r. nr IPPB3/423-718/10-2/AG, uzupełniła stan faktyczny w poniższy sposób:

Pytanie 1)

W zamian za jaki wkład (pieniężny/niepieniężny- jaki dokładnie) zostały objęte/nabyte przez wnioskodawcę w 2007 roku oraz w 2009 roku udziały w jednostce zależnej (a więc chodzi o wszystkie udziały w tej spółce)...

Spółka C Sp. z o.o. (dalej: Spółka) w 2007 r. Objęła 100% udziałów w jednostce zależnej w zamian za wkład pieniężny. W 2009 r. Objęła udziały w podwyższonym kapitale zakładowym również za wkład pieniężny (20%).

Pytanie 2)

W jaki sposób (za jaki wkład) zostały objęte/nabyte sprzedawane udziały w spółce zależnej...

Udziały w spółce zależnej, które spółka zbyła- zostały objęte w zamian za wkład pieniężny.

Pytanie 3)

Czy sprzedane udziały w spółce zależnej, to były udziały które wnioskodawca objął w 2009 roku (20% w podwyższonym kapitale zakładowym spółki zależnej) czy udziały nabyte w innym momencie (kiedy, jak)...

W grudniu 2007 spółka Dspółka komandytowa (poprzednik prawny CSp. z o.o.) utworzyła spółką zależną G.pl sp. z o.o. i wkładem pieniężnym objęła 100% udziałów w jej kapitale zakładowym.

W maju 2009 nastąpiła sprzedaż 20% udziałów osobie fizycznej następnie również w maju 2009 doszło do podwyższenia kapitału zakładowego spółki gram. pl, w związku z którym Spółka objęła 50 sztuk udziałów po 10 zł każdy.

W wyniku podwyższenia kapitału do spółki przystąpił nowy wspólnik, a udział dotychczasowych wspólników zmalał w przypadku Spółki z 80% do 20% udziałów w kapitale zakładowym w maju 2010 spółka sprzedała wszystkie posiadane w G.pl sp. z o.o. udziały (20%).

Pytanie 4)

Z jakiego powodu został dokonany w ciężar kosztów finansowych, na koniec 2009 roku odpis aktualizujący wartość udziałów...

Spółka w 2009 r. stosowała polskie standardy rachunkowości zgodnie z ustawą o rachunkowości art. 35 (Dz.U. z 2009r. nr 77, poz 649 z późn. zm.) w wyniku przeprowadzonych analiz na dzień bilansowy spółki, zidentyfikowano trwałą utratę wartości udziałów w następstwie czego została podjęta decyzja o dokonaniu stosownego odpisu w ciężar pozostałych kosztów finansowych.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym Spółka wniosła o potwierdzenie,

Czy w momencie zbycia udziałów, przedmiotowy odpis aktualizacyjny stanowił dla spółki koszt uzyskania przychodu...

Stanowisko wnioskodawcy.

Spółka stoi na stanowisku, iż w momencie zbycia przedmiotowych udziałów, mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizacyjny.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o pdop) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułu uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych z zastrzeżeniem ust. 7e.

W związku z przytoczonym powyżej przepisem spółka w momencie zbycia udziałów ma prawo zaliczyć w poczet kosztów podatkowych zarówno wartość objętych udziałów spółki zależnej w momencie jej utworzenia oraz wydatki stanowiące dopłaty do kapitału zakładowego (podwyższenie kapitału zakładowego w 2009 roku) jak również odpis aktualizujący. Kosztem uzyskania przychodu będą także wydatki związane ze zbyciem udziałów takie jak: usługi prawne, koszty notarialne itp.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Przychodami, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, są przede wszystkim otrzymane pieniądze i wartości pieniężne w tym również różnice kursowe.

Natomiast kosztami uzyskania przychodów stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powyższego przepisu wynika, że aby można było uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  1. koszt musi zostać poniesiony (memoriałowo lub kasowo),
  2. celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów,
  3. wydatek nie może się znajdować na liście zawartej w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącej katalog wydatków, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Łączne spełnienie tych warunków jest konieczne, aby dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów.

Podkreślić należy, że przyjęta na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oznacza, że do kosztów podatkowych podatnik zaliczać może jedynie wydatki faktycznie poniesione.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych a także z odkupienia tytułu uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych z zastrzeżeniem ust. 7e.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka sprzedała w 2010 roku posiadane 20% udziałów w innej spółce, nabytych w za wkład pieniężny.

Na sprzedawane udziały w 2009 roku został utworzony w ciężar kosztów finansowych odpis aktualizacyjny z powodu trwałej utraty ich wartości.

W przedstawionym stanie faktycznym znajdują zastosowanie uregulowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w konsekwencji Spółka miała prawo w momencie sprzedaży przedmiotowych udziałów zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie wydatki poniesione na objęcie/nabycie sprzedawanych udziałów, w momencie utworzenia spółki zależnej, jak i w momencie podwyższenia jej kapitału zakładowego w 2009 roku.

Udziałowiec ma bowiem obowiązek pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego w wysokości wartości nominalnej przysługujących mu udziałów. Wartość nominalna udziałów reprezentuje zatem wniesiony przez udziałowca wkład, alokowany na kapitał zakładowy spółki zależnej. Przy czym podwyższenie kapitału zakładowego może odbyć się zarówno poprzez emisję nowych udziałów, jak również przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów już istniejących (art. 257 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych).

Użyte przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, określenie wydatków na objecie lub nabycie udziałów/akcji oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów ale dopiero z chwilą ich zbycia zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów/akcji, bez których poniesienia skuteczne ich nabycie nie byłoby możliwe. Użycie terminu wydatków na objecie lub nabycie odnosi się do czynności dokonanej i wskazuje, iż w zakresie analizowanego pojęcia mieszczą się te koszty, których poniesienie przyniosło skutek w postaci objęcia/nabycia udziałów/akcji. Skoro wydatki te poniesione są, aby osiągnąć skutek w postaci nabycia prawa podmiotowego, to za wydatki na nabycie należy uznać te koszty, bez których przeniesienie lub wykreowanie praw w postaci udziałów/akcji byłoby niemożliwe z punktu widzenia regulacji prawnych. Takie wydatki zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w dacie odpłatnego zbycia udziałów/akcji z uwzględnieniem, iż spełniają ogólne przesłanki zaliczenia ich do kosztów podatkowych wynikające z art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów/akcji zaliczyć należy cenę udziałów/akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym nabyciem np. koszty wyceny udziałów/akcji, prowizję maklerską, opłaty notarialne i administracyjne, opłatę skarbową, podatek od czynności cywilnoprawnych i opłatę skarbową.

Reasumując w momencie sprzedaży udziałów spółki zależnej Spółka mogła zaliczyć na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów uzyskania przychodów wydatki na objecie/nabycie sprzedawanych udziałów, tj. wartość wkładów pieniężnych, wniesionych przez nią w momencie utworzenia spółki zależnej, jak i w momencie podwyższenia jej kapitału zakładowego w 2009 roku oraz wydatki warunkujące samą transakcję sprzedaży tych udziałów, takie jak: usługi prawne, koszty notarialne, itp.

Przy czym dokonanie przez Spółkę odpisów aktualizujących wartość sprzedawanych udziałów nie ma wpływu na ustalenie kosztów sprzedaży tych udziałów. Same odpisy aktualizujące wartość udziałów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, gdyż zgodnie zaś z art. 16 ust. 1 pkt 26a ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 2a pkt 1.

Ponieważ ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez Spółkę jednoznacznie wynika, że odpis aktualizacyjny wartość sprzedawanych udziałów nie jest odpisem aktualizującym wartość należności, uprzednio zaliczonej do przychodów należnych, nie mógł on zostać zaliczony, zgodnie z treścią powołanego przepisu, do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że zbywając udziały jednostki zależnej powinna rozpoznać, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy, przychód z tego tytułu i jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, pomniejszyć go o wydatki poniesione na objęcie lub nabycie tych udziałów oraz koszty samej transakcji zbycia. Jeżeli suma przychodów z tej transakcji i pozostałych przychodów osiągniętych przez Spółkę w roku podatkowym będzie niższa od kosztów podatkowych poniesionych w roku podatkowym (w tym również wydatków na objęcie lub nabycie udziałów) to Spółka w tym roku poniesie stratę podatkową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie