POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDP-423/17/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.12.2006, sygn. PDP-423/17/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko ( ... ) Spółki z o.o. z/s w Bielsku-Białej przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2006r. (uzupełnionym pismem z dnia 28 listopada 2006 r.- wpływ do organu podatkowego w dniu 11 grudnia 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości obciążenia kosztów uzyskania przychodów wydatkami na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 24 listopada 2006 r. ( ... ) Spółka z o.o. z/s w Bielsku-Białej wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie poprzez zajęcie stanowiska co do przysługującego Spółce uprawnienia do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik sfinansował ze środków obrotowych Spółki imprezę integracyjną dla pracowników, zorganizowaną w dniach 8 10 września 2006 r. za pośrednictwem Biura ( ... ). Imprezę zorganizowano celem utrzymania właściwej atmosfery pracy, poprawy efektywności, wzrostu poczucia wspólnoty i zintegrowania pracowników z pracodawcą.

W uzupełnieniu powyższego wniosku w piśmie z dnia 28 listopada 2006 r. wyjaśniono, iż w ramach tej imprezy zorganizowano ognisko, dyskotekę, marsz na orientację z konkurencjami sprawnościowymi, zabawy integracyjne grupowe oraz wyjazd do parku linowego.

Wydatkiem z powyższego tytułu Spółka obciążyła koszty uzyskania przychodów, uznając iż jego poniesienie ma wpływ na osiągane przychody, a zatem na gruncie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm. ), winien on być kwalifikowany jako koszt podatkowy.

Przedstawiając powyższe, podatnik wniósł o wyjaśnienie, czy jego postępowanie w przedmiocie uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z finansowaniem imprezy integracyjnej, jest prawidłowe.

Dokonując oceny stanowiska podatnika, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej zważył, co następuje:

Stosownie do art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatkowej kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Treść powołanego przepisu wskazuje, iż podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków pozostających w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, o ile wydatki te nie figurują w skatalogowanym w art. 16 ust. 1 tej ustawy, wykazie kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów.

Mając powyższe na uwadze do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można również tzw. koszty pracownicze, a więc w szczególności wynagrodzenia wypłacane pracownikom ze stosunku pracy, w tym wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, wszelkiego rodzaju nagrody i premie, jak również wszelkiego rodzaju świadczenia dodatkowe, diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. W ramach tych kosztów mieszczą się także wydatki ponoszone przez pracodawcę ze środków obrotowych na organizację imprez integracyjnych dla pracowników. Wydatki te bowiem sprzyjają tworzeniu właściwej atmosfery pracy i integrowaniu pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie efektywności pracy, a pośrednio również na zwiększenie przychodów podatnika-pracodawcy.

Zważywszy zatem na powyższe oraz na fakt nie objęcia przez ustawodawcę omawianych wydatków za nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów ( art. 16 ust. 1 ustawy j.w.), należy uznać, iż podlegają one jako odpowiadające kryteriom określonym w art. 15 ust. 1powyższej ustawy, zaliczeniu do kosztów podatkowych.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w treści wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej