Odpowiadając w myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) na pismo podatnika z dnia ... - Interpretacja - US.XVI-415/7/2003

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.12.2003, sygn. US.XVI-415/7/2003, Urząd Skarbowy w Nowej Soli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając w myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) na pismo podatnika z dnia 17 listopada 2003 r. (data wpływu 19.11.2003 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zatem aby uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwa warunki:

  • celem powinno być osiągnięcie przychodów,
  • wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 16 ust. 1 cyt. ustawy, stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Katalog kosztów wymienionych w przepisie art. 16 ust. 1 obejmuje wydatki, których poniesienie nie jest kosztem uzyskania, bądź jest takim kosztem przy zaistnieniu określonych warunków. Ustawodawca określił szczególny, warunkowy tryb zaliczania do kosztów uzyskania przychodów m. in. dla odsetek od pożyczek (kredytów). Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 cyt. ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Spełnienie warunku, dotyczącego zapłaty odsetek, zawartego w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 11 nie stanowi samoistnej podstawy do uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów. W praktyce oznacza to, że dopiero faktycznie zapłacone odsetki od pożyczki mogą stanowić koszt uzyskania przychodów z zastrzeżeniem postanowień art. 15 ust. 1.

Ponadto ustalając koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze, postanowienia wynikające z przepisu art. 15 ust. 4 cyt. ustawy, w myśl którego koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą (...). Zarachowanie kosztów z tytułu zapłaconych odsetek może nastąpić, gdy pożyczka została zaciągnięta na potrzeby prowadzonej działalności w roku podatkowym, którego dotyczy, zaś wykorzystanie pożyczki ma wpływ na wielkość osiągniętego z tej działalności przychodu w tym roku podatkowym.

Z pisma Podatnika wynika cyt.: "uzyskane przez spółkę środki pozwolą na odzyskanie płynności finansowej i dokończenie inwestycji bieżących".

Jak stanowi przepis art. 16 ust. 1 pkt 12 przedmiotowej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek (...) od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Zatem odsetki od pożyczki przeznaczonej na inwestycję nie mogą stanowić u pożyczkobiorcy kosztu uzyskania przychodów w momencie zapłaty, lecz zwiększają koszty inwestycji rozpoczętych.

Reasumując tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika, że na mocy przepisu art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zapłacone odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty.

Urząd Skarbowy w Nowej Soli