POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO2/423-12/07/12154

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.02.2007, sygn. PO2/423-12/07/12154, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 18.01.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.01.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca (Spółka) mając zamiar zakupić akcje jednego z przedsiębiorstw zlecił zewnętrznej firmie zbadanie kondycji finansowej tego przedsiębiorstwa. Zgodnie z umową ww. firma zobowiązała się wykonać następujące prace doradcze dotyczące planowanej transakcji:
1.due diligence,
2.sporządzenie wyceny akcji przedsiębiorstwa metodą dochodową,
3.sporządzenie wyceny nieruchomości przedsiębiorstwa,
4.opracowanie biznes planu,
5.udział w negocjacjach zakupu akcji.

Wnioskodawca załączył do wniosku przedmiotową umowę, w której określono zakres prac doradczych.

Pytanie Spółki dotyczy kwestii, czy w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych koszty poniesione za wykonane opracowanie będą kosztami uzyskania przychodów. Zdaniem Spółki ww. wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, niezależnie od faktu, czy w wyniku przeprowadzonych negocjacji dojdzie do nabycia akcji przez Spółkę. W uzasadnieniu Spółka w szczególności wskazuje, że celem zakupu akcji jest osiągnięcie w przyszłości przychodów, wynikających z ich posiadania oraz poszerzenie zakresu działalności Spółki.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wydatków na objęcie lub nabycie udziałów dotyczy przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, na podstawie którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...). Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje pojęcia wydatków na objęcie lub nabycie udziałów. Zdaniem tut. organu podatkowego przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy dotyczy jedynie wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem udziałów, takich jak np. cena nabycia udziałów, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych itp., nie zaś wydatków pośrednio związanych z objęciem akcji tj. kosztów wyceny, opinii prawnych, sporządzenia analiz ekonomicznych. W związku z powyższym przy kwalifikowaniu ww. wydatków należy ocenić, czy ww. wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w kontekście cyt. wyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki opisane we wniosku, ponoszone w związku z podejmowaniem decyzji inwestycyjnej, wykazują związek z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę i zdaniem tut. Organu winny być traktowane jako poniesione w celu osiągnięcia przychodów w sytuacji uzasadnienia przez podatnika potrzeby poniesienia tego wydatku. Wydatki te stanowią zatem koszty pośrednio związane z przychodami podatnika, mieszczące się w zakresie kosztów, o których mowa w ww. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ww. wydatki, inne niż koszty dotyczące określonych przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r. oraz na podstawie art. 15 ust. 4d ww. ustawy obowiązującego od dnia 1.01.2007 r., są potrącalne w dacie ich poniesienia, za który, na podstawie art. 15 ust. 4e ww. ustawy, uważa się dzień na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).

Mając na uwadze powyższe wniosek rozstrzygnięto jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Małopolski Urząd Skarbowy