POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-3/423-17/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.02.2006, sygn. PD-3/423-17/05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 8 grudnia 2005 r. (data wpływu 16 grudnia 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 16 stycznia 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza , iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka Jawna zamierza zmienić formę prawną i przekształcić się ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Cały majątek spółki jawnej zostanie wniesiony do spółki z o.o. i wszyscy wspólnicy spółki jawnej będą udziałowcami spółki z o.o.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z szeregiem pytań natury prawnej i podatkowej:

1). Czy dokumenty odzwierciedlające zdarzenia gospodarcze dotyczące spółki jawnej otrzymane po dniu rejestracji spółki z o.o. będą stanowiły koszty i przychody spółki z o.o.? (pkt 4 wniosku),
2). Czy amortyzacja podatkowa środków trwałych w nowej spółce będzie liczona od wartości początkowej środków trwałych przedsiębiorstwa przed przekształceniem czy też od wartości wynikającej z wyceny na dzień wniesienia udziałów wartości poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie wyższa od wartości rynkowej ? ( pkt 7 wniosku),
3). Czy podlega podatkowej amortyzacji wartość firmy powstałej w wyniku wyceny składników majątkowych firmy przekształcanej ? (Składniki majątkowe spisane bezpośrednio w koszty w momencie zakupu a trwale służące działalności oraz środki trwałe amortyzowane w 100% w momencie oddania do użytkowania),(pkt 8 wniosku),
4). Czy zużycie aktywowanego wyposażenia i innych składników firmy przekształconej stanowią koszty uzyskania przychodów w nowej spółce? (Aktywacja polegała na tym, że składnikom majątkowym które zostały spisane już w ciężar kosztów nadano od nowa wartość w Spółce przekształconej) - (pkt 9 wniosku),
5). Czy aktywowanie składników majątkowych w spółce przekształcanej stanowi dochód tej spółki ?(Aktywacja polegała na tym, że składnikommajątkowym, które zostały spisane już w ciężar kosztów nadano od nowa wartość w Spółce przekształconej) - (pkt 10 wniosku).

Ad. 1

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku.
Zatem zgodnie z tą ustawą kosztami uzyskania przychodu spółki z o.o. będą wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z działalnością, której celem jest osiągnięcie przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art.16 ust. l, przy czym wydatki, których nie sposób przyporządkować do konkretnego przychodu, kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia.

Ad. 2

Zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału przedsiębiorców, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, z których wynika, że przedsiębiorca powstały z przekształcenia, podziału albo połączenia wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego, połączonego albo podzielonego, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 9 ust. 1, przedsiębiorcy przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Tak więc zgodnie z art. 16g ust. 9 oraz art. 16h ust. 3 ww. ustawy przedsiębiorca powstały z przekształcenia:
- ustala wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji prowadzonej przez przedsiębiorcę przekształconego,
- dokonuje odpisów amortyzacyjnych, uwzględniając dotychczasową ich wysokość,
- kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez przedsiębiorcę przekształconego.

Ad. 3

Według art. 16b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlega między innymi wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze; kupna, nabycia, do odpłatnego korzystania, wniesienia do spółki. Ponieważ spółka nie powstała w drodze kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania, wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji, a więc nie ma podstawy prawnej do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy powstałej w wyniku przekształcenia.

Ad. 4

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Jeżeli wydatki na wyposażenie nie podlegające amortyzacji (wartość początkowa poniżej 3.500 zł) zostały w całości zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów Spółki przekształcanej to Spółka przekształcona nie ponosi wydatków na ich nabycie.
Oznacza to, że ewidencyjna wycena wymienionych składników majątkowych Spółki powstałej po przekształceniu nie będzie miała wpływu na jej koszty uzyskania przychodów.

Ad. 5

Przepisami określającymi rodzaje przychodów stanowiących podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych są przepisy art. 12-14 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Przepisy te nie zaliczają do przychodów różnicy pomiędzy wartością składników majątkowych w Spółce przekształconej ustalonej w drodze wyceny a wartością tych składników majątkowych wynikającą z ewidencji podatkowej spółki przekształcanej.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,- w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Informuje się, że rozstrzygnięcie w zakresie pozostałych punktów wniosku zostanie zawarte w odrębnych postanowieniach.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu