Czy wykorzystywanie przez Spółkę części pomieszczenia w ramach bezpłatnego użyczenia do przechowywania dokumentacji Spółki oraz organizacji walnych zg... - Interpretacja - IBPBI/2/423-582/09/PP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2009, sygn. IBPBI/2/423-582/09/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy wykorzystywanie przez Spółkę części pomieszczenia w ramach bezpłatnego użyczenia do przechowywania dokumentacji Spółki oraz organizacji walnych zgromadzeń jest przychodem? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2009r. (data wpływu do tut. Biura 26 lutego 2009r.), uzupełnionym w dniu 9 kwietnia 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych bezpłatnego używania części pomieszczenia (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych bezpłatnego używania części pomieszczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Właściciele posesji, pod której adresem jest zarejestrowana siedziba Spółki, będący jednocześnie udziałowcami Spółki, użyczyli nieodpłatnie części pomieszczenia na potrzeby Spółki, w celu przechowywania dokumentów Spółki oraz organizowania walnych zgromadzeń. Spółka w tym czasie wynajmowała biuro handlowe w którym była prowadzona działalność operacyjna, bezpośrednio związana z generowaniem przychodów przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wykorzystywanie przez Spółkę części pomieszczenia w ramach bezpłatnego użyczenia do przechowywania dokumentacji Spółki oraz organizacji walnych zgromadzeń jest przychodem... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

Zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne korzystanie przez Spółkę z części pomieszczenia dla celów przechowywania dokumentów Spółki oraz organizacji walnych zgromadzeń nie jest przychodem Spółki.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej updop), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje jednak co należy rozumieć przez nieodpłatne świadczenie, ograniczając się jedynie do wskazania w art. 12 ust. 6 i 6a tej ustawy, sposobu i kryteriów ustalania wartości nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń. Z tego względu należy odwołać się do rozumienia pojęcia świadczenia zgodnego z przepisami prawa i nauką prawa cywilnego. Zgodnie z art. 353 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. zwanej dalej kc) zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. W myśl art. 353 § 2 kc świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu. Pojęcie świadczenia należy więc rozpatrywać na tle stosunku zobowiązaniowego. Przez świadczenie w takim rozumieniu należy uznać zachowanie się zobowiązanego (dłużnika) zgodne z treścią zobowiązania i polegające na zadośćuczynieniu interesowi wierzyciela.

Zatem w świetle art. 12 ust. 1 pkt 2 updop, aby można było określone świadczenie zaliczyć do kategorii świadczeń nieodpłatnych stanowiących źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, musi dojść do nawiązania stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody podatkowe. Dla celów podatkowych za nieodpłatne świadczenia należy przyjmować te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku podatnika, mające konkretny wymiar finansowy. Warunkiem uznania nieodpłatnego świadczenia za przychód co wynika z literalnego brzmienia art. 12 ust. 1 pkt 2 updop jest jego otrzymanie przez podatnika. Nie wystarczy samo zawarcie umowy o nieodpłatne świadczenie, lecz konieczne jest jej wykonanie. Aby mówić z kolei o otrzymaniu świadczenia przez świadczeniobiorcę, świadczeniodawca musi wyrazić pozytywną wolę świadczenia, tzn. że chce przekazać świadczenie na rzecz świadczeniobiorcy. Działanie polegające na przekazaniu świadczenia nie może być bezwolne.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż w istocie Spółka zawarła umowę użyczenia, w myśl której, wydzielono na jej rzecz część pomieszczenia z przeznaczeniem do przechowywania dokumentów Spółki oraz organizowania walnych zgromadzeń.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż nieodpłatne udostępnienie Spółce części pomieszczenia stanowić będzie dla niej nieodpłatne świadczenie którego wartość zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 updop stanowi dla Spółki przychód.

Zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 3 updop, wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu.

Stanowisko wnioskodawcy jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach