POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1432/I Pdg1/423/ZS/21/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2006, sygn. 1432/I Pdg1/423/ZS/21/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 217 oraz art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów podatkowych dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa z dnia 15 lutego 1992 r., Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.


UZASADNIENIE


Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że z dniem 31.08.2005 r. Spółka podwyższyła kapitał zakładowy poprzez utworzenie nowych udziałów. Udziały te zostały objęte przez osobę fizyczną i pokryte aportem w postaci zorganizowanego przedsiębiorstwa. W skład przedsiębiorstwa wniesionego aportem wchodziły między innymi należności i zobowiązania zagraniczne wyrażone w walutach obcych. Od zapłaconych po 31.08.2005 r. zobowiązań oraz otrzymanych należności zagranicznych powstały różnice kursowe po stronie kosztów oraz przychodów.

Stanowisko Strony - Zdaniem Strony powstałe w tym przypadku różnice kursowe nie stanowią przychodów i kosztów uzyskania przychodów w Spółce. Należności wniesione aportem odzwierciedlają przychody, które nie zostały uzyskane przez Spółkę, lecz przez przedsiębiorstwo przed 31.08.2005 r. - różnice kursowe powstałe przy otrzymaniu należności przez Spółkę po 31.08.2005 r. nie powinny korygować jej przychodów podatkowych. Podobnie, zdaniem Strony, zobowiązania wniesione aportem odzwierciedlają koszty, które nie zostały poniesione przez Spółkę lecz przez przedsiębiorstwo przed 31.08.2005 r. - różnice kursowe powstałe przy zapłacie zobowiązań przez Spółkę po 31.08.2005 r. nie powinny korygować kosztów podatkowych Spółki.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany

Zgodnie z przepisem art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przepis art. 12 ust. 3 stanowi, że jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Jak wynika z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego należności i zobowiązania powstały w przedsiębiorstwie, które zostało w formie aportu wniesione przez osobę fizyczną do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z dniem 31.08.2005 r. w zamian za objęcie udziałów. Oznacza to, że z dniem 31.08.2005 r. przedsiębiorstwo przestało być samodzielnym podmiotem gospodarczym, ponieważ cały jego majątek, w tym należności i zobowiązania został wniesiony do majątku spółki kapitałowej w zamian za udziały w tej spółce. Powstałe po 31.08.2005 r. różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów (wpływające na wysokość przychodów podatkowych) oraz różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty (wpływające na wysokość kosztów uzyskania przychodów) nie mogą być zatem rozliczone przez przedsiębiorstwo, które już nie istnieje.

Wyliczone, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, różnice kursowe od należności zagranicznych skorygują przychody Spółki z o.o., a różnice kursowe od zobowiązań zagranicznych - koszty uzyskania przychodów tej Spółki. Należy podkreślić, że tylko faktycznie zrealizowane różnice kursowe mogą być zaliczone do przychodów lub kosztów podatkowych. W związku z tym do różnic kursowych - uznawanych przez przepisy podatkowe - zaliczone będą różnice ustalone pomiędzy dniem powstania zobowiązania (należności) wobec kontrahenta zagranicznego a dniem uregulowania tego zobowiązania (otrzymania należności).

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany