P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1435/DP1/423-85/05/MP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.10.2005, sygn. 1435/DP1/423-85/05/MP, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie

postanawia
potwierdzić stanowisko podatnika.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest organizatorem koncertów jazzowych w ramach festiwalu. Dotychczas Spółka otrzymywała na ten cel dotacje za pośrednictwem Fundacji wspierającej tego typu działania artystyczne. Zawierała również kontrakty z artystami, które opłacała z otrzymanych funduszy.
W związku z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o zamówieniach publicznych dotacje z budżetu gminy przyznane na pokrycie honorariów artystów muszą być rozdysponowane wyłącznie przez otrzymującą je Fundację. Fundacja zawiera kontrakty z artystami, na podstawie których otrzymane dotacje przeznacza na opłacenie honorariów artystów.
Spółka pokrywa pozostałe koszty związane z przyjazdem i pobytem artystów.
Zdaniem Spółki, w powyższym stanie faktycznym zapłata za kontrakty przez Fundację nie stanowi dla Spółki świadczenia nieodpłatnego lub przychodów w naturze, o których mowa w art.12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Według Spółki, świadczenia na jej rzecz dokonuje nie Fundacja lecz artysta wykonujący koncert, za który pobiera honorarium.

Ustawą z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) treść art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) została zmieniona. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu od 1 stycznia 2005 roku przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (...).
Wymienione w powyższym przepisie pojęcie "nieodpłatnego świadczenia" nie zostało zdefiniowane w ustawie z 15.02.1992r.
W doktrynie i orzecznictwie sądowym akcentuje się, iż przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy.
Jednakże należy mieć na uwadze treść art.353 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym "świadczenie" zarówno odpłatne jak i nieodpłatne stanowi przedmiot stosunku zobowiązaniowego.
A zatem do nieodpłatnego świadczenia dochodzi nie przy każdym zdarzeniu prawnym czy gospodarczym ale wówczas, gdy tym zdarzeniem jest taki stosunek zobowiązaniowy, w którym korzyść uzyskuje jedna ze stron.
Ponadto wykładnia celowościowa wskazuje, że celem opodatkowania nieodpłatnych świadczeń było zapobieganie zawieraniu umów dla uniknięcia opodatkowania.

W przedstawionym stanie faktycznym zapłata za honorarium artysty z dotacji otrzymanych przez Fundację z budżetu gminy nie następuje w drodze umowy o charakterze zobowiązaniowym - nie występują świadczenia wzajemne pomiędzy Spółką a Fundacją.

Wobec powyższego tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko Spółki.

Pouczenie
1.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
2.Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej) za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście