Spółka na podstawie umowy przystąpiła do konsorcjum pod nazwą " Konsorcjum na rzecz infrastruktury elektrycznej dla wspomagania społeczeństwa cyfrowe... - Interpretacja - 1MUS-1471/DP/423/14/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.05.2004, sygn. 1MUS-1471/DP/423/14/04, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka na podstawie umowy przystąpiła do konsorcjum pod nazwą " Konsorcjum na rzecz infrastruktury elektrycznej dla wspomagania społeczeństwa cyfrowego " (CEIDS).Organizator konsorcjum zarządzający procesem badań, zawarł z uczestnikami konsorcjum ( m.in. ze Spółką ) umowy, na mocy których uzyskuje finansowanie badań w zamian za udostępnianie ich wyników . Spółka będąc uczestnikiem CEIDS, dokonuje raz na rok ryczałtowych wypłat do konsorcjum. Za ewentualne licencje na korzystanie z pozytywnych wyników badań będą ustalane, w drodze negocjacji określenie opłaty, z uwzględnieniem wkładu finansowego w funkcjonowaniu konsorcjum.

Spółka zobowiązana jest do ponoszenia z góry określonych opłat, wpłaty te służyć mają do prowadzenia badań przez konsorcjum, natomiast wyniki tych badań nie będą stanowiły własności czy współwłasności Spółki. W celu ustalenia prawa do korzystania z badań zakończonych wynikiem pozytywnym, Spółka zobowiązana będzie do zawarcia odrębnej umowy licencyjnej i do ponoszenia stosownych opłat.Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. O podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 16 ust. 1.Z analizy umowy o przystąpieniu do konsorcjum nie wynika, że wpłaty ryczałtowe dokonywane przez spółkę mają lub mogą mieć jakikolwiek wpływ na osiąganie przychodów przez Spółkę.Zatem wpłaty te zgodnie z cytowanym art. 15 ust. w/w ustawy nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu.

Odrębnie należy rozpatrzyć przypadek gdy Spółka zakupi licencje na wykorzystanie wyników badań i wykorzysta je w prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku będzie miał zastosowanie art. 16b ust. 1 pkt. 5 w/w ustawy, który stanowi, że amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji) , umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17 a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Podatnicy, w myśl art. 16 f ust. 1 cytowanej ustawy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa m. in. w art. 16 b ustawy. Wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji, stanowi - zgodnie z art. 16 g ust. 14 - cena jej nabycia określona przepisami art. 16 g ust. 3 jako kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług . Użyty przez ustawodawcę zwrot "w szczególności" pozostawia otwarty katalog kosztów powiększających wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych. Ponoszone przez Spółkę ryczałtowe opłaty związane z finansowaniem programu wiążą się z nabyciem licencji na wykorzystanie poszczególnych projektów, zatem winny one zwiększać ich wartość w momencie zakupu. Dokonywane od takiej wartości odpisy amortyzacyjne będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który brzmi, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16 a - 16 m, z uwzględnieniem art. 16 .

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie