Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, p... - Interpretacja - ŁUS-II-2-423/23/07/AG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.04.2007, sygn. ŁUS-II-2-423/23/07/AG, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z prowadzoną działalnością społeczną i kulturalno-oświatową, które mają wpływ na dochód Spółdzielni zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Dnia 01.02.2007r. do tut. organu wpłynęło pismo Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 25.01.2007r., którym jednostka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z prowadzoną działalnością społeczną i kulturalno-oświatową, które mają wpływ na dochód Spółdzielni zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze m.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółdzielnia prowadzi działalność społeczną i kulturalno-oświatową poprzez osiedlowy klub. Koszty funkcjonowania klubu pokrywane są częściowo z opłat wnoszonych przez członków spółdzielni, co miesiąc razem z opłatami czynszowymi, a częściowo z odpłatności osób korzystających z zajęć i usług w klubie. Działalność społeczno-wychowawcza realizowana jest przez 2 etatowych pracowników i 5 instruktorów zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia.
Do zajęć odpłatnych dla uczestników należą zajęcia aerobiku, natomiast zajęcia komputerowe, plastyczne, teatralne, taneczne, uczestnictwo w zespole instrumentalno-wokalnym są zajęciami nieodpłatnymi. W klubie działa również sekcja brydża sportowego i klub seniora. Ponadto organizowane są konkursy, imprezy i koncerty, ferie zimowe, Dzień Dziecka, biwaki, spływy kajakowe oraz "wakacje w mieście".W związku z prowadzoną działalnością klubu, Spółdzielnia ponosi szereg wydatków, związanych m.in. z:
- zakupem nagród konkursowych,
- refundowaniem pucharu za zajęcie wiodącego miejsca w konkursie brydżowym,
- opłacaniem medycznej opieki w związku z organizowanymi imprezami,
- ochroną festynów,
- zakupem zestawów pirotechnicznych,
- zakupem artykułów spożywczych przeznaczonych na poczęstunek uczestników imprez i okolicznościowych spotkań,
- zakupem usług i materiałów fotograficznych związanych z wycieczkami dla Klubu Seniora,
- kosztami autokaru w związku z organizacją wycieczek.
W ocenie wnioskodawcy, działającego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) - prowadzona jest wyłącznie gospodarka zasobami mieszkaniowymi. W związku z tym wymienione we wniosku poniesione przez Spółdzielnię wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów, które mają wpływ na dochód Spółdzielni zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z obowiązującym od dnia 01.01.2007r. art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - wprowadzonym ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1589) - wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są dochody spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Ponieważ wszelkie opłaty (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji), należy więc stwierdzić, że na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składają się wpływy z opłat (czynszów) pobieranych od lokatorów oraz pokrywane z nich koszty.
W związku z tym, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu podlegać będą:
1. dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych
2. dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Tylko opłaty, jako czynsze związane z zasobami mieszkaniowymi oraz sfinansowane z nich koszty stanowić będą przychody i koszty związane z gospodarowaniem tymi zasobami. Dochód powstały z nadwyżki takich przychodów nad kosztami ich uzyskania, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, pod warunkiem oczywiście, że zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
W związku z faktem, że wnioskodawca jest podmiotem działającym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), w przedmiotowej sprawie należy posiłkować się jej przepisami, które w art. 1 stanowią, że celem spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków spółdzielni i ich rodzin, poprzez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją wskazanego celu.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Bardzo ważna jest więc prawidłowa kwalifikacja poniesionych wydatków do odpowiadającego im źródła przychodów.
W związku z tym, działalność społeczna i kulturalno-oświatowa prowadzona przez Spółdzielnię poprzez zorganizowany klub osiedlowy powinna zostać uznana za działalność gospodarczą inną niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Wydatki ponoszone w związku z działalnością klubu osiedlowego będą więc miały wpływ na dochody osiągane z innej działalności gospodarczej, a nie jak uważa wnioskodawca z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dlatego też wydatki opisane we wniosku, jako niezwiązane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, nie będą miały wpływu na dochód zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2007r. jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.

Łódzki Urząd Skarbowy