Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach, działając na podstawie z art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (... - Interpretacja - IUSPDFD1/415/61/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.12.2006, sygn. IUSPDFD1/415/61/2006, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach, działając na podstawie z art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.11.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 02.12.2006 r. (wpływ dnia 04.12.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uznaje, iż przedstawione stanowisko w sprawie zaliczenia do środków trwałych nieruchomości mieszkalnej, której nie jest Pan właścicielem jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, naczelnik urzędu skarbowego, stosownie do swojej właściwości, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa art. 14a § 3 ww. ustawy.

Wnioskiem złożonym do tut. organu podatkowego w dniu 07.11.2006 r. uzupełnionym dnia 04.12.2006 r. przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Jako właściciel firmy, na podstawie umowy użyczenia, przyjął Pan do bezpłatnego używania, na czas nieokreślony nieruchomość mieszkalną. Właściciel mieszkania wyraził zgodę wynika z treści umowy- na najem tego mieszkania osobie trzeciej. Przedmiotowe mieszkanie, w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, zostało wynajęte. Obecnie właściciel mieszkania dopuszcza możliwość sprzedaży mieszkania.

W związku z powyższym wystąpił Pan z zapytaniem:

Czy mieszkanie użyczone na podstawie umowy użyczenia do używania właścicielowi firmy wynajmującej to mieszkanie osobie trzeciej w ramach prowadzonej przez właściciela firmy działalności gospodarczej jest /i obowiązkowo musi być/ środkiem trwałym tej firmy wpisanym do ewidencji środków trwałych firmy? Czy ewentualna sprzedaż tegoż mieszkania przez właściciela mieszkania rodzi obowiązek ujęcia po stronie przychodów firmy wartości sprzedaży tegoż mieszkania w celu jej opodatkowania w ramach działalności firmy?

Określając swoje stanowisko podał Pan, iż nie ma podstaw prawnych do traktowania tego mieszkania jako środka trwałego firmy. Również wartość sprzedaży uzyskana przez właściciela mieszkania nie stanowi przychodu firmy i nie rodzi obowiązku podatkowego po stronie firmy.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego przez Pana stanowiska, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Gliwicach, informuje:

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowią;

współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi,

art.14 ust.2 pkt 1 - Przychodem z działalności gospodarczej są również :

1) przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c) wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zastrzeżony art. 14 ust. 2c. stanowi Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 28 stosuje się odpowiednio.

Biorąc pod uwagę, przedstawiony stan faktyczny, a w szczególności informację, iż nie jest Pan właścicielem (współwłaścicielem) rzeczonego lokalu, tut. organ podatkowy stwierdza, że cytowane wyżej przepisy, w odniesieniu do Pana jako osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, nie znajdują zastosowania. Zatem, przedstawione przez Pana stanowisko uznaje się za prawidłowe.

Przedstawiając powyższe informuję, że zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w powołanym na wstępie piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach